Limak Holding 2013'te halka arz edilebilir!

Elektrik üretim, dağıtım ve toptan ticaret ile otoyol, havalimanı, turizm ve liman yönetim ve işletmeciliği alanında faaliyet gösteren Limak Yatırım, eğer koşullar uygun olursa 2013'te halka arz edilebilir.

 
serdar_bacaksiz_limak.jpg

Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Limak İskenderun Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bacaksız, daha önce iptal edilen Limak Yatırım'ın halka arzının ne zaman gerçekleşeceği sorusuna,''Piyasaları kolluyoruz. 2013'te piyasalar iyi olursa yapma niyetimiz var'' dedi.

Halka arzın piyasada istenilen koşulların oluşmaması durumunda daha sonrasına da ertelenebileceğini belirten Bacaksız, ''Bizim dışımızda gelişen olaylara da bağlı'' dedi.

Limak Yatırım Enerji Üretim İşletme Hizmetleri ve İnşaat AŞ 2011 yılında, hisselerinin ek satış hakkı dahil yüzde 30'luk kısmını halka arz etmek üzere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na (İMKB) başvurmuştu. Şirket daha önce halktan elde edeceği geliri yeni projelerinde yatırım amaçlı kullanacağının açıklamıştı.

Şirket o dönem, Limak Yatırım'ın yüzde 20'si sermaye artırımı, yüzde 6,09'u ise ortak satışı yoluyla olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında gerçekleşecek halka arzlarıyla birlikte halka açıklık oranının yüzde 26,09 olmasını öngörüyordu.

Limak, piyasa ve talep koşullarına bağlı olarak yüzde 3,91'e kadar daha ek satış gerçekleştirmeyi planlıyordu. Daha sonra Limak Holding, piyasa şartlarının uygun olmadığı gerekçesi ile halka arz planları ertelemişti.

 

''İskenderun Liman konteynere kasımda hazır''

 Bacaksız, Limak'ın, 36 yıllığına işletme hakkını aldığı ve mart ayında hisselerinin yüzde 20'sini uluslararası altyapı yatırım fonu InfraMed Infrastructure'a devrettiği İskenderun Limanı'nın hazırlıklarının son aşamasına geldiğini söyledi.

Serdar Bacaksız, ''Bizim orada inşaat işlerimiz konteyner limanı için bitmek üzere. Kasım ortasında konteyner için liman derinliği, altyapısı ile hazır hale geleceğiz. Kasım ortasında limanı konteyner limanı hali getirmiş olacağız'' dedi. Bacaksız, İskenderun Limanı'na yakın zamanda başka bir ortak daha alma düşüncelerinin olmadığını kaydetti.

 

''Körfez Limak'ın radarında''

Limak Holding'in yurt içi ve yurt dışına yatırım fırsatları ile yakından ilgilendiğini belirten Bacaksız, ''Türkiye'de yakın zamanda Ankara Hızlı Tren Garı'nın yap işlet devret modeline teklif verdik. O onaylanırsa, onu hayata geçirmek istiyoruz. Önümüzdeki günlerde elektrik dağıtım ihalelerine giriyoruz. Gruplardan biri de biziz. Elektrik üretim santrallerinin ihaleleri var. Onların da özelleştirmelerini takip ediyoruz'' dedi.

Bacaksız, yurt dışında da yatırım fırsatlarını araştırdıkların vurgulayarak, ''Balkanları ve Körfez bölgesini kolluyoruz. Bölgede altyapı yatırımları ile ilgileniyoruz. Havalimanları bunların başında geliyor. Suudi Arabistan'da takip ettiğimiz bazı projeler var. Aynı şekilde Katar'da takip ettiğimiz projeler var. Bunların hepsi altyapı yatırımları'' ifadelerini kullandı.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz