Banner


Uludağlı tekstilciler Asya-Pasifik yolcusu
Son yıllarda gerçekleştirdiği Ar-Ge projeleriyle ve uluslararası fuar organizasyonlarıyla Türk tekstil sektörünün dünyadaki ekonomik krizlerden fazla etkilenmeden gelişmesini sağlayan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Avrasya ve Asya- Pasifik ülkelerine yönelik çalışmalarının meyvesini aldı. Bu ülkelerle çeşitli stratejik ortaklık çalışmalarının sürdürüldüğünü kaydeden UTİB Başkanı İbrahim Burkay, Birlik olarak 2013 hedeflerini 1,4 milyar dolar ihracat olarak açıklıyor.
ibrahim_burkayGeride bıraktığımız yılı Türkiye ortalamasının yüzde 10 üzerinde artış ile kapatarak 1 milyar 231 milyon 500 bin dolar ihracata ulaşan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) rotayı alternatif pazarlara çevirdi. Alternatif pazarlar konusu haricinde Türkiye’nin geçmişten gelen ihracatıyla yola devam edemeyeceğini düşünen UTİB Başkanı İbrahim Burkay, bu bağlamda Avrasya ve Asya-Pasifik bölgelerinde önemli tanıtım-pazarlama ve pazara giriş faaliyetleri yapıldığına, bu ülkelerle çeşitli stratejik ortaklık çalışmalarının sürdürüldüğüne dikkat çekiyor. “Bu çalışmalarda ne kadar haklı olduğumuz bir kez daha ortaya çıktı. Bizim bu dönemde önem verdiğimiz en önemli hususlardan biri de tekstil sektöründe uluslararası pazarlarda ciddi oranlarda pazar payı kaybetmekte olan İtalya, Belçika, Fransa, Portekiz ve İspanya gibi ülkelerin devrettikleri payları Türkiye’ye yönlendirebilmektir. Şimdi bu pazar paylarına hakim olan bir konuma geldik. Türkiye bugün dünya tekstil ticaretine yön veren, kendi tasarımları ve kreasyonları ile takip edilen büyük aktörlerden biri...” diyen Burkay, yönetim tecrübesi yüksek olan sektörün 2013 yılında ve sonrasında da başarılı faaliyetlerine devam edeceğini vurguluyor.
İbrahim Burkay, Türkiye genelinde 2011 yılında 8 milyar dolar olarak gerçekleşen tekstil sektörü ihracatının 2012 yılında yerinde saydığını, buna karşın UTİB’in ihracatının ise Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştiğini de işaret ediyor. UTİB’in ihracatının Türkiye ortalamasına göre yüzde 10 daha fazla arttığını açıklayan Burkay, “Türkiye tekstil sektörü ’lik bir artışla 684 milyon 783 bin dolara ulaştı.  Dış ticaretimizin yükselen yıldızı olan UTİB ise, 2013 yılına da yüzde 23,90 artışla oldukça iyi bir başlangıç yaptı ve 109 milyon 68 bin dolar ihracat gerçekleştirdi” diye konuşuyor.
2012 yılında Türkiye’nin ihracat kanalıyla büyümeyi sürdürdüğünü söyleyen UTİB Başkanı İbrahim Burkay, şu değerlendirmeyi yapıyor: “2012 yılında 150 milyar dolar ihracat barajını aşan ülkemiz 2013 yılında çok daha iyi bir sonuca ulaşacaktır. Bugün Avrupa’nın en büyük tekstil üreticisi olan ülkemizi birkaç yıl içinde de Avrupa’nın en büyük ihracatçısı yapmak istiyoruz.”

2023 HEDEFİ 4 MİLYAR DOLAR
UTİB olarak 2023 yılı için ihracat hedeflerini 4 milyar dolar olarak belirlediklerini belirten İbrahim Burkay, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ülke olarak 2023 hedeflerine ulaşmak istiyorsak, dünyada değişen ekonomik dinamiklere göre konumlanmalıyız. AB ekonomilerinde yaşanan daralmadan sonra alternatif pazarlara yönelmemiz bu konumlanmaya önemli bir örnek teşkil ediyor. Ülke olarak özellikle son 5 yılda AB ülkelerine yaptığımız ihracatın payı oldukça geriledi. Alternatif pazarlara yönelerek AB’ye yapılan ihracatımızın azalmasına rağmen, toplamda ihracat payımızı arttırmayı sürdürdük. Sektörün yıllarca en önemli pazarı olan Avrupa Birliği’nde yaşanan sıkıntıların ardından alternatif pazarların önemi daha da iyi kavranmaya başlandı.”


 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat