Banner

İhracatını en fazla artıran iller!

Sanayi ve ticarette yakaladığı başarılarla ''örnek'' gösterilen Gaziantep 'ihracatını en fazla arttıran il' oldu. Kocaeli, en fazla ihracat yapan 2'nci il oldu.

konteyner_tasima1.jpgSanayi ve ticarette yakaladığı başarılarla ''örnek'' gösterilen Gaziantep'in, 2012 yılında önceki yıla oranla yüzde 19,3 artışla 5 milyar 879 milyon dolarlık ihracat yaparak, ''ihracatını en fazla arttıran il'' olduğu bildirildi.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Kentten 2012 yılında toplam 5 milyar 879 milyon 414 bin dolarlık ihracat yapıldığını belirten Konukoğlu, ''Gaziantep'in ihracatı 2011'e göre yüzde 19,3 oranında arttı. Böylelikle Gaziantep, ihracatını en fazla artıran il olmayı başardı. 2011 yılında Gaziantep'ten 4 milyar 927 milyon dolar ihracat yapılmıştı'' değerlendirmesinde bulundu.

Konukoğlu, aralık ayı ihracat rakamına ilişkin şunları kaydetti:

''2012 yılının aralık ayında yapılan ihracat ise geçen yılın aralık ayına göre yüzde 9,1 oranında artarak 515 milyon 123 bin dolar olarak gerçekleşti. 2011 yılı aralık ayında Gaziantep'ten 472 milyon dolar ihracat yapılmıştı. Gaziantep'in ihracatı aylara göre incelendiğinde 2012 yılı aralık ayı ihracatı, aralık ayları içinde en yüksek rakamına ulaştı.''

Gaziantep'ten geçen yıl yapılan ihracatı ülkelere göre yorumlayan Konukoğlu, ilk sırada yer alan Irak'a ihracatın yüzde 29 oranında artarak 2 milyar 374 milyon dolar seviyesinde gerçekleştiğini bildirdi.

Konukoğlu, Libya'nın yüzde 162 artışla ihracatın en fazla yükseldiği ülke olduğunu, en fazla ihracat kaybının ise yüzde 44 ile Suriye'de yaşandığını belirtti.

''İhracat çıtamızı yükselteceğiz''

Gaziantep'in küresel piyasalarda yaşanan ekonomik olumsuzluklara rağmen ihracatta rekorlar kırdığı başarılı bir yılı geride bıraktığını vurgulayan Konukoğlu, bunu ihracat pazarlarını ve ürün yelpazesini çeşitlendirerek, en büyük pazarlarından Avrupa ülkelerine bağımlılığı aşarak yaptığını kaydetti.

''2013'te ihracat çıtamızı yükseltmeyi, yeni rekorlara imza atmayı hedefliyoruz'' düşüncesini aktaran Konukoğlu, iş adamlarının bir yandan mevcut pazarlardaki paylarını korurken diğer yandan alternatif yeni pazarlara açılmasının önem taşıdığını belirtti.

Konukoğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Gaziantepli sanayiciler olarak, 2012 yılında zorluklara rağmen iyi bir yıl geçirdik. 2013'ün daha iyi bir yıl olmasını ümit ediyoruz. İhracat çıtamızı yükseltmeyi, yeni rekorlara imza atmayı hedefliyoruz. Şehrimiz bunu gerçekleştirecek potansiyele sahip. İhracatın geleceği için tasarıma ve markalaşmaya önem vermeliyiz, ileri teknoloji ürünler üretmeli ve ihraç etmeliyiz. Dünya ihracat pastasından daha büyük pay alarak, büyümemizi canlandırmanın yolu buradan geçiyor.''

Türkiye'nin büyümeye odaklanması gerektiğini belirten GSO Başkanı Adil Konukoğlu, 2013 yılında Orta Vadeli Program'da öngörülen yüzde 4'ün üzerinde büyümenin yakalanabileceğini belirtti.

Yerli üretime ağırlık vermek gerektiğine işaret eden Konukoğlu, istikrarlı ve yüksek oranlı büyüme için tasarruf oranlarını artırmak ve yapısal reformları sürdürmenin büyük önem taşıdığını bildirdi.

 

Kocaeli, en fazla ihracat yapan 2'nci il oldu

2012 yılı ihracat performansını önceki yıla göre yüzde 3,7 artıran Kocaeli, ihracat yapan iller dağılımında 2'nci sırada yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, aralık ayında en fazla ihracat yapan iller arasında 2'nci sıradaki yerini koruyan Kocaeli, ihracat performansı bir önceki aya göre yüzde 5,6 düşmesine rağmen gerçekleştirdiği 1 milyar 108 milyon 579 bin dolar ihracatla iller dağılımında yine ikinci sırada yer aldı.

Kocaeli, bir önceki yıl gerçekleştirdiği ihracat, 12 milyar 611 milyon 430 bin dolar iken, 2012 sonu itibariyle bu rakam yüzde 3,7 artarak 13 milyar 80 milyon 861 bin dolara yükseldi.

Kentten geçen yılın 12 aylık döneminde 179 farklı ülkeye yapılan ihracatta ilk üç sırada Mısır, Birleşik Devletler ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alırken, Mısır'a 1 milyar 573 milyon 493 bin dolar, Birleşik Devletler'e 813 milyon 225 bin dolar, Birleşik Arap Emirlikleri'ne 806 milyon 327 bin dolarlık ihracat yapıldı.

 

Suriye'ye ihracat 83 bin dolara indi

Bir önceki yılın aralık ayında Kocaeli'den Suriye'ye yapılan ihracat, 901 bin dolar iken, geçen ayki rakam 83 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

Kentten bir önceki yıl Suriye'ye toplam 282 milyon 321 bin dolarlık ihracat yapılırken, 2012 yılında gerçekleştirilen ihracat rakamı ise 3 milyon 696 bin dolara düştü.

2011 yılının 12 aylık döneminde Kocaeli'den Yunanistan'a yapılan 199 milyon 97 bin dolarlık ihracat, geçen yılın aynı döneminde 108 milyon 881 bin dolar oldu.

Kentten söz konusu dönemde İsrail'e yapılan ihracat da yüzde 38,2 azalarak, 88 milyon 417 bin dolara geriledi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat