Banner


Bulgaristan’dan Sonra Avusturya Engeli
Türk taşımacıları Bulgaristan krizinin ardından Avusturya'da da soru yaşıyor. Kota nedeniyle Türk tırlarının Ro-La'ya mecbur bırakıldığını belirten UND, yaşanan sorunun çözümü için çağrıda bulundu.
und_avusturya29 Ocak’ta başlayıp 10 Şubat tarihinde sona eren ve Türkiye’nin Avrupa’ya yönelik taşımalarını engelleyen Bulgaristan transit sorunu çözüldü ama bu kez, Trieste’den Ro-Ro ile ulaşarak buradan Avusturya, Almanya, Hollanda, Fransa’ya gitmek isteyen Türk taşımacıların karşısına Ro-La dayatması çıktı…

Bir numaralı ticaret ortağı Almanya başta olmak üzere orta ve kuzey Avrupa ülkelerine yönelik olarak her yıl Avusturya üzerinden ortalama 120.000 taşıma gerçekleştiren Türk araçları, Avusturya’nın yılda sadece 15.000 transit taşıma ile sınırlandırdığı kota sebebiyle, bu rakamın üstündeki transit geçişleri için Ro-La (tren) hatlarını kullanmaya mecbur bırakılmaktadır.

Serbest ticaret anlayışı ve kurallarına aykırı olan bu uygulama sonucunda yüzlerce TIR, 5 gündür Avusturya’yı geçmek için İtalya Fernetti’de Ro-La (tren) kuyruğunda beklemektedir.

Halihazırda yetersiz olan kapasitenin, bu kez “kış şartları” nedeniyle yapılamayan seferler sonucunda iyice azalması ile, Avusturya’ya geçiş belgesi ile geçemeyen Türk araçları ve sürücüleri, Ro-La treninin zamanında kalkmaması ve oluşan yoğunluğa da cevap verilememesi nedeniyle sıkıntılarını dile getiren bir eylem başlattı.

52 araçtan oluşan konvoy İtalya Fernetti’den saat 12.00’de Avusturya’yı belgesiz geçmek için hareket etti.

Konu hakkında bir açıklama yapan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener ‘sorunun sadece nakliyecilerin bir sorunu olmadığını ve tüm Türkiye’yi ilgilendirdiğini’ söyledi. Ticaretin önünün açılması için yolların açılarak araçlara konan engellerin kaldırılması gerektiğini belirten Şener Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na çağrıda bulanarak “Bakanlığımız bu 21 bin aracın patronudur, Türk araçlarının Avrupa’da yürüyemediği güzergâhlar var, bu haliyle rekabet edebilmemiz mümkün değil, bu bir milli meseledir ve yolların Türk araçlarına açılması gerekiyor” dedi.

Avrupalı yetkililere de seslenerek Avusturya’nın Türk nakliyecilerin uyguladığı bu haksızlığa bir son vermesini isteyen  Fatih Şener “Yük sizin araç sizin ne istiyorsunuz.. Avrupa yollarında sadece Avrupa’nın en çevreci filosu mu rahatsızlık veriyor. Avrupa’da Türkiye’nin araç filosu kadar filosu bulunan 3–4 firma var. Tek bir firma Türkiye’nin 700 firmasına bedel. Demek ki bu bir çevre sorunu değil; bu Türkiye’ye konan bir engel sorunudur” açıklamasında bulundu.

Avusturya, Bakanlığımız ile İmzaladığı Protokole Uymak Zorundadır !

Bulgar, Romen meslektaşları hiçbir engele maruz kalmadan seferlerini tamamlayıp dönüş yoluna geçerken; karayolu transit geçiş belge kotasının yetersizliği nedeniyle alternatifsiz kalan yaklaşık 200 Türk sürücülerini isyana sürükleyen sorunun çözümü, aslında Avusturya’nın sorumluluğundadır.

Oysa,  20 Temmuz 2007 tarihinde Avusturya ve Türkiye arasında imzalanmış olan KUKK protokolünün “Diğer Konular” başlıklı maddesinin ikinci bendinde, ayrıca, Avusturya Federal Ulaştırma, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığı’nın 20 Aralık 2007 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine ilettiği resmi açıklamada teyit edildiği şekilde, “mücbir sebeplerden dolayı 12 saatten uzun süre bekletilen araçların Avusturya’ya karayoluyla serbest geçişinin sağlanacağı”  Avusturya’nın resmi makamları tarafından kabul ve taahhüt edilmiş bir tedbirdir.

Dolayısıyla, Avusturya Ulaştırma, İnovasyon ve Teknoloji Bakanlığının, Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın gereklerini yerine getirmesi ve beklemelerin 12 saati aştığı bu durumda, tren sayısını arttırmak ya da Türk araçlarının karayolundan transit geçişe izin vermek zorundadır.SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat