Banner


ULUSTRANS ‘enerjisini’ Irak’ta büyüyerek artıracak
Enerji lojistiğinde yaygın global ağı, güçlü altyapısı ve referansları ile markalaşan Ulustrans, yenilenebilir enerji projelerinde başarılı operasyonlarını sürdürürken, yeni fırsatları da en etkin şekilde değerlendiriyor. Son dönemde Irak’ta artarak devam eden petrol yatırımlarını mercek altına alan şirket, bir yıl içinde Erbil’de açacağı ofisiyle petrol ekipmanlarının nakliyesinde de anahtar teslim çözümler sunacak.
ulustrans_olgun‘Ulusproje’ yapılanmasıyla proje lojistiği hizmetlerinde fark yaratan Ulustrans, bu alandaki taşımalarının yüzde 50’sini gerçekleştirdiği enerji sektöründe büyümede frene basmıyor. Başta rüzgar enerjisi, hidrolik, jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarının yükünü omuzlayan şirketin başarısı Türkiye sınırlarını aşıyor. Sonuç odaklı çözümleri ve güçlü networküyle birçok pazara deneyimlerini taşıyan Ulustrans’ın yeni durağı ise Irak olacak.

Yeniden yapılanan Irak’ın enerji alanında da uzun soluklu bir yatırım sürecine girdiğine dikkat çeken Ulustrans Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Hacıalioğlu, son dönemde pazara yönelik iş hacimlerindeki artışa da paralel olarak Erbil’de ofis açma kararı aldıklarını açıklıyor. Bir yıl içinde devreye alacakları ofisin yanısıra, Irak plakalı araçlardan oluşan filo yatırımı da planladıklarını belirten Hacıalioğlu, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Irak pazarından aslan payını almaya kararlıyız. Erbil merkezli konuşlanarak pazarda güçleneceğiz. Uzun yıllara dayanan tecrübemizi taşıyacağımız pazarda referanslarımız ve bu yıl devreye aldığımız Mersin ofisimiz en güçlü kozlarımız olacak.”

PETROL SEKTÖRÜNE ODAKLANACAK
Ulustrans’ın Irak’ta yatırıma başlayan şirketlere yoğun olarak hizmet sunduğunu anlatan Hacıalioğlu, iş ortaklarına da bağlı olarak Amerikalı şirketlerle dirsek temasında olduklarından söz ediyor. Olgun Hacıalioğlu bölgede petrol yatırımlarının ağırlıkta olduğuna işaret ederek, “Özellikle petrol sektörü açısından bu bölgeden çok umutluyuz. Irak’a halihazırda başta sismik cihazlar olmak üzere petrol aramalarında kullanılan ekipmanların lojistiğini gerçekleştiriyoruz. Bununla birlikte Irak, sanılanın aksine yatırımcılar kadar lojistik şirketleri açısından da güvenli bir pazar” diyor.

YENİLENEBİLİRDEKİ BEKLEYİŞ LOJİSTİĞE DE YANSIDI

Petrol sektörüne odaklanırken, yenilenebilir enerji yatırımlarının da çözüm ortağı olmayı sürdürdüklerini ileten Olgun Hacıalioğlu sözlerini şöyle sürdürüyor: “Devam eden çok sayıda projede yer alıyoruz. Ege Bölgesi’ndeki yatırımlara yoğunlaşmış durumdayız, yılsonunda ise Trakya Bölgesi’nde gerçekleştireceğimiz projeler var. Bunların büyük bir bölümü mevcut santrallerdeki kapasite artırımına yönelik projeler. Sıfırdan hayata geçecek çok sayıda proje ise lisans süreçlerinin uzamasından kaynaklı beklemede. Bu yılki iş programımızda olan yenilenebilir enerji yatırımlarının yüzde 20’si bu belirsizliklerden dolayı 2013’e ertelendi. Bürokratik süreçlerdeki tıkanıklıkların yanısıra finansmanın yüksekliği de yatırımcıların hareket alanını daraltıyor.”
Sürecin tümünde müşterilerinin yanında yer aldıklarını anlatan Hacıalioğlu şu bilgileri veriyor: “Rüzgar enerjisi alanında taşıma yaptığımız yerler coğrafi olarak ulaşılması zor bölgeler. Bu zorlukları her projeye yönelik geliştirdiğimiz özel çözümlerle aşıyoruz. Proje taşımasından önce yol keşifleri yapıyoruz, yolun sağlamlığı ve araç dönüş çaplarını hesap ediyor, taşıma yaptığımız güzergah üzerindeki yerleşim bölgelerinden gerekli izinleri alıyor, köprü, elektrik, kablo ana hatlarını kontrol ediyoruz. Karşılaşılacak zorlukları da gözeterek şoförlerimiz başta olmak üzere tüm ekibimize düzenli olarak eğitim veriyoruz. Gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, geliştirdiğimiz özel çözümlerdeki tek amacımız müşterilerimize zamanında ve hasarsız hizmet sunmak. Bugüne kadar yer aldığımız tüm projelerde bu anlamda olumlu geri dönüş aldık.”

2012’DE TAŞIMALAR PİK YAPTI

Son 7 yıldır hizmet verdikleri proje taşımacılığında, 2012’nin şirketleri için ‘altın yıl’ olduğuna dikkat çeken Ulustrans Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Hacıalioğlu, yer aldıkları büyük çaplı projelerin markalaşmalarına önemli katkılar sunduğunu belirtiyor.”İyi referanslarımızla rakipleri tarafından bile tavsiye edilen bir firma konumuna geldik. Diğer nakliye firmaları kendi üstlendikleri proje işlerini bizlerle paylaşırken, aynı zamanda yatırımcıların da bu alandaki arayışlarında ilk adres oluyoruz” diyen Hacıalioğlu, ulaştıkları bu başarıda sundukları anahtar teslim hizmetin yanısıra deneyimli ekiplerinin de büyük payı olduğunu vurguluyor. Hacıalioğlu, “Özellikle proje lojistiğinde bütün taşıma modlarını en verimli şekilde kullanan ve uzman çalışanlara sahip firmalara ihtiyaç var” diyor.
Hacıalioğlu, önümüzdeki süreçte enerji tüketimindeki artışa paralel olarak yatırımların da ciddi oranda artacağını ifade ediyor. Yatırımların sadece rüzgar enerjisiyle sınırlı kalmayacağına dikkat çeken Hacıalioğlu, “Yeni jeotermal santralleri, termik santralleri, elektrik santralleri kurulacak. Devlet de enerji yatırımlarını özel sektöre bırakmak istiyor. Şu anki mevcut santrallerin bakımını, yenilenmesini önümüzdeki süreçte özel sektör yürütecek. Hem mevcudun yenilenmesi hem de enerji talebini karşılamak için yatırımlar yapılıyor. Buna paralel olarak önümüzde ki 5-10 yılın lojistik firmaları için de ciddi fırsatlar yaratacağına inanıyorum” şeklinde konuşuyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat