Banner

Rusya ile Basitleştirilmiş Gümrük Hattı tıkandı

Rusya ve Türkiye arasında gümrüklerde hızlı çözüm için uygulamaya konulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) 5 gündür tıkanmış durumda.

basitlestirilmis_gumruk_rusya.jpg

Rusya ve Türkiye arasında gümrüklerde hızlı çözüm için uygulamaya konulan Basitleştirilmiş Gümrük Hattı (BGH) 5 gündür tıkanmış durumda. Tıkanıklığa; Türkiye’den Rusya’ya ağırlıklı olarak yaş meyve-sebze götüren yaklaşık 80 TIR sebep oluyor. Bu arada yoğun kar yağışı sürücüleri zor durumda bırakırken, Rus tarafı sıkıntının Türk firmasının belge eksikliğinden kaynaklandığını ileri sürüyor.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Gümrük Müşaviri Recai Şen ve Ticaret Müşaviri Hakkı Karabörklü, Moskova’daki Vnuko Havalimanı yakınında bulunan TIR’ların toplandığı yere giderek, sıkıntının giderilmesi için temaslarda bulundu. İthalatçılar ve şoförlerle görüşen heyete sıkıntılarını aktaran TIR şoförlerinden Murat Çetin, “Daha önceki seferler en fazla bir gün bekliyordum. Araba domates yüklü. Ben buraya geleli 3 gün oldu, gelirken hava güzeldi. Dünden bu yana aralıksız kar yağıyor ve gümrük de çalışmıyor. Gümrük çalışmayınca şoförler beklemek zorunda kalıyor, ne yemek ne tuvalet ihtiyacını giderebiliyor. Dört gün daha beklerse malın bozulma ihtimali çok yüksek.” diye konuştu.

İthalatçı Aviainvest şirketinin Genel Müdürü Aleksandr Yegorov, sorunun Türk şirketinden kaynaklandığını ileri sürdü. BGH’den yararlanmak için hazırlanan ‘Form A’ belgesinin sunulmadığı için TIR’ların gümrüklemeyi geçemediğini aktaran Yegorov, şu iddiayı dile getirdi:

“Favor Trans Lojistik ve Taşımacılık Organizasyonu şirketi elektronik ortamda BGH’ye sunulan ‘Form A’ belgesini bloke ediyor. Bunu; Türk ihracatçılardan TIR başına istediği 200 doları alamadığı için yapıyor. Türk ihracatçıları durup dururken 200 doları neden ödemeleri gerektiğini anlamadıkları için ödememede çok haklı. Bu uygulama tamamen Favor şirketinin keyfi bir uygulaması. İhracatçılar ile biz görüşüyoruz. Biz malın hazırlanmasında işlem yapıyoruz. Favor’un tek yapması gereken ‘Form A’yı BGH’ye iletmesi. Bunu yapmıyor. Böylelikle Türk ihracatçılarının mallarının çürümesini sağlayarak şantaj yapıyor.”

BGH’nin Türkiye ve Rusya arasında çok özel bir proje olduğunun altını çizen Gümrük Müşaviri Recai Şen, “Bu özel projenin sorunlarla değil, giderek güçlenen, giderek gelişen bir yapıyla devam etmesini arzuluyoruz. Rus tarafından da bu arzunun olduğunu biliyoruz, umuyorum bu problem kısa sürede çözümlenecektir ve basitleştirilmiş hat daha da gelişerek, güçlenerek devam edecektir.” dedi. Mevcut sıkıntıyla ilgili olarak da “Anladığımız kadarıyla buradaki problem Türkiye’den sevk sırasında gerekli olan bazı evrakların eksik olması, özellikle ‘Form A’ eksikliğinden kaynaklanan bir bekleme sorunu.” dedi. Yaklaşık 80-85 TIR’ın beklediğini müşahede ettiklerini belirten Şen, şöyle devam etti:

"Türkiye’de bakanlığımız değişik formüllerle bu problemi çözme konusunda uğraşıyor. Sorunları not ettik. Gerek ithalatçılarla ilgili, gerek şu anda bakanlığımız tarafından basitleştirilmiş hattan sevk edilen eşyanın denetimi, veri girişiyle yetkilendirilen bir firmanın ortaya getirilen sıkıntıların üzerine bazı çalışmaları olduğunu biliyoruz. Bunların da kısa sürede sonuçlanmasını ve bu bekleyen TIR’larımızın bir an önce ihracatlarını gerçekleştirmesi ve gönderilmesini ümit ediyoruz.”
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat