Banner

UND, Çetin Nuhoğlu ile yola devam dedi

Bu yıl 43. yılını kutlayan UND'nin Genel Kurul Toplantısı 4-5 Mart tarihleri arasından İstanbul Pullman Otel'de yapıldı. Çetin Nuhoğlu'nun tekrar başkan seçildiği Genel Kurul'a Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de katıldı. Sektörle ilgili müjdelerin verildiği genel kurula çok sayıda nakliyeci katıldı.
zirve_banner

und_gk

UND gerçekleştirdiği genel kurul etkinliklerinde; yeni yönetim kurulunu ve başkanı seçerken sektörün geleceği ile ilgili yapılması gerekenler de yapılan panellerle tartışıldı. Dünya Ticaret Örgütü'nün Ticarete Kolaylaştırma Anlaşması’nın Ekonomi ve Dış Ticarete Etkileri konulu panelde özellikle tarife dışı engellerin kaldırılmasıyla dünya ticaretinin büyümesine yapacağı etkiye vurgu yapıldı. İhracata konu olan malların artık gümrüklerde beklemeden rahatça sınırları geçebildiği bir dönemin başlayacağı ve Türkiye olarak hangi adımların atılabileceği enine boyuna konuşuldu. 
Akşam Gala yemeğinde sektör temsilcileri bir araya geldiler. Gala yemeğinin sponsorluğunu üstlen UN Ro-Ro CEO'su Selçuk Boztepe bir konuşma yaparak, bugüne kadar sektörün gelişimi için çalıştıklarını kendisinin bu göreve geldiği Ocak 2017 tarihi itibariyle nakliyecilerle ilişkilerinin çok daha ileriye gideceğini söyledi.

Bakan Arslan: Yatırımlarımızı Yeni Ulaştırma Koridorlarına Göre Yapıyoruz
5 Mart tarihinde gerçekleştirilen UND Genel Kurul toplantısına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptığı konuşmada, taşımacılığın önündeki engelleri kaldırarak, yeni ulaştırma koridorlarına yönelik yapılan çalışmaların önemine işaret etti. “Ulaştırma taşıma koridorlarını hedef koyup çalışmamız lazım” diyen Arslan, “Büyük fotoğrafı görerek ulaştırma koridorlarının tamamlıyoruz. Bunları yaparak hayatı kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bulunduğumuz sektör, ülkenin büyümesinin gelişmesinin, 2023 hedeflerine giderken olmazsa olmazı. Sağlıklı bir ticari yapı kurmazsanız altyapınızı ne kadar iyi yaparsanız yapın gelişemezsiniz. Biz buna böyle bakıyoruz.
Daha hızlı yürümemiz lazım. Ama sağlıklı bir hızla gitmemiz lazım. Önce bürokratik oligarşiden kurtulmalıyız. Taşımacılıktan lojistiğe geçeceğiz. Lojistiği de sadece taşımacılık olarak görülmeyeceğiz” diye konuştu.

Çetin Nuhoğlu: Sektörün en önemli konusu hız ve maliyettir
UND Başkanı Çetin Nuhoğlu da yaptığı konuşmada UND'nin kurulduğu ilk günden itibaren sektörü geliştirdiğini anlattı. Nuhoğlu, “Genel Kurul etkinliklerimiz, “DTÖ Ticaretin Kolaylaştırma Anlaşmasının Ekonomi ve Dış Ticaretimize Etkileri” Paneli ve “Demokrasi Mesajı Dünya Yollarında” fotoğraf sergisi büyük ilgi görmüştür. Fotoğraf yarışmasına sürücülerimizin etkin katılım sağlamalarından ve birbirinden anlamlı fotoğrafları göndermelerinden, ülkemizin yaşadığı hain ve alçak girişimi 10 binden fazla Tırımızla gittikleri güzergâhlarda “Türkiye’de Demokrasi var ve kazanır” mesajını dünyaya iletmelerinden dolayı sürücülerimize ve firmalarımıza teşekkür ediyor onlarla gurur duyuyoruz” dedi.
Lojistik sektörünün, Türkiye Ekonomisinin, rekabetçi, sürdürülebilir, ihracata dayalı ekonomik kalkınmasını sağlayacak sektörlerin en başında geldiğini aktaran Nuhoğlu, “Gururla söyleyebiliriz ki, ilk defa bu sene açıklanan hizmet ihracatında ilk 500 firma da 200’den fazla lojistik şirketimiz turizm ve yurtdışı müteahhitlik gibi hizmet ihracatçılarımızın yanında yer almıştır. 19 milyarlık dolarlık turizm hizmet ihracat gelirinden sonra lojistik 14,5 milyar dolar ile ikinci sıradadır.
Son birkaç yıldır, ülkemizde ve bölgemizde olağan dışı gelişmelerle karşı karşıya kaldık. Yaşanan tüm gelişmeler hiç kuşku yok ki sektörümüzü derinden etkiledi. Sektörümüz ve firmalarımız hiç olmadığı kadar zor bir dönemden geçiyor. Bu durum işlerimizi de hizmet kalitemizi de maalesef etkiliyor.
24 Kasım 2015 tarihinde başlayan Rusya krizi, güvenlik nedenleri ile doğu sınırlarımızda yaşanan sorunlar, Suriye ve Avrupa’da yaşanan mülteci krizi ve kapanan sınır kapıları, 15 Temmuz hain ve alçak darbe girişimi, yaşanan terör olayları, ekonomide yaşanan daralma ve zorluklara rağmen sektörümüzün dinamizmi, çalışkanlığı ve zor durumlarda gösterdiği olumlu refleksler sayesinde her türlü olumsuzluğa karşı ayakta kalmayı başarabilmiş bir sektörüz” diye konuştu.
Nuhoğlu, Doğu ve Güneydoğu nakliyecilerin taleplerini de bakanlara iletti. “14.12.2015 tarihinde başlayan sokağı çıkma yasağı ve bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik operasyonlar sonuçlanmış sokağı çıkma yasaklarının kalkması müteakip devletimizin tüm imkânları seferber etmiş ve yaralar sarılmaya başlanmıştır. Bu aşamada bölgenin hükümetimizden 213 Vergi Usul Kanunun 15 maddesine istinaden 31.03.2017’e kadar geçerli ilan edilen “mücbir sebep ilanı” 31.12.2018 tarihine kadar uzatılması hayati önem taşımaktadır.”
Sektördeki hız ve maliyetin öneminin de altını çizen UND Başkanı Çetin Nuhoğlu, şunları söyledi: “Lojistiğin hem hizmet alan, hem de hizmet sunan tarafındaki paydaşlar, yeni fiziksel altyapı yatırımlarından çok bürokratik işlemlerin azalmasını sağlayacak iyileştirmelerle üretim ve ticaret lojistiğinde daha fazla hız ve daha etkin işleyen süreçler talep ediyorlar. Size, bu bağlamda, önemli bir araştırmadan da kısaca bahsetmek istiyorum. Bu araştırma, Münih Üniversitesine kayıtlı Leibniz Ekonomik Araştırmaları Enstitüsü tarafından yapılmıştır. Mart 2016 yayınlanmıştır. Bu çalışma Federal Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanlığının talimatı üzerine yapılmıştır. Araştırmanın adı: “Sınır Kontrollerinin Ticaret Üzerine Etkileri”. Araştırma, yaşanan mülteci akımı nedeniyle Schengen sınırlarında tekrar şahıs kontrolleri başlaması halinde bu durumun Alman dış ticaretini nasıl etkiler üzerine yapılmıştır. Birçok Alman ve Avrupa şehirleri arasında eşya taşımacılığı değerlendirilirken,  yapılan örneklemede Türkiye de alınmıştır. Almanya’nın kuzeyinde bir şehirde başlayan ve Ankara’da biten bir taşıma değerlendirilmiştir. Bu taşıma gerçekleştirilirken, geçilen iki Schengen sınırında sürücüye ilave 20’şer dakika kontrol yapılması sonucunda gecikmesi, Almanya’nın Türkiye ile ticaretinde (-%1,3) bir daralma yaratacağını ifade etmektedir. “Söz konusu %1,3’lük daralmanın Almanya’nın ülkemize olan ihracatındaki rakamsal değeri yaklaşık 291 Milyon Dolar’dır.”

 

YÖNETİM KURULU

Asil Üye

 

Yedek Üye

1

Ömer Çetin Nuhoğlu

 

1

Abdurrahim Kılıç

 

2

A. Ender Topaloğlu

 

2

Ali Kuş

 

3

Abdullah Özer

 

3

Beslen Çakan

 

4

Ahmet Metin Dürür

 

4

Burhan Şığva

 

5

Bahaddin Karakuş

 

5

Cengiz Akgün

 

6

Banu Damla Alışan

 

6

Cihan Taşar

 

7

Cavit Değirmenci

 

7

Doğan Bayındır

 

8

Ceyhun Can

 

8

Emir Hüseyin Akın

 

9

   

9

 

 

10

Ercan Arslan

 

10

Hacı Osman Gümüş

 

11

Ergun Bilen

 

11

Hakan Özyurt

 

12

Fırat Başbilen

 

12

Hanife Zafer

 

13

Hakkı Keleş

 

13

Hikmet Eker

 

14

Hamit Şanverdi

 

14

İdris Hanoğlu

 

15

İbrahim Kaya

 

15

İsmail Çirkin

 

16

İzzet Salah

 

16

Kerem Saraç

 

17

Kamil Sağ

 

17

KralFaysal Çillioğlu

 

18

Kemal Gül

 

18

Mehmet Ali Tanrıkulu

 

19

Mehmet Tahir Aydoğan

 

19

Mert Berberoğlu

 

20

Memik Hilmi Taner

 

20

Merter Tümer

 

21

Murat Baykara

 

21

Muhittin Ocak

 

22

Nagihan Soylu

 

22

Nihat Irmak

 

23

Nuri Kuyumcu

 

23

Ömer Faruk Yıldırım

 

24

Okan Kurt

 

24

Selçuk Hitit

 

25

Rıdvan Arıç

 

25

Siraç Dündar

 

26

Sedat Geyik

 

26

Uğuray Doğruer

 

27

Şerafettin Aras

 

27

Vedat Tutu

 

DENETLEME KURULU

Asil Üye

 

Yedek Üye

1

Hüseyin Sandıkçı

 

1

Mehmet Dilmen

 

2

Ekrem Karaoğlu

 

2

Hantemir Güneş

 

3

Hakan Yılmaz

 

3

Yüksel Yenigül

 

 

 

 

 

 

 

 

YÜKSEK HAYSİYET DİVANI

Asil Üye

 

Yedek Üye

1

Abuzer Yavuz

 

1

Ahmet Baran

 

2

Ahmet Ali Yüksel

 

2

H. Hüseyin Odabaşı

 

3

Emriye Hülya Ulusoy

ok

3

Hasan Üzen

 

4

M. Hakan Çelikcan

ok

4

Mehmet Açıkalın

 

5

Mustafa Yüksel

Mustafa Yüksel

5

Mehmet Kayabölen

ok

YÜKSEK İSTİŞARE KONSEYİ

1

Ali Çiçekli

ok

8

Hacı Abay

Ali Çiçekli

2

A.Şahap Ünlü

ok

9

Hakan Bezginli

ok

3

Abdulkadir Denli

Hüseyin Özdemir

10

Hüseyin Özdemir

Burhan Şiğva

4

Cevdet Demir

Ömer Gülen

11

Mustafa Açıkgöz

ok

5

Emin Taha

Hakan Bezginli

12

Necdet Kılıç

ok

6

Emin Timuçin

Ramazan Dablan

13

Ömer Gülen

Erdal İlhan

7

Erdal İlhan

ok

14

Ramazan Dablan

İsmail Çirkin

 

 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat