Banner


Pan Lojistik’ten Uzakdoğu için alternatifli çözümler
Pan Lojistik, Uzakdoğu hava ve denizyolu taşımacılığı pazarında “Pan Spare Parts”, “Pan WMS”, “Pan Projects” ve “X Line” ürünleriyle alternatif çözümler sunuyor. Geçen yıl havayoluyla Uzakdoğu pazarına özel 1800 ton, denizyoluyla 32.000 TEU taşıma yaptıklarını belirten Pan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Gülriz Kantek, ayrıca Mersin ve İzmir limanlarına hidroelektrik santral ekipman taşıması, Irak ve Afrika’ya ise endüstriyel iş makinası taşıması gerçekleştirdiklerini söylüyor. 
 
PANPan Lojistik kurulduğu 1997 yılından bugüne Uzak Doğu hava ve deniz taşımacılığı pazarında aktif olarak rol alıyor. İş hacmi içinde bu pazara önemli bir yer ayıran şirket, kurduğu uzun soluklu acentelik ilişkilerinin yanı sıra, 2007’den bu yana üyesi olduğu WCA bünyesindeki acentelerle de işbirliği yapıyor. 
 
OTOMOTİV VE TEKSTİL İÇİN 
VAZGEÇİLMEZ SERVİSLER 
2000 yılından sonra yoğunlaşan Uzak Doğu ithal mamul ürün taşımalarıyla birlikte, başta Hong Kong olmak kaydıyla, Shangai ve Pekin’den haftalık havayolu konsolide servisi oluşturduklarını belirten Pan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Gülriz Kantek, 2013 yılından bu yana ise X Line servisiyle haftalık denizyolu konsolide servisi sunduklarını aktarıyor. Kantek, 2015 yılında bir Lufthansa kuruluşu olan Time Matters ile olan işbirlikleri çerçevesinde Uzak Doğu’dan başlattıkları ZXO ve OBC trafiğinin, seri üretim yapan otomotiv ve endüstriyel müşterileri için vazgeçilmez zaman odaklı bir hizmet olduğunu vurguluyor. Kantek, ayrıca uzun yıllardır devam eden ve Hong Kong merkez olmak üzere, haftalık Türkiye çıkışlı havayolu ve denizyolu konsolide hizmetiyle yüksek değerli tekstil ihracat servislerinin mevcut olduğunu söylüyor. 
 
PAN FLASH İLE 
HIZLI KURYE HİZMETİ 
Pan Project servisi kapsamında da bölgede önemli işlere imza attıklarını belirten Gülriz Kantek, “Bu servisimiz kapsamında çeşitli Çin limanlarından tedariği sağlanan endüstriyel makina parkı, tribün, rotor, stator vb. ağır yük taşımalarını parsiyel veya komple gemi kiralama servisimiz ile kapıdan-kapıya taşımalarını gerçekleştirmekteyiz” diyor. Şirketin, bölgede kullandığı önemli servislerden birisi de Pan Flash. Kantek, Pan Flash servis ile birçok Uzak Doğu havalimanına maksimum 24 saatte Türkiye çıkışlı “door to port “hızlı kurye hizmeti sunduklarını aktarıyor. 
 
ÜÇÜNCÜ ÜLKE 
TAŞIMALARINDA DA AKTİF 
Gülriz Kantek, Türkiye varışlı ve çıkışlı kargo taşımaları  yanı sıra, Türkiye dışında ki projeler için Uzakdoğu’dan teslim edilmek üzere “cross trade” işlemleri de gerçekleştirdiklerini söylüyor. Kantek, “Ağırlıklı Afrika ve Irak inşaat projelerine taşınmakta olan ürünler, teslimat noktasına bağlı olarak gemi veya uçak kiralayarak veya multimodal taşıma modelleri ile sağlanmaktadır” diyor. 
 
İŞ HACMİNDE 
CİDDİ PAY ALIYOR 
Uzak Doğu’nun yarı mamul ve mamul ürün temininde Türkiye için son derece önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Gülriz Kantek, bu nedenle bu pazarın Pan Lojistik’in işlem hacminde de önemli bir yer teşkil ettiğini söylüyor. Kantek, 2018 yılında gerçekleştirdikleri taşımalar ve 2019 yılına ilişkin öngörülerini ise şöyle paylaşıyor: “2018 yılında UzakDoğu pazarına özel  hava kargoyla toplam 1800 ton ithalat ve ihracat yükü, denizyoluyla 32.000 TEU FCL ve LCL yükü taşıdık. Pan Proje kapsamında Shangai Limanı’ndan Mersin ve İzmir limanlarına yüklü miktarda hidroelektrik santral ekipman taşıması gerçekleştirdik. Ayrıca müşterilerimizin Irak ve Afrika şantiyelerine çeşitli endüstriyel iş makinaları deniz ve bağlantılı  karayoluyla taşındı. 2018 yılında ithalat taşımalarının beklenenin altında gerçekleşmesi uzun süredir yatırım yaptığımız Kore ve Vietnam ithalat deniz konsolide pazarımızın daralmasına neden oldu. 2019 yılında beklentimiz maalesef ithalatın aynı daralma ile devam edeceği yönünde.” 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat