Banner


HOYER Türkiye’de yerini sağlamlaştırdı
Sıvı dökme yüklerin taşınmasında uzmanlaşan HOYER, 5 yıl önce Aktifsped’in çoğunluk hissetlerini satın alarak girdiği Türkiye pazarında yerini sağlamlaştırıyor. Yurtiçi taşımalarda önemli bir boşluğu dolduran şirket, intermodal ihracat taşımlarında da payını arttırıyor. Aktifsped Genel Müdürü Ekin Tırman, “Hem kendi filosuyla yurt içinde hizmet üreten, hem de global olmanın avantajıyla her türlü intermodal taşıma hizmeti sunan Türkiye’deki tek ve en kuvvetli kimyasal ürün taşımacısıyız” diyor. 
ekin_tirman_hoyerHOYER 5 yıl önce hangi hedeflerle Türkiye pazarına giriş yaptı? Bu hedeflere ne kadar ulaşıldı? 
Bundan 5 yıl önce HOYER Aktifsped’in çoğunluk hissesini alıp Türiye’deki yatırımlarını güçlendirmeye karar verdiğinde belirli bir stratejisi vardı. Bu strateji Türkiye’de o zamana kadar HOYER’in çok fazla aktif olmadığı yurt içi ve ihracat taşımalarında söz sahibi olma isteğiydi. Açıkçası bu süre zarfında bu alanda çok ciddi yol kat ettiğimizi söyleyebilirim. Öncelikle yurt içi taşımalar gibi rekabetin yüksek ancak kalite algısının oldukça zayıf olduğu bir alanda sektörde önemli bir boşluğu doldurduk. HOYER’in global kalite standartların ödün vermeden rekabetçi olunabileceğini kanıtladığımızı düşünüyorum. Bu alanda hem global müşterilerimizin hem de yurt içindeki orta ve büyük ölçekli kimyasal üretici firmaların önemli projelerinde yer aldık. Bunun yanında özellikle intermodal ihracat taşımalarında her geçen gün artan bir hacme sahibiz. Türkiye’nin kimyasal hammadde alanında ithalat bağımlısı olduğunu düşündüğümüzde ihracatçı müşterilerimizi HOYER’in geniş Avrupa intermodal ağını kullanarak rekabetçi ve esnek bir servisle desteklemekten dolayı mutluyuz. Kısacası bu 5 yıl tam da planlanan şekilde geçti ve önümüzdeki yıllar için bizi daha da iyimser olmak adına cesaretlendirdi. 
 
DEV FİLO GÜCÜYLE HİZMET VERİYOR 
Sunduğunuz hizmetlerle nasıl fark yaratıyorsunuz? 
Açıkçası HOYER’in ve dolayısıyla Aktifsped’in uzmanlık alanı sıvı dökme ürünlerin tüm dünyada farklı yöntemlerle taşınması. Hatta öyle ki biz sıvı dökme ürün dışında hiçbir taşıma gerçekleştirmiyoruz. Bu alanda da belirttiğiniz gibi tehlikeli kimyasal hammaddelerin taşınması önemli bir yer tutuyor. Tehlikeli maddelerin taşınmasında kimya ve gaz endüstrilerine güvenliğin en ön sırada olduğu çok geniş kapsamlı taşıma hizmetleri sunuyoruz. Bunu yaparken de hem HOYER’in 70 yıllık geçmişine dayanan derin bilgi birikiminden, hem de yaklaşık 40.000 adet tank konteynerden oluşan Avrupa’nın en büyük intermodal taşıma ağından faydalanıyoruz. Bu açıdan bakıldığında hem kendi filosuyla yurt içinde hizmet üreten, hem de global olmanın avantajıyla her türlü intermodal taşıma hizmeti sunan Türkiye’deki tek ve en kuvvetli tehlikeli/tehlikesiz kimyasal ürün taşımacısıyız. Buradaki en önemli farkımızınsa herhangi bir acente veya tedarikçi kullanmadan kendi kaynaklarımız ve organizasyonumuz dahilinde ilerlememiz olduğunu söyleyebilirim. Gerek yerel, gerekse de global müşterilerimiz de bu yeterliliklerimizin farkında olarak bize stratejik partner gözüyle bakıyorlar.   
 
Taşıma operasyonlarınızın yurtiçi ve yurtdışı dağıtımı nedir? Ağırlıklı olarak hangi ülkelere/ülkelerden taşıma yapmaktasınız? 
Bir oran vermek gerekirse hacmimizin %70 kadarının ithalat-ihracat taşımalarından, geri kalanınsa yurt içi taşımalardan kaynaklandığını söyleyebilirim. İthalat söz konusu olduğunda genellikle Almanya ve Hollanda gibi kimya sektörünün Avrupa’da en gelişmiş olduğu ülkelerden taşımaları gerçekleştiriyoruz. İhracatta ise karayolu ile tüm Doğu Avrupa ülkelerine, deniz ve demiryolu bağlantılı intermodal yöntemlerle ise İtalya, İngiltere, İspanya gibi ülkelere taşımalar gerçekleştiriyoruz. Sonuç itibariyle bizi yönlendiren Türk kimya sektörü oluyor. Biz de mümkün olan en rekabetçi ve hızlı çözümleri müşterilerimize sunmaya çalışıyoruz. Bunların dışında Avrupa’dan Türkiye’den transit geçerek yürüttüğümüz İran operasyonlarımızı son dönemde tekrardan gündeme gelen Amerika ambargoları nedeniyle şimdilik durdurduk. Bu önemli pazarın yakın zamanda tekrar aktif olmasını umuyoruz. 
 
YATIRIMLAR DEVAM EDECEK 
Yılın başında gerçekleştirdiğiniz yatırımla filo gücünüz nasıl bir büyüklüğe ulaştı? Yeni bir yatırım planınız var mı? 
2018’in ilk yarısında toplamda 15 adedi bulan ADR’li çekici ve tank konteyner taşıyıcı yarı römork yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Yılın ikinci yarısı için planladığımız yatırımlarımızı ise 2019’a kaydırmış bulunuyoruz. Bunda temel sebep mevcut ekonomik göstergelerin belirsizliği ve gerek kur artışının, gerekse de finansman maliyetlerinin toplam maliyetler üzerinde oluşturduğu baskı. Özellikle 2019’un ikinci yarısından itibaren bu alanda yaşanacak düzelmelerle birlikte biz de Aktifsped olarak planladığımız yatırımlara devam edeceğiz. 
Mevcut durum itibariyle 50 adet çekiciden, 75 adet tank konteyner taşıyıcı yarı römorktan ve yurt içi taşımalarda kullandığımız yaklaşık 90 adet de tank konteynerden oluşan bir filomuz mevcut. En büyük avantajımız ise özellikle tank konteyner sayısı ve çeşitliliği konusunda. HOYER’in tüm dünyada 40.000 adetten oluşan bir tank konteyner filosu var. Müşterilerimizin ihtiyacına göre gerekli adet ve özellikteki farklı kimya, gaz ve gıda tank konteynerlerini Türkiye’ye pozisyonlayıp servislerimizi çok hızlı bir şekilde başlatabiliyoruz.   
 
PETROKİMYA ALANINA YOĞUNLAŞACAK 
Gelecek 5 yıla ilişkin hedefleriniz neler?
Öncelikle bir Alman firması olarak HOYER’in Türkiye’deki organizasyonuna ve yatırımlarına uzun vadeli baktığını belirtmek isterim. Her ne kadar şu aralar ekonomide kısa vadede önümüzü görmekte zorlandığımız günler geçiriyor olsak da bizler gibi sektörün önemli oyuncularının uzun vadeli bakış açısını korumamız lazım. Biz de açıkçası öyle yapıyoruz. Orta vadeli hedefimiz özellikle son 2-3 yılda yakaladığımız kuvvetli büyüme trendini arttırarak devam ettirmek. Bunun için de özellikle ihracat taşıma alanına ağırlık vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Kaldı ki Türkiye ekonomisi de içinden geçtiği zor süreçte bu yönde bir değişim ve gelişim sergilemeye çalışıyor. Onun dışında iç pazardaki talep ve büyümenin de 2019 yılının ikinci yarısından itibaren tekrar artışa geçmesi beklentimiz dahilinde. Bu da demektir ki önümüzdeki 5 yıllık projeksiyonda filo yatırımlarımıza devam edeceğiz. Bu sayede hem kapasitemiz arttırmayı hem de filomuzu yeni nesil teknolojiye sahip araçlardan oluşturmayı hedefliyoruz. Tüm bunların yanında özellikle dış ticaret açığımızın içinde önemli bir paya sahip petrokimya endüstrisinde planlanan katma değerli girdi hammadde üretimi yatırımları gerçekleşirse bizim için büyüyen bir pazar, çeşitlenen lojistik hizmet gereksinimleri anlamına geleceğini düşünüyorum. Açıkçası orta vadeli planlamamızı bu eksende yapıyoruz.    
 
“Tehlikeli maddelerin taşınmasında kimya ve gaz endüstrilerine güvenliğin en ön sırada olduğu çok geniş kapsamlı taşıma hizmetleri sunuyoruz. Bunu yaparken de hem HOYER’in 70 yıllık geçmişine dayanan derin bilgi birikiminden, hem de yaklaşık 40.000 adet tank konteynerden oluşan Avrupa’nın en büyük intermodal taşıma ağından faydalanıyoruz.”
 
 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat