e
Banner

Uluslararası taşımacılara ÖTV müjdesi
İhraç malı taşıyan araçlara yurtdışına çıkışta verilen 550 litre ÖTV’siz mazot miktarı yapılan tebliğ değişikliği ile 900 Litre’ye yükseltildi. 
cetin_nuhoglu_undİhraç malı taşıyan araçlara yurtdışına çıkışta verilen 550 litre ÖTV’siz mazot miktarının yapılan tebliğ değişikliği ile 900 Litre’ye yükseltilmesini değerlendiren Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Nuhoğlu, “Sektörümüzün talebi üzerine İhraç malı taşıyan araçların yurtdışına çıkışlarında  ÖTV’den muaf yakıt miktarının arttırılmış olması, hem sektörümüz hem de ihracatımız için çok önemli bir katkı anlamına gelmektedir. Sektörümüz İhracat ile kalkınan ülkemiz için stratejik öncelikli bir sektördür. Bizim güçlü olmamız, ihracatımızın ve ekonomimizin güçlü olması demektir. Bu doğrultuda kararlar alan hükümetimize teşekkür ederiz” dedi…
Yapılan değişiklik, çok önemli bir destektir. Bu destek ile Kamu maliyesine ilave bir yük gelmezken yurtdışına gidecek döviz de ülkemizde kalmış olacak. Artık, sınırda alacağımız yakıt bizi Almanya’ya kadar götürebilecek, Yurtdışında yüksek akaryakıt ücreti ödeyen ve bir çok ülkede aldığı yakıt için vergi iadesi alamayan sektörümüz bu destek ile bir nefes alacaktır.
Bu değişiklikle, rekabet gücü artacak olan mal ihracatı yanında, ülkemiz hizmet ihracatına Turizm’den sonra ikinci en büyük katkıyı yaklaşık 15 Milyar Dolar ile sağlayan Lojistik sektörünün ülkemizin kalkınmasındaki payı da önemli ölçüde artacaktır. 
ÖTV’den muaf akaryakıt satışı en kısa sürede ülkemizin bütün sınır gümrüklerine yaygınlaştırılmalıdır. Bütün kapılarımıza yaygınlaşması ile toplam 500 milyon Euro tutarı üzerinde motorin satışı yapılmış olacaktır. Böyle bir meblağ yurtdışına ödenmezken aynı zamanda Yurtdışından ithal edilen bu yakıtın sınır kapılarında çıkan araçlara satışı, “yurtdışında kullanılma amaçlı” olması sebebiyle bir tür ihracat da yapılmış olacaktır. 
Sektörümüz İhracat ile kalkınan ülkemiz için stratejik öncelikli bir sektördür. Bizim güçlü olmamız, ihracatımızın ve ekonomimizin güçlü olması demektir. Bu doğrultuda kararlar alan hükümetimize teşekkür ederiz.
Sektörümüz ve ihracatımız için çok önemli olan bu karara destek olan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’a Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi’ye Gümrük Bakanımız Bülent Tüfenkçi’ye ve Maliye Bakanımız Naci Ağbal’a, karara imza atan tüm bakanlar kurulu üyeleri ve özellikle Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a şükranlarımızı sunuyoruz.
Bu karar ile ihracatımız kazanacak, Dış ticaret hedeflerimize ulaşma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır. Sektörümüze ve İhracatçılarımıza hayırlı olsun…
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat