Banner


SGS TransitNet ile nakliyeler teminat altında
SGS TransitNet Türk lojistik sektörüne taşımalarda tek tıkla beyanda bulunma imkanı sağlıyor. “İşimiz bir sigortalama işi değil, lojistikçinin yerine geçip uluslararası teminat sağlıyoruz” diyen SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, beyanname maliyeti ve vakit kaybını ortadan kaldırarak taşımayı daha karlı hale getirdiklerini söylüyor.  
mine_kaya_sgs
İspanya, Fransa, İtalya, Almanya, Polonya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Litvanya ve Letonya olmak üzere, 14 ülkede teminat açabilen SGS TransitNet, Türk lojistik sektörüne taşımalarda tek tıkla beyanda bulunma imkanı sağlıyor. SGS TransitNet’in AB ve Türkiye transit rejimlerinde T1/T2 ve TR beyanı, TIR ön bildirim beyanı ve ENS beyanı sunma imkanı sağlayan web tabanlı bir uygulama olduğunu belirten SGS TransitNet Genel Müdürü Mine Kaya, “Ulusal ve uluslararası tüm taşımalar için teminat veriyoruz. 14 ayrı ülkede kendi teminatını kullanan ve alanında bu şekilde kapsamlı hizmet sunan ilk ve tek kuruluşuz” diyor. Mine Kaya, SGS TransitNet’in sürekli kendini yenileyen, müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda hizmet ağını genişleten bir yapıya sahip olduğunu aktarıyor. Daha fazla ülkede teminat alarak müşterilerine daha fazla seçenek sunmak istediklerinin altını çizen Kaya, “Organizasyon yapımızdaki düzenlemeler ile müşterilerimize doğrudan hizmet vererek memnuniyeti ve bağlılık oranlarını en yüksek seviyede tutmayı planlıyoruz” diye konuşuyor. 
 
NAKLİYECİNİN YÜKÜNÜ HAFİFLETİYOR 
SGS TransitNet sunduğu hizmetlerde nasıl fark yaratıyor? 
İşimiz bir sigortalama işi değil. Taşınan yükün gümrük vergisini teminat altına alıyoruz. Eksik mal çıkması, malın çalınması, kaybolması, mal dışı durumlar yani gümrükte, geçişlerde teslim aldığı noktadan teslim ettiği noktaya kadar o malın gümrük vergilerinin tam olarak ödenmesini sağlıyoruz. Taşımalardaki kayıpları ortadan kaldırıyoruz. Özetle malın ihracatında veya ithalatında gümrüklerde ödenmesi gereken vergilerin karşılığında teminatı ilgili gümrük idarelerine biz veriyoruz. Yani lojistikçinin yerine geçip uluslararası teminat sağlıyoruz.
Gerek operasyonel ve pazarlama faaliyetleri gerekse oluşturulan beyanların takibi için ayrı ayrı hizmet veren profesyonel ekibimizle hem yurtiçinde hem de yurtdışındaki ofislerde sürekliliği sağlama çabasındayız. SGS TransitNet olarak hizmet kalitemiz en önemli tercih edilme sebeplerimizdendir. Hizmet kalitemizde dikkat etmiş olduğumuz unsurlardan en önemlisi ise ulaşılabilirliktir. Daha hızlı veri girişi sağlayan yeni arayüz; mevcut veriyi Excel’den sisteme yükleyebilme imkanı sağlamaktadır. Bu arayüz aynı zamanda sisteme birden çok kullanıcı tanımlayabilme ve birden fazla gümrükte aynı anda beyan sunabilme imkanı da sağlamaktadır.
Bunun yanı sıra sisteme kabul için taşımacıdan banka teminat mektubu, senet gibi maliyet oluşturacak belgelerin istenmemesiyle ve taşınan ürünün vergilerinin tamamıyla teminat altına alınması sayesinde gümrüğe ilave teminat verilmesi veya gümrük eskortu/kolcu gibi yan hizmetlerden kurtulma imkanları sağlaması ile sunmuş olduğumuz mali faydalarla da fark yaratmaktayız. Ayrıca taşımacı firmalara yurt dışında spedisyona ihtiyaç duymadan doğrudan kendi ofislerinden beyan sunma imkanı sağlamaktayız.
 
Yeniden yapılanma ile ne tür değişimlere gittiniz? 
Geçtiğimiz yıl SGS TransitNet içerisinde yeni bir yapılanmaya gittik. İçeride bir risk yönetim departmanı bulunuyor. Müşterilerimizle birlikte sorunlu veya kapanmamış beyannamelerin takibini yapıyorlar. Keza gümrüklerde onlar adına işlem yapıyorlar, destek oluyorlar. Risk kontrol diye beyan kabul işlemi yapan bir bölümümüz daha var. Onlar da müşteri merkezine düşen ve daha fazla incelenmesi gereken beyannameleri gözden geçiriyorlar. Bir de oldukça yetkin ve kuvvetli bir pazarlama departmanı kurduk. Hem yeni müşteri katma hem de katılan müşterilerin verimliliklerinin takibi veya diğer çalışmalarının takibi veya izlenmesi gibi faaliyetleri yürütüyorlar. 
 
SAHAYA İNDİ NAKLİYECİYE DOKUNDU 
Müşterilerinizle nasıl bir ilişki içindesiniz? 
Pazarlama ekibimizin piyasa araştırması veya kendilerine gelen referanslar doğrultusunda potansiyel üye olarak getirdikleri firmalar var. Başka firmaların referansı ile gelen firmalar var. Bizi duyup gelen firmalar var. Biz bunların hepsini derin bir incelemeden geçiriyoruz. Eğer herhangi bir pürüz yoksa belli başlı yeterliliklere sahipse ki özellikle mali yeterliliği iyiyse, sektörde de iyi bir isme sahipse yaptığımız incelemeler sonucunda firmaları üye yapmaktan kaçınmıyoruz. Ancak her firmayı da almıyoruz. Bu konuda seçiciyiz.  
SGS TransitNet olarak bu yıl ise müşteri ziyaretlerimizi arttırdık. Mersin’e, Gaziantep’e, Hatay’a gittik. Yurtdışında beraber çalıştığımız kurumlarla olan aksaklıkları yok etmek ve daha iyi iş sağlamak adına yurtdışı seyahatleri yapıyoruz. Bizim en çok önem verdiğimiz şey yaptığımız çalışmaları düzenli olarak izlemek, ölçmek, çıkan sonuçları değerlendirmek ve iyileştirme gerekiyorsa bir an evvel o iyileştirmeleri yapmak.
 
YENİ ÜLKELERİ AĞINA EKLEYECEK 
Hizmet ağınızı genişletmeye dönük yürüttüğünüz çalışmalar neler? Gündeminizde hangi ülkeler var? 
SGS TransitNet olarak her geçen gün yeni destinasyonlarla hizmet ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. Avrupa’dan Türkiye’ye yapılan taşımalara destek için, 20.02.2018 tarihi itibariyle İspanya-Fransa sınır gümrüğü La Jonquera’dan T2 hizmetimiz başlamıştır. Artık SGS’nin İspanya’daki AEO – Yetkilendirilmiş Ekonomik Operatör statüsü sayesinde gümrüğün çalışma saatleri dışında dahi T2 işlemlerini yapmak mümkün. Aynı zamanda müşterilerimizin SGS’nin gümrük onaylı mühürleri kullanılarak araçlarını La Jonquera’daki partnerimiz Tur Polya Trans’ın personeli tarafından mühürlenecektir. La Jonquera’daki partnerimiz Tur Polya Trans’ın Ofisi La Jonquera Gümrük İdaresi binasının tam karşısında yer almaktadır. Özellikle İspanya ve Portekiz’den İtalya-Yunanistan güzergahı ile karayolu güzergahını kullanarak Türkiye’ye taşıma yapan araçlar için avantaj sağlayacak olan La Jonquera ofisimiz sayesinde, ekonomik koşullarla ülkemize yönelik T2 beyanı açmak mümkün. 
Ayrıca SGS Belarus’un gümrük tarafından onaylanmış teminatıyla birlikte, Rusya-Kazakistan-Belarus Gümrük Birliği nezdinde “Asıl Sorumlu” statüsü resmi olarak onaylanmıştır. Artık müşterilerimize Belarus için ulusal beyan teminatı verebilmekteyiz. Bunların yanı sıra, hem Avrupa hem de Avrupa dışındaki bazı kritik ülkelerde Asıl Sorumlu olma yönünde çalışmalarımız mevcut. Niyetimiz bu çalışmaları 2018’in ilk yarısında veya en geç yılın sonlarına doğru peyderpey tamamlamak. Bu yılki hedeflerimiz arasında başka alternatif çalışmalar üzerinde de durarak, tümüyle bir paket halinde müşterilerimize sunabileceğimiz yeni hizmetler bulunmaktadır. 
 
 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat