e
Banner


Gensenta İlaç tedarik zinciri performansını yeni seviyelere çıkaracak
Eczacıbaşı satın alması sonrası tedarik zinciri süreçlerini yeniden yapılandıran Gensenta İlaç, SAP ve Yapay Zeka gibi teknolojik çözümlere yaptığı yatırımlarla daha sürdürülebilir ve efektif bir süreç yönetimi oluşturmayı hedefliyor. Yılda yaklaşık 15 bin tonluk bir sevkiyatı yönettiklerini belirten Gensenta İlaç Tedarik Zinciri Direktörü Berkay Bozkuş, regülasyonlara uyum ve hizmet kalitesine göre seçtikleri lojistik iş ortaklarıyla bütünleşik ve sürdürülebilir çözümler dizayn ettiklerini söyledi. 
eczacıbasıGensenta İlaç’ın üretim ve ihracat alanındaki başarılarından söz eder misiniz? 
Gensenta, uzman kadrosu ve modern tesisleriyle Türkiye'nin en önemli mamul ilaç ve ilaç hammaddesi üreticilerindendir. Gensenta Hammadde Üretim Tesisleri'ndeki birbirinden bağımsız dört ayrı üretim ünitesinde; penisilin grubu ilaç etkin maddeleri, Etodolak ve diğer ilaç etkin maddeleri üretilmektedir. Türkiye’de tek penisilin üretim tesisine sahip olan Gensenta, 2006 yılında hammadde ve mamul ürün tesisleri ile FDA onayından geçerek mamul ürüne yönelik olarak FDA onayı almış ilk Türk ilaç üreticisi olmuştur. Gensenta, dünya standartlarındaki "Güncel İyi Üretim Uygulamaları (cGMP)" ve "Güncel İyi Laboratuvar Uygulamaları (cGLP)" kurallarına uygun olarak, ISO 14001 – 45001 – 50001 yönetim sistemlerine sahip tesislerinde, sürekli eğitim, bilgi birikimi ve modern teknoloji ile üretilen ilaçları, yeni ve kapsamlı çözümleri; yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da birçok ülkede insan sağlığının hizmetine sunmaktadır.
 
SAP VE YAPAY ZEKA ÇÖZÜMLERİYLE OPEARSYONEL VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK 
Tedarik zinciri süreçlerinizi nasıl yönetiyorsunuz?
Eczacıbaşı satın alması ile 2023 yılının başından bu yana Eczacıbaşı İlaç Pazarlama ve Gensenta Tedarik Zinciri süreçlerini uçtan uca tek bir çatı altında yönetilecek şekilde entegre ettik. Tedarik Zinciri çatısı altında Tedarik Planlama, Talep Planlama, Lojistik ve Operasyonel Satın alma süreçlerini yönetiyoruz. Tedarik zinciri süreçlerimizi daha efektif hale getirecek olan SAP Integrated Business Planning modülünü de Eylül 2024 itibariyle canlıya almayı hedefliyoruz. Yeni oluşturduğumuz organizasyon yapısı ve sistemsel alt yapı ile beraber otonom, hızlı hareket eden/karar verebilen ve en önemlisi insan sağlığına dokunan ve sürdürülebilir bir tedarik zinciri yapısı kurmayı hedefliyoruz. Bununla beraber tüm süreçlerimizi gözden geçirerek iyileştirme alanlarımızı net bir şekilde belirleyip özellikle AI tabanlı operasyonel verimlilik projelerini de beraberinde yürütüyoruz. 
 
Lojistik şirketlerinden ne tür hizmetler alıyorsunuz? İş ortaklarınızı hangi kriterlere göre seçiyorsunuz? 
Gensenta ve Eczacıbaşı İlaç Pazarlama olarak lojistik operasyonlarımızı hem kendi bünyemizde hem de 3PL firmalardan destek alarak devam ettirmekteyiz. Gensenta İlaç fabrikamızda 2.000 paletlik bir depolama alanına sahibiz. Çözüm ortaklarımızdan başta bitmiş ürün depolaması olmak üzere hammadde/ambalaj depolaması, dağıtım, sekonder ambalajlama ve elleçleme hizmetleri almaktayız. Eczacıbaşı olarak iş ortaklarımızı seçerken en önemli kriterlerimiz ilaç regülasyonlarına göstermiş oldukları uyum ve vermiş oldukları lokal ve global alandaki hizmet kalitesidir. Bu noktada iş ortaklarımız ile bütünleşmiş çözümler üreterek süreçlerimizi sürdürülebilir ve insan sağlığına en üst kalitede hizmet edecek şekilde dizayn ediyoruz. Bu noktada en büyük iş ve çözüm ortağımız olarak Ekol Lojistik ile yıllardan beri süre gelen bir çalışmamız mevcut. Bununla beraber hammadde/ambalaj/ihracat ürünlerimizin depolanması ve sevk süreçlerinde de DHL ve Soyak İlaç ile uzun yıllardan beri süre gelen bir iş ortaklığımız mevcut.
 
AKTİF VE PASİF TAŞIMA UYGULAMALARINI KULLANIYOR 
Yıllık sevkiyat miktarınız nedir? Sevkiyatlarda hangi özel yöntemleri kullanıyorsunuz? 
Yıllık olarak yaklaşık 15.000 tonluk bir sevkiyat yönetimi gerçekleştiriyoruz. Sevkiyatlarımızda ısı koşullu araçlar ve aktif-pasif taşıma konteynerleri kullanılıyoruz. Bu sevkiyatlarda kullandığımız tüm araçlar GDP kurallarına uygun ve valide edilmiş haldedir. Tüm çözüm ortaklarımızla beraber GDP ve ilaç regülasyonlarına uygun olarak önemli bir lojistik operasyonunu hem yurt içinde hem de yurt dışında yönetiyoruz.
 
Türkiye ilaç lojistiğinde nasıl bir potansiyele sahip? 
Türkiye'deki ilaç ve ilaç lojistiği sektörü, önemli bir büyüklüğe ulaşmış durumda. İlaç endüstrisi, Türkiye'nin sağlık sektöründe önemli bir yere sahip olması nedeniyle stratejik bir sektördür. İlaç lojistiği ise, üreticilerin ilaçları müşterilere ulaştırması için kritik bir role sahiptir.
Türkiye, önemli bir lojistik altyapıya sahip. Bu durum ilaçların üretim yerlerinden hedef pazarlara ulaştırılmasını kolaylaştırıyor. Bununla beraber Türkiye'de ilaç lojistiği, sıkı düzenlemelere tabi ve uluslararası standartlara uygun olarak işlemektedir. Bu da güvenilirlik ve kalite açısından önemli bir özellik olarak ön plana çıkmaktadır.
Son yıllarda yapılan yatırımlar ve ilaç sektöründeki atılımlarla beraber önemli bir büyüme trendinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Bu noktada ilaç lojistiğinde hizmet veren çözüm ortaklarının da büyük yatırımları bulunmaktadır. Özellikle teknolojik alt yapı noktasında önemli atılımlar olmakla beraber bu nokta lojistik sektörü olarak gelişim alanımız olarak gözükmektedir. Dünyadaki trendler ve pazardaki rekabetçi ortama baktığımızda özellikle teknolojik alt yapıya önem veren çözüm ortaklarının fark yaratacağına inanıyoruz. Beraber çalışmakta olduğumuz tüm iş ortaklarımızı da bu yönde destekliyor ve ortak projeler üretmeye çalışarak Türkiye’deki hem ilaç sektörüne hem de ilaç lojistiğine katkı vermeye çalışmaktayız.
 
İlaç lojistiğindeki en temel unsurları sıralar mısınız? 
İlaç lojistiğindeki temel unsurlar, güvenilirlik, hassasiyet ve zamanında teslimattır. İlaçların doğru koşullarda depolanması ve taşınması kritik öneme sahiptir. Bu nedenle, ilaç lojistiğinin olmazsa olmazları olarak Soğuk Zincir Yönetimi, Kalite Kontrol Süreçleri, Güvenlik ve Belgelendirme Süreçlerini sayabiliriz.
 
ÜÇ YENİ TREND! 
İlaç lojistiğine yönelik yeni trendler neler?
Teknolojik gelişmelerle beraber özellikle lojistik süreçlerinde de önemli trendler artık hayatımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Bu noktada en önemli trendleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz: 
Dijitalleşme ve Otomasyon: Dijital teknolojilerin kullanımı, lojistik süreçlerin otomasyonunu ve izlenmesini kolaylaştırıyor. Akıllı depo yönetimi, envanter optimizasyonu ve izleme sistemleri gibi teknolojiler, verimliliği artmasına ve hata oranlarının azalmasını sağlamaktadır.
Nesnelerin İnterneti (IoT): IoT cihazları, ilaçların konumunu, sıcaklığını ve nemini izlemek için kullanılmaktadır. Bu sayede, ürünlerin güvenli bir şekilde taşındığından emin olunacaktır.
Yeşil Lojistik: Çevresel sürdürülebilirlik, lojistik sektöründe giderek önem kazanmaktadır. Daha çevre dostu taşıma yöntemleri kullanmak ve karbon ayak izini azaltmak, ilaç lojistiği şirketlerinin önemli hedeflerinden biri haline gelmiştir.
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat