Banner


U.N. Ro-Ro, Ambarlı Limanı ile Intermodal taşımacılıkta yeni bir çağ açacak
322 bin araç kapasiteli 12 modern Ro-Ro gemili filosuyla hizmet sunan U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., İstanbul (Pendik) ve Mersin’den, İtalya’daki Trieste Limanı’na, Pendik’den Fransa’daki Toulon Limanı’na düzenli ro-ro seferleri gerçekleştirirken, Türkiye’deki limanlarına bir yenisini daha ekledi. 
sedat_gumusoglu_un322 bin araç kapasiteli 12 modern Ro-Ro gemili filosuyla, Türkiye-Avrupa arasındaki Ro-Ro hatlarındaki intermodal taşımacılık hizmeti sunan U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., İstanbul (Pendik) ve Mersin’den, İtalya’daki Trieste Limanı’na, Pendik’den Fransa’daki Toulon Limanı’na düzenli ro-ro seferleri gerçekleştirirken, Türkiye’deki limanlarına bir yenisini daha ekledi. Karayolu taşımalarına alternatif olan ‘Ro-Ro hatlarının pazar lideri’ olan U.N. Ro-Ro, İstanbul’dan başlattığı Ambarlı - Trieste seferleri ile, İstanbul’un Avrupa yakası ve Trakya’da üretilerek Avrupa’ya ihraç edilecek yükler için Intermodal taşımacılıkta yeni bir çağ açacak. Seferlerin başlaması ile bölgedeki ihracat firmalarının taşıma maliyetleri azalacak ve rekabet gücü artacak. Ambarlı limanı sayesinde, köprülerdeki trafik kısıtlaması nedeniyle oluşan araç ve yüklerin gün kaybı önlemiş olacak. Ambarlı Limanı, İstanbul’un Avrupa yakasındaki tır, kamyon ve yüklerin Anadolu yakasına geçerken oluşturduğu yoğun trafiği de önleyecek. 
Türkiye'nin ihracat ve ithalatının büyük bir bölümünü gerçekleştiren uluslararası karayolu taşımacılarına farklı hizmetler sunan U.N. Ro-Ro; modern gemileriyle, programlı, izlenebilir, güvenli ve ekonomik bir alternatif oluşturarak, intermodal taşımacılığın referans markası olarak öne çıkıyor. En büyüğü 280 tır, en küçüğü de 200 tır alma kapasitesi olan 12 modern Ro-Ro gemili filosuyla yılda 250.000’den fazla tır taşıyan U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş, özellikle İstanbul’un Avrupa yakası çıkışlı yükler ve Trakya bölgesi için en önemli lokasyonda yer alan Ambarlı Limanı’nı hizmete açtı. 
Ambarlı Limanı ile yılda 20.000 tır, köprü ve otoban trafiğine girmeden, kolaylıkla İtalya’nın Trieste Limanı’na, oradan da tüm Avrupa’ya ulaşacak. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçen ağır vasıtaların sayısında önemli bir düşüş yaratacak olan Ambarlı Limanı, yaklaşık olarak Marmaray’ın köprü trafiğine olumlu katkısı kadar etkili olacak.
Bugüne dek uluslararası RO-RO hattı bulunmayan İstanbul’un Avrupa yakasında, Ambarlı Limanı’nın hizmete girmesiyle özellikle azalan taşıma maliyetleri sebebiyle öncelikli olarak taşımacılara ve ihracatçılara yılda 10 milyon TL’lik ekonomik katkı sağlanacak.  Bunun yanı sıra, ağır yük vasıtaları Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmeyerek 6 milyon TL’nin üzerinde zaman tasarrufu yapacak.
Konuyla ilgili bir olarak bir açıklama yapan U .N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş CEO’su Sedat Gümüşoğlu; “Türkiye'nin Avrupa'ya Ro-Ro hatları ile yaptığı ihracatın yüzde 65'ini gerçekleştiren U.N. Ro-Ro olarak,  12 modern gemiden oluşan filomuz, en son teknolojiyle işlettiğimiz yüksek standartlardaki limanlarımızla, müşterilerimizin sektördeki tüm istek ve ihtiyaçlarını karşılarken, yeni yatırımlarımıza da devam ediyoruz. Ambarlı Limanı’nın hizmete girmesiyle Avrupa yakasından çıkış yapan araçların zaman ve para kaybı yaşamadan Avrupa’daki nihai varış noktalarına ulaşmalarını sağlayacağız. İhracat ve ithalatçılarımıza maliyet avantajı sunacağız.  İstanbul’daki köprülerden geçen tırların sayısını 20.000 adet azaltarak İstanbul trafiğinin nefes almasını sağlayacağız. Ambarlı hattımız ile Halkalı, Çerkezköy, Çorlu, Çatalca ve Tekirdağ çıkışlı olan yüklere cazip bir Ro-Ro taşıma hizmeti sunarak karbondioksit salınımını yılda 8 milyon kg co2 düşürecek, çevreye de önemli ölçüde katkıda bulunacağız. Ro-Ro hatlarının pazar lideri olarak, ilerleyen dönemde yeni yatırımlarla gücümüze güç katmaya, sektörün üst düzey standartlarını oluşturmaya devam edeceğiz. Geçen yılı çok iddialı büyüme rakamlarıyla kapattık, bu yılda da iddialı bir büyüme öngörüyoruz. Şu anki gidişata baktığımızda 2016 sonunda % 15’lik büyüme rakamına ulaşacağız” diye konuştu.
U.N. Ro-Ro Hakkında: 
1994 yılında uluslararası nakliye firmaları tarafından kurulan U.N. Ro-Ro İşletmeleri A.Ş., 322 bin araç kapasiteli 12 modern Ro-Ro gemili filosuyla İstanbul’dan Pendik ve Ambarlı, ile Mersin’den, İtalya’daki Trieste ve Ancona Limanlarına, Pendik’den Fransa’daki Toulon Limanına düzenli ro-ro seferleri gerçekleştiriyor. Eylül 2014’den beri, U.N. Ro-Ro, faaliyetlerini Actera Group-Esas Holding ortak yatırımı yönetimi altında sürdürüyor. U.N. Ro-Ro, Türkiye'nin ihracat ve ithalatının büyük bir bölümünü gerçekleştiren uluslararası karayolu taşımacılarının, farklı taşımacılık seçeneklerini birlikte kullanarak daha verimli bir şekilde hizmet etmesini sağlamak amacıyla, modern gemilerle, programlı, izlenebilir, güvenli ve ekonomik bir taşımacılık seçeneği sunarak, bölgesinde intermodal taşımacılığın lider firması olmayı hedefliyor. 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat