e
Banner


UND, ITF UBAK sisteminden çıkmak için başvurdu
Bulgaristan'ın  Çok Taraflı Geçişlere yönelik yasaklayıcı uygulamaları nedeni ile UND, UBAK Sisteminden çıkmak için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına başvurdu. UND'nin konu ile ilgili basın açıklaması: 
und-logo1953 yılında kurulan Avrupa Ulaştırma Bakanları Konferansı bugünkü adıyla International Transport Forum (ITF); başta Rusya Federasyonu, Türkiye, Almanya, Avusturya, İtalya, İngiltere, Fransa, Belçika, Bulgaristan, Hollanda, İsviçre, Ukrayna, Polonya, İspanya gibi ülkelerin üye olduğu uluslararası bir kuruluştur.
 Bugün International Transport Forum (ITF) üye ülkesi ile başta Avrupa içerisinde olmak üzere dünyada taşımacılığı temel alarak serbest kılmak ve ülkeler arasında ticareti bu sayede geliştirmeyi amaç edinmiştir.
 Bunun için ülkeler arasında uluslararası karayolu taşımacılığının daha hızlı, verimli ve sınırlamalara tabi tutulmadan gerçekleştirilmesi amacıyla 42 ülkenin de taraf olduğu “Çok Taraflı Geçiş Belgesi” (UBAK) sistemini getirmiştir.  Bu serbest sistem sayesinde ikili geçiş belgesi kotalarına bağlı kalınmadan taşımacılara ikili, transit ve 3. ülke taşıma yapma hakkı vermektedir.
Türkiye bu kuruluşun kurucu üyesidir.
Pazartesi günü itibariyle çok taraflı geçiş belgesi sistemi Bulgaristan tarafından kabul edilmeyerek bu sisteme üye olan 42 ülkenin hiçbir nakliyecisi Bulgaristan üzerinden geçememektedir ve mal taşıyamamaktadır.
SORUYORUZ!
Bulgaristan bu gücü nereden alıyor?
Bu Bulgaristan’ın devlet politikası mı, yoksa adı tarif edilemeyen bazı güçlerin oyunu mu?
Eğer tarif edilemeyen bazı güçlerin hesapları ise ve Bulgaristan egemen bir devlet ise Bulgar devletini göreve çağırıyoruz.
Eğer Bulgar Ulaştırma Bakanlığı bu tarif edilemeyen güçler ile ittifak içerisinde ise ve ITF Genel Sekretaryası bu konuda herhangi bir önlem almaması, Bulgaristan’ın UBAK ile yapılan taşımaları kabul etmemesi konusunda herhangi bir adım atmaması nedeniyle, “bizlerin de Türk taşımacıları olarak böyle bir organizasyonda yer almamaya karar verdik.
Gelinen nokta dikkate alınarak, UND 11.02.2014 tarihi itibariyle Türkiye’nin UBAK Sisteminden çıkması yönünde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde girişimde bulunmuş ve bu niyetini ITF Genel Sekreterliğine iletmiştir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat