MAN ithal çekicide 2020'yi zirvede bitirdi


Yayın: 18-01-2021
Kategori: Ticari Araçlar

MAN, pandeminin getirdiği zorlu koşullara karşın Türkiye ithal kamyon çekici pazarındaki geleneksel birinciliğini 2020 yılında da sürdürdü. İleri teknolojisi, üstün performans ve yüksek tasarruf nitelikleri ile öne çıkan MAN, sadece ithal araçlarla yer almasına karşın genel kamyon çekici pazarında da ilk üç içindeki yerini korudu. 
Mercedes-Benz Türk’ten 1 milyar Euro’luk ihracatMercedes-Benz Türk, Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Aksaray Kamyon Fabrikası’nda ürettiği araçlar ile kamyon ve şehirlerarası otobüs pazarında gelenekselleşen liderliğini 2020’de de korudu. 2020 yılında, Türkiye’de üretilen ve ihraç edilen otobüslerin yarısı, üretilen her 10 kamyondan 6’sı ve ihraç edilen her 10 kamyondan 8’i Mercedes-Benz Türk imzasını taşıdı. Şirket, 2020 yılında yaklaşık 1 milyar Euro’luk ihracat gelirine ulaşarak Türkiye ekonomisine katkısını aralıksız sürdürdü.
Rusya ve Ukrayna'ya ihracatta multimodal avantajı


Yayın: 18-01-2021
Kategori: Lojistik

Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna’ya ihracatı pandemiye rağmen yüzde 3 artış gösterdi.  Mark Multimoda Genel Müdürü Onur Güvenler, “Türkiye bu iki ülkeye yıllık ihracatını çok rahat 3 katına yani 15 milyar dolar düzeyine çıkarabilir. Türkiye firmalarını ‘multimodal’ taşımacılığın avantajlarıyla Rusya ve Ukrayna’ya ulaştırarak ihracatın artışına katkı sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.
OMSAN Lojistik, Marmaray'dan ilk otomobil taşımasını yaptı


Yayın: 18-01-2021
Kategori: Lojistik

Türkiye’de demiryolu tren işletmeciliği yetki belgesine sahip ilk özel tren işletmecisi olan OMSAN Lojistik, Marmaray üzerinden Avrupa’dan Asya’ya ilk otomobil taşımacılığını gerçekleştirerek kendi alanında bir ilke imza attı. OMSAN Lojistik, 60 metre derinliği ile raylı sistemler tarafından kullanılan dünyanın en derin batırma tüp tüneline sahip olan Marmaray’dan geçiş yaparak, dünyada denizin altından bu derinlikte otomobil taşıyan ilk şirket unvanının da sahibi oldu. 
Aygaz ve McKinsey Aykargo ile kargo sektöründeTüketicinin en çok tercih ettiği, LPG sektörünün lider markası Aygaz, kurumiçi girişimcilik ve inovasyon faaliyetleri kapsamında çalışanlarının fikir önderliğinde oluşturulan ve yenilikçi bakış açısıyla hayata geçirdiği Aykargo’yla kargo sektöründe güçlü bir adım attı. Aygaz’ın 81 ilde bulunan yaygın dağıtım ağı ve tecrübesiyle hizmet verecek olan Aykargo, teknoloji odaklı yeni nesil altyapısıyla müşteri memnuniyetini ön planda tutacak. 
Pandeminin yıldızı lojistik sektörü ve çalışanları olduPandemi sürecinde lojistik sektörünün tüm bileşenleriyle olağanüstü bir başarıya imza attığını belirten DEİK Lojistik Konseyi Başkanı ve FIATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin, “Bu dönemde sektörümüzün dünyada olduğu gibi, Türkiye için de hayati önemde olduğunu gördük. Önümüzdeki 10 yıl içinde ülkemizin en büyük hizmet ihracatçısı sektörü olacak lojistik sektörüne sahip çıkmalı, gelişmesine, büyümesine, kendisini yenilemesine imkan verecek destek ve piyasa koşullarını yaratmalıyız" diye konuştu. Lojistik sektörünün güncel konularıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Erkeskin, yaklaşan UTİKAD seçimlerini de değerlendirdi.
Globelink Ünimar e-ticaret lojistiğine hazırlanıyorETGB belgesi ile mikro ihracat hizmeti sunmaya başlayan Globelink Ünimar, e-ticaret lojistiği alanında da faaliyet göstermeye hazırlanıyor. E-ticaret lojistiğine yönelik yürüttükleri çalışmalara hız vererek marka güvencelerini bu alana da taşıyacaklarını belirten Globelink Ünimar İcra Kurulu Üyesi, Satış ve Pazarlama Direktörü Koray Çıtak, ayrıca bozulabilir ürün taşımacılığı çözümlerini genişleteceklerini, depolama ve yurtiçi dağıtım alanında yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi. 
DHL Express 8 tane Boeing kargo uçağı sipariş etti


Yayın: 15-01-2021
Kategori: Havayolu

DHL Express ve Boeing tarafından bugün yapılan bir açıklamayla sekiz yeni Boeing 777 kargo uçağı sipariş edildiği duyuruldu. DHL Express, bu yatırımla hızla büyüyen uluslararası ekspres kargo pazarlarındaki müşteri talebini karşılamak için kıtalararası uçuş ağını genişletme yönünde bir adım daha atıyor. İlk teslimatın 2022 yılında gerçekleşmesi planlanıyor.
Yük taşıma projesi Cargoloop heyecan uyandırdı


Yayın: 14-01-2021
Kategori: Lojistik

Dijitalleşmenin sektörlerin kaderini belirleyeceğinin her platformda altını çizen Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği UTİKAD, İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi tarafından yürütülmekte olan çığır açıcı Cargoloop Projesi’nde İTÜ ile iş birliği yapacak.
Tırport Insights, lojistik sektörünün nabzını tutacakDevreye aldığı dijital hizmetleriyle sadece Türkiye’nin değil, dünyanın önemli lojistik platformlarından birisi haline gelen Tırport, lojistik bilgi servisi Tırport Insights’ı Ocak 2021 tarihi itibariyle yayına aldı. Lojistik sektörünün canlı ve güncel verileri, sektöre ilişkin raporlar, değerlendirmeler, analiz ve öngörüler Tırport Insights’tan yayınlanmaya başladı.