TÜPRAŞ'tan akaryakıtta fiyat indirecek öneri!

TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut, benzin ve motorinde ÖTV eşitlemesinin yapılmasının fiyatların aşağı çekilmesine yardımcı olacağını söyledi.

 
tubras_benzin_f.jpg

TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi'nde gazetecilere kurumun faaliyetlerini ve projelerini anlatan Erkut, 1989-2005 yılları arasında 1 milyar 950 bin dolar yatırım yapılan kuruma 2006-2011 arasında 2 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını, bu yatırımın 2015'de 5,4 milyar doları bulacağını anlattı. Erkut, bu yatırımların TÜPRAŞ'ın rekabetçi gücünü daha da artıracağına dikkati çekti.

Enerji giderlerinin rafinerilerinde önemli yer tuttuğunu ve giderlerin yüzde 50'sini oluşturduğunu belirten Erkut, enerjiyi gazdan sağladıklarını, kömürün kendileri için uygun olmadığını kaydetti. Erkut, ''Gaz bizim için daha önemli. Bizim kömürden enerji sağlama gibi bir düşüncemiz yok'' dedi.

Dünyadaki benzin tüketiminin yüzde 40'ının ABD'de gerçekleştiğini, Avrupa ülkelerinin ise ağırlıklı olarak motorin tercih ettiğini ifade eden Erkut, son yıllarda pazarda motorinle ilgili talebin büyüdüğünü gördüklerin,i bu nedenle de Kırıkkale, İzmit ve İzmir rafinerilerinde motorin ve benzin öncelikli yatırımlar yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Erkut, Türkiye'nin çevre ülkelerdeki rafinerilerin etkisi altında olduğunu, bu coğrafyadaki rafinerilerle sıkı rekabet halinde bulunduklarını vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Önümüzdeki dönemde bizim beklentimiz 2020'lere doğru geldiğinde, motorinin 15 milyondan 18 milyon tona çıkacağını öngörüyoruz. Benzin ve motorin ağırlıklı bir üretime dönmeyi hedefliyoruz. Bizim 8 tane ham petrol kolonumuz var. Bunun bize verdiği esneklikle durmadan, gerektiğinde hız keserek üretime devam ediyoruz. Suudi Arabistan ve İran başlıca ikmal kaynaklarımızdan. Her yıl daha fazla pazar payımızı artırıyoruz.''

İhracatlarının yüzde 60'lık kısmını benzinin oluşturduğunu belirten Erkut, ''Dış gelişmeler karşısında muhtemel yaşanabilecek finans problemlerini minimize etmek için uzun vadeli tahvil ihracı yapacağız. 5-7 yıl vadeli, uzun vadeli finansal kolaylık sağlamak gibi bir düşüncemiz var. Batı dünyasından ABD ve Avrupa'dan tahvillere talep olacağını düşünüyorum'' dedi.

 

Benzin ve motorindeki ÖTV

Erkut, benzin ve motorindeki ÖTV farklarına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''4,89 lira olarak satılan benzinin bizden çıkışı 1,57 lira. Benzinde 2,92 lira vergi olarak kaydediliyor. 4,27 lira olarak satılan motorinin ise bizden çıkışı 1,59 lira. 2 lira 25 kuruş vergi olarak kaydediliyor. Aslında vergilerin eşitlenmesi gerekiyor. Vergiyi eşit yap, hangisi piyasada gelişiyorsa gelişsin. Örneğin Akdeniz'de ucuz olan benzini, biz pahalı satıyoruz. Benzin ve motorinde ÖTV eşitlemesi yapılması, fiyatların daha da aşağı çekilmesine yardımcı olur.''

Erkut daha sonra gazetecilerle birlikte saha gezisi yaptı.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz