Banner


Globelink Ünimar e-ticaret lojistiğine hazırlanıyor
ETGB belgesi ile mikro ihracat hizmeti sunmaya başlayan Globelink Ünimar, e-ticaret lojistiği alanında da faaliyet göstermeye hazırlanıyor. E-ticaret lojistiğine yönelik yürüttükleri çalışmalara hız vererek marka güvencelerini bu alana da taşıyacaklarını belirten Globelink Ünimar İcra Kurulu Üyesi, Satış ve Pazarlama Direktörü Koray Çıtak, ayrıca bozulabilir ürün taşımacılığı çözümlerini genişleteceklerini, depolama ve yurtiçi dağıtım alanında yeni yatırımlar yapacaklarını söyledi. 
Koray Ã�ıtak1994 yılında Ünimar olarak kurulan, 2011 yılında Asya pazarının en büyük NVOCC ağına sahip lojistik firmalarından biri olan Singapurlu CWT Globelink Group ile yaptığı ortaklıkla marka kimliğini yenileyen Globelink Ünimar, uluslararası deniz yoluhava yolu ve karayolu ana hizmetlerinin yanı sıra entegre lojistik hizmetlerini de kapsayan tedarik zinciri fonksiyonlarının tamamında hizmet veriyor. 31 ülkede 100’den fazla Globelink ofisi ile birlikte geniş bir acente ağının gücü ile hareket eden Globelink Ünimar, bu işbirliği sayesinde iş ortaklarına varış noktasından itibaren ürünün teslimine kadar her türlü hizmeti sağlayabiliyor. Şirket, Türkiye’de ise 4 merkezden oluşan bölge yapısı ile 81 ile ulaşarak uçtan uca lojistik faaliyetlerini kesintisiz sürdürüyor. Aldığı ETGB belgesi ile sınır ötesi operasyonlarının çapını genişleten Globelink Ünimar, bu dönemde mikro ihracat, e-ticaret, dijitalleşme ve bozulabilir ürün taşımacılığına odaklanıyor. Globelink Ünimar İcra Kurulu Üyesi, Satış ve Pazarlama Direktörü Koray Çıtak, sundukları hizmetleri, yoğunlaştıkları alanları ve gündemlerindeki projeleri anlattı. 
 
Hizmetlerinizi yoğunlaştırdığınız sektörler ve bölgeler var mı? 
 
Globelink Ünimar olarak paydaşlarımızın talep ettiği tüm noktalara hizmet sunuyoruz. Spesifik olarak bir ayrımımız olmasa da havayolu çözümlerimizde Uzakdoğu ve Ortadoğu, uluslararası karayolu hizmetlerimizle Fransa, denizyolu servislerimizde de Uzakdoğu, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Amerika kıtasına yoğun şekilde hizmet sağlıyoruz. Geliştirdiğimiz çözümlerimizle perakende, makine-ekipman, bozulabilir ürünler, canlı hayvan ve tekstil başta olmak üzere birçok sektöre de hizmet sağlıyoruz.
 
“HİÇBİR YÜKÜ YERDE BIRAKMADIK”
 
Covid-19 süreci sizi, Türk ve dünya lojistik sektörünü nasıl etkiledi?
 
İçinde bulunduğumuz pandemi süreci, tüketici alışkanlıklarından iş yapış şekillerine kadar küreselleşmenin bugüne dek yaşadığı en radikal değişimlerin birinde ana katalizör görevi görmeye devam ediyor. Pandemi süresince işletmeler için iki temel konunun odağa oturduğunu düşünüyorum: Küresel tedarik zincirine iyi entegrasyon ve rekabet gücünü artırmada dijitalleşmeye ağırlık verilmesi. Faaliyet gösterdikleri sektörden bağımsız olarak, bu başlıklara hızlı bir şekilde uyum sağlayan firmalar önümüzdeki dönemde ciddi avantajlar yakalayacaktır.
Salgın tüm sektörleri etkilediği gibi lojistik sektörünü de yurtiçi ve yurtdışı operasyonların yönetiminde olumsuz etkiledi. Sürecin başında ortaya çıkan belirsizliklerle birlikte sınırların kapatılması ve hava kargo operasyonlarını durma noktasına getiren uçuş iptalleri hepimizin takip ettiği konuların başında yer almıştı. Aralık ayı itibariyle baktığımızda ise ülkeler özelinde değişiklik gösteren tedbirleri gözlemleyebiliyoruz. Globelink Ünimar olarak, bu süreçte hiçbir iş ortağımızın yükünü yerde bırakmadan tedarik zinciri fonksiyonlarının tamamında hizmet sağlamaya devam ediyoruz. 
 
2020 yılında hangi alanlara yatırım yaptınız? 
 
Stratejik Plan kapsamında kurguladığımız uzun dönem yatırım ve finansal projeksiyonlarımız içerisinde 2020 yılını yeni gelişmeleri takip ettiğimiz, sektörel analizler yaptığımız ve yeni senaryoları kurguladığımız bir yıl olarak değerlendirdik. Gündemimizi sürekli yenileyerek hızlı şekilde adaptasyonu sağlıyoruz. Bunun içerisinde sınır ötesi e-ticaret ve dijitalleşme adımları önceliklerimiz arasında. 
Müşterilerimize sunduğumuz gönderi takibi, web sayfası üzerinden online teklif yaratma, e-konşimento ve bunlarla birlikte e-lojistik alanında kullanılabilecek blockchain fırsatları uygulamaya başladığımız ve planladığımız dijitalleşme faaliyetlerinin başında geliyor.
 
G.ünimarYeni projeleriniz var mı? Varsa bunlardan bahseder misiniz?
 
Globelink Ünimar olarak temel felsefemiz, müşterilerimize ihtiyaç duydukları tüm alanlarda hizmet sağlamak. Bu kapsamda değişen istek ve ihtiyaçlarla birlikte biz de kendimizi hızlı bir şekilde yeniliyoruz. Bu yıl hayata geçirdiğimiz ve önümüzdeki yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığımız projeler arasında bizleri özellikle heyecanlandıran birkaç örneği de paylaşmak isterim. Önümüzdeki dönemde e-ticaret lojistiği özelinde yaptığımız çalışmalara hız vereceğiz ve Globelink Ünimar güvencesini bu alana da taşıyacağız. 
Halihazırda sunmaya devam ettiğimiz bozulabilir ürün taşımacılığı çözümlerimizi yeni coğrafyalara ve yeni ürün gruplarına erişecek şekilde genişletmeyi planlıyoruz. Bu kapsamda özellikle Adana Havalimanı’na açmayı planladığımız ofisimiz ile bölgenin taleplerine daha hızlı cevap vermek istiyoruz.
Karayolu servislerimizde Türkiye içerisinde yurtiçi parsiyel dağıtım ağımızı genişletirken, Fransa’ya gerçekleştirdiğimiz düzenli karayolu parsiyel taşımacılık servisimiz ile paydaşlarımıza hizmet sunmaya devam ediyoruz. Denizyolu çözümlerimizde ise, organizasyon yapımızda yaptığımız değişikliklerle oluşturduğumuz yeni departmanımızla Kuzey Afrika’nın tamamına hızlı, güvenilir ve esnek çözümler üretmeyi planlıyoruz. 
 
DAĞITIM VE DEPOLAMAYA YATIRIM YAPACAK 
 
2021 yılı ile ilgili hedefleriniz nelerdir?
 
2020 yılında yoğun şekilde devam eden hava kargo operasyonlarını hiçbir problem yaşamadan ve doğru hatlarla konsolide ederek ETGB potansiyeli olan yüklerle entegre ederek müşterilerimizin kapıdan kapıya hizmet almasını da sağlamış olduk. Yaptığımız süreç takibi ile operasyonel verimliliği ölçerek en doğru ve hızlı şekilde alıcıya ulaştırılmasını sağlıyoruz. ETGB ve özellikle mikro ihracat ile hedeflenen “hız” kavramı bizim için hem kolaylaştırılan gümrük adımlarının tamamlanmasında hem de tedarikçi ve iş ortağı seçiminde büyük rol oynuyor. Bununla birlikte 2021’de, depolama faaliyetlerinde ve yurtiçi dağıtım ağı yaratılmasında yeni yatırımlarla yer almayı planlıyoruz.
 
 
“MÜŞTERİMİZDE GÜVEN OLUŞTURUYORUZ”  
 
Globelink Ünimar müşterilerinde güven yaratarak büyüyor. Paydaşlarının ve lojistik sektöründeki algılarını ölçmek için dönemsel olarak çalışmalar yaptıklarını belirten Globelink Ünimar İcra Kurulu Üyesi, Satış ve Pazarlama Direktörü Koray Çıtak, “En son gerçekleştirdiğimiz müşteri memnuniyet çalışmamızın sonuçlarına göre Globelink Ünimar denildiğinde akla gelen ilk olgu ‘güven.’ 
Müşterilerimizin duyduğu güveni karşılıksız bırakmamak ve müşteri memnuniyetini arttırmak için de çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda ilk yük anketimizle ilk defa Globelink Ünimar ile çalışan müşterilerimiz memnuniyetini anlık olarak ölçüyoruz. Dönemsel aramalarımızla fikir, görüş ve önerileri toplayarak kendimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz. 
Müşteri iletişim hattımız olan Unicall ile müşterilerimizin bize 7/24 ulaşabilmesini sağlıyoruz. Telefon, e-posta veya web sitemiz aracılığıyla bize ulaşan öneri, görüş ve şikayetleri kayıt altına alıyor ve en geç 72 saat içinde çözüme kavuşturuyoruz. Bu noktada belki de en önemlisi sahip olduğumuz ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi sertifikamız ile tüm süreçlerimizi uluslararası standartlara uygun olarak yönetiyoruz” dedi. SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat