Şoförler Kapıkule’deki tır kuyruğunu valiye şikayet etti

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapacak ihraç ürünü yüklü TIR'lar, yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu.

edirne_valisi.jpg

TIR şoförlerinden valiye öneri: "Makam aracıyla bir tur atsanız, kuyruk biter"

Bölgedeki ağaçlandırma çalışmalarını görmek için sınır kapısına giden Edirne Valisi Hasan Duruer ile kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri görüştü. Validen makam aracıyla sınır kapısında bir tur atmasını isteyen TIR sürücüleri "Siz sınır kapısına kadar makam aracıyla gitseniz sıkıntı çözülürdü. Hiç içeri girmenize gerek yok. Bir dönüş yaparsınız flamanızı görsünler yeter" diyerek yardım istedi.

Edirne Valisi Hasan Duruer, ağaçlandırma çalışmalarını görmek için Kapıkule Sınır Kapısı'nda gitti. Sınır kapısına giden 10 kilometrelik yolun sağ ve sol tarafında dikilen fidanlarla ilgili bilgi alan Vali Duruer'i makam aracına yöneldiğinde kuyrukta bekleyen TIR sürücüleri kendisiyle görüşmek istediklerini söyledi. TIR sürücülerinden biri Vali Duruer'e "Sayın valim sizi görünce derdimizi anlatalım diye düşündük. Geçtiğiniz yerde her şey yoluna girer, makam aracınızla içerde bir tur atsanız da, bu kuyruk sıkıntısından kurtulsak. Sorun ne onu da bilmiyoruz. Sizi flamayla geçerken görünce tamam dedik bugün sorun çözülür, kurtulduk" diyerek yardım istedi.

Vali Hasan Duruer, gümrükten sorumlu Vali Yardımcısı Nedim Özırmak'a dönerek sorunun ne olduğunu sordu. Özırmak, gümrük sistemlerinde dün arıza olduğunu ifade ederek, "Sorun Bulgaristan tarafından. Ancak, dün bizde de sistem hatası vardı. Yaklaşık 16 kilometrelik bir kuyruk oldu. Bugün bu kuyruk 10 kilometrenin altına indi. Sorun bizden de kaynaklanıyor. Arkadaşlarımız; bir takım gümrükçüler eğitime gitti, kadroda düşme olunca sıkıntı oldu. Bugün eğitim bitti, bundan sonra rahat çalışacaklar" dedi.

 

7 saatte 200 metre gelebildik

TIR şoförü Metin Türk, dün saat 08.00'dan bu yana kuyrukta beklediklerini belirtirken, "Sıra neden ilerlemiyor, onu da bilmiyoruz. Kimse bize bir açıklama da yapmıyor. Gümrük personeline eğitim veriliyormuş, eleman eksikliğinden dediler. Biz 200 metre mesafeyi 7 saatte geçebildik, hala bekliyoruz" diye konuştu.

 

Kuyruk 10 kilometre

Kapıkule Gümrük Kapısı'ndan yurt dışına çıkış yapacak ihracat ürünleri yüklü TIR'lar, yaklaşık 10 kilometre uzunluğunda kuyruk oluşturdu. TIR sürücüleri saatlerdir kuyrukta bekledikleri için sorunun bir an önce çözülmesini istedi
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz