Banner

TMB’den 115 ülkede 342 milyar dolarlık iş
Türkiye Müteahhitler Birliği Nisan 2017 İnşaat Sektörü Analizi’nde, ekonomide yeniden güçlü bir ivme yakalanması için Türkiye’de gündemin artık ekonomiye dönmesi gerektiği vurgulandı. 
tmbAnalizde, “İnşaat sektöründeki büyümenin önümüzdeki dönemde genel ekonomik performansın üzerinde seyretmeyi sürdürmesi, ancak 2016 yılında yakalanan yüksek büyüme ivmesinin bir miktar yavaşlaması beklenmektedir” denildi. 
Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), ekonomi çevreleri tarafından ilgiyle izlenen yeni ekonomik ve sektörel analizini yayımladı. “Sıra Artık Ekonomiye Gelmeli”  başlıklı Nisan 2017 analizinde, uzun süredir siyasetin hakim olduğu gündemin, hızla ekonomiye dönmesi gerektiği vurgulandı. 
 
TMB 2017 ilk çeyrek raporunda özetle değerlendirmelere yer verildi: 
115 ÜLKEDE 342 MİLYAR DOLARLIK İŞ: Türk müteahhitlik firmalarınca 1972’den 2017 ilk çeyrek sonuna kadar 115 ülkede üstlenilen 9000'e yakın projenin toplam bedeli 342 milyar ABD Dolarına ulaşmıştır. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin başladığı tarihten bu yana üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Rusya (.6), Türkmenistan (.8), Libya (%8.4), Irak (%7.2) ve Kazakistan (%6.3) olmuştur.
3 AYDA 2.9 MİLYAR DOLARLIK SÖZLEŞME: 2017 yılının ilk çeyreğinde yurtdışında 2.9 milyar ABD Doları büyüklüğünde 28 yeni proje üstlenilmiş; bu performans 2016 yılının aynı döneminde 1.1 milyar ABD Doları olarak gerçekleşen proje bedelinin iki katından fazla olması nedeniyle yurtdışı müteahhitlik hizmetleri segmentine ilişkin toparlanma beklentilerini güçlendirmiştir.
İNŞAAT GENEL EKONOMİK PERFORMANSIN ÜZERİNDE: Sektöre ilişkin yatırım fırsatları ve finansman riskleri birlikte değerlendirildiğinde, inşaat sektöründeki büyümenin önümüzdeki dönemde genel ekonomik performansın üzerinde seyretmeyi sürdürmesi, ancak 2016 yılında yakalanan yüksek büyüme ivmesinin bir miktar yavaşlaması beklenmektedir.
SEKTÖRDE FİNANSMAN RİSKLERİ: Ulaştırma Bakanlığı tarafından önümüzdeki dönem için planlanan projeler ile birlikte değerlendirildiğinde; küresel finansman koşullarının zorlaştığı ve risklerin arttığı bu dönemde kamu-özel ortaklığı projelerinde finansman riskleri öne çıkmaktadır. Sektöre ilişkin yeni yatırım fırsatları ve artan finansman riskleri birlikte değerlendirildiğinde, inşaat sektöründeki büyümenin önümüzdeki dönemde genel ekonomik performansın üzerinde seyretmeyi sürdürmesi, ancak 2016 yılında yakalanan yüksek büyüme ivmesinin bir miktar yavaşlaması beklenmektedir.
KONUT SATIŞI SON TEŞVİKLERLE ARTTI: Toplam konut satışlarında 2017 yılının Ocak ayında yıllık bazda .8 oranında artış, Şubat ayında yıllık bazda %0.23 oranında azalma gözlenmiş; Şubat ayında alınan tedbirlerin de etkisiyle toplam satışlar Mart ayında yıllık bazda oranında artmıştır.
NORMALLEŞMEYLE 2016’DAN DAHA OLUMLU BİR YIL OLACAK: Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin maalesef kaybedildiği bir yıl olan 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umulmaktadır.
 
 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat