Banner


Gümrüklere teknolojik takip geliyor
Gümrüklerin mobil ortamda izlenmesine imkan sağlayan ve son teknoloji sistemlerin kullanıldığı "Komuta Kontrol Merkezi" açıldı.
gumruk_takip_tufenkciGümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrüklerin mobil ortamda izlenmesine imkan sağlayan ve son teknoloji sistemlerin kullanıldığı Komuta Kontrol Merkezi'nde 24 saat boyunca 19 gümrük sahasının izlenebildiğini belirtti. 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü bünyesindeki "Komuta Kontrol Merkezi", Bakanlıkta düzenlenen törenle açıldı. Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, merkezin ilk olarak 2013 yılında faaliyete geçtiğini ancak değişen teknolojiyle birlikte kapasitesinin artırılması ve yeniden yapılandırılması ihtiyacı hissedildiğini söyledi.
Merkezin yaklaşık 4 milyon liralık maliyetle yenilendiğini ifade eden Tüfenkci, "Komuta Kontrol Merkezimizi yenileyerek çok daha etkin bir izleme sistemi haline getirdik. Yenilediğimiz ve bugün sizlere tanıttığımız Komuta Kontrol Merkezimizde, 442 metrekarelik bir alan üzerine kurulu 58 izleme ekranında, 27 operatörümüzle faaliyette bulunacağız. Komuta Kontrol Merkezimizin etkinlik alanı, her gün yenilenen ve eklenen yeni sistemlerle artmaktadır" diye konuştu. Merkezin 24 saat esasına göre çalıştığını belirten Tüfenkci, burada kapalı devre kamera sistemleri ile 14 kara sınır kapısı ile 3 deniz limanı ve 2 iç gümrük idaresi olmak üzere 19 gümrük sahasının eş zamanlı olarak izlendiğini bildirdi.
Türkiye'den transit geçen araçların, uydu üzerinden "Araç Takip Sistemi" ile izlendiğini belirten Tüfenkci, ayrıca "Akaryakıt Takip Sistemi" ile transit akaryakıt yükü taşımasına izin verilen firmaların tüm araçlarının hareketlerinin de buradan takip edildiğini söyledi.
 
"Yüz Tanıma Sistemi" kuruldu
Tüfenkci, Doğu ve Güneydoğu’daki gümrük kapılarının tamamında saha denetim ve güvenliğinin sağlanması yanında, ülkeye yasadışı girişlerin önlenmesi amacıyla gümrük sahalarında "Yüz Tanıma Sistemleri" kurulduğunu belirtti. Konuşmasının ardından Bakan Tüfenkci, Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Müsteşar Cenap Aşçı ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürü Abdullah Soylu ile kurdeleyi keserek, merkezin açılışını gerçekleştirdi. Tüfenkci, daha sonra basın mensuplarına merkez hakkında bilgi verip kullanılan sistemleri tanıttı. Tanıtım esnasında bir gümrük kapısındaki tıra yapılan incelemede, mobil x-ray ve dedektör köpek yardımıyla uyuşturucu madde ele geçirildi.SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat