Banner

İslam İşbirliği Teşkilatı ülkelerine ihracat artıyor

Türkiye'nin, İslam İşbirliği Teşkilatı'na (İİT) üye ülkelere 2010'un Eylül ayında 2 milyar 377 milyon 288 bin dolar olan ihracatı, bu yılın aynı ayında da yüzde 100'ün üzerinde artarak 4 milyar 842 bin 768 dolara ulaştı.

gemi.jpg

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Dış Ticaret İstatistikleri'ne göre, Türkiye'nin İİT üye ülkelerine ihracatı 2010 yılı Eylül ayında 2 milyar 377 milyon 288 bin dolar seviyesindeydi. Bu yılın Eylül ayında ise İİT ülkelerine ihracat, 4 milyar 842 bin 768 dolara yükseldi.

Konuya ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan İİT Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, birliğin üyeleri arasındaki ticaretin büyük öneme sahip olduğuna işaret ederek, 10 yıllık Hareket Planı'nın kabul edildiğinden bu yana, teşkilat içinde ticaretin artırılması için çaba sarfettiklerini vurguladı.

Türkiye'nin İİT'nin aktif bir üyesi olduğunu ve üye ülkeler arasında ticaret hacminin arttırılması noktasında önemli bir rolü olduğunu belirten İhsanoğlu, Türkiye ile İİT üyesi ülkeler arasındaki ticaretin Türkiye'nin 2002'den bu yana uyguladığı programlarla birlikte gelişme gösterdiğini kaydetti.

''Türk işadamları başarılı işler yapıyor''

İhsanoğlu, Türk işadamlarının birçok ülkede başarılı işler yaptığını anımsatarak, ''Türkiye'nin İİT üyesi ülkeler ile 2004 yılındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi, 2011 yılına gelindiğinde 37 milyar dolara ulaştı. Türk müteahhitler Türkiye dışında 19.5 milyar dolarlık iş aldı. 22 Türk firması halen dünyanın en büyük 225 inşaat firması arasında bulunuyor. Türk firmaları yaptıkları işin yaklaşık yüzde 75'ini İİT üyesi ülkelerde gerçekleşiyor'' ifadelerini kullandı.

Türk özel sektör temsilcilerinin İİT'deki ticarette önemli bir rol oynadığını vurgulayan İhsanoğlu, ''MÜSİAD, TOBB, TUSKON'un da aralarında bulunduğu birçok yapı İİT üyesi ülkelerin işadamlarını bir araya getirme noktasında, malların ve hizmetlerin değişimini zenginleştirmek noktasında çok büyük destek sağladı'' dedi.

İhsanoğlu, İİT üyesi ülkelerinin bir yandan kendi içlerinde, bir yandan da dünya ülkelerinin geri kalanıyla daha büyük bir ticaret paylaşımı yaptıklarına dikkati çekerek, teşkilat üyeleri arasındaki ticaretin 2004'te 205 milyar dolarken, 2011'de 688 milyar dolara ulaştığını sözlerine ekledi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat