Banner

TÜLOMSAŞ Türk demiryolu sanayisine değer katıyor
'118 yıllık tecrübe ve bilgi birikimi ile demiryolu çeken-çekilen araç ihtiyacını karşılayan büyük bir sanayi kuruluşu olan TÜLOMSAŞ’ın ülkemiz ekonomisine ve istihdama sağladığı katkılar gurur vericidir. Amacımız 2015-2023 vizyonuna ulaşma yolunda ekonomik parametrelerimizi olumlu yönde katlayarak artıran bir TÜLOMSAŞ’tır.'
tulomsas.jpg

TÜLOMSAŞ kuruluş gerekçesi ve misyonu; TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün tüm Lokomotif ve Yük Vagonu ihtiyaçlarının karşılanması ile bu araçların yeni imalatı, bakım ve revizyonlarını gerçekleştiriyor. 2003 yılına kadar sadece TCDD'nin ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanmışken, 2003 yılından sonra ulusal ve uluslararası pazarlarda da etkin olunması amacıyla çalışmalar başlatıldı. Bu amaca yönelik olarak; bir kamu kuruluşu olan şirketimizde 2015 ve 2023 yılı TÜLOMSAŞ Vizyonu hazırlanarak ilan edildi ve günümüzün gelişmiş yönetim sistemleri ile üretim modelleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu bağlamda;

- Hedeflerle Yönetim,

- Performans ve Süreç Yönetimi,
- Kalite Yönetimi kapsamında; sahip olduğu ISO 9001 sisteminin yanında 2008 yılında ISO 14001 ve 2008 yılında OHSAS 18001 standartlarının da sertifikalandırılması işlemi tamamlandı.

- İyileştirme ve geliştirme faaliyetlerinde innovasyon yöntemleri uygulanmakta.

- İstatistiksel proses kontrol metodolojisi ile her faaliyet izlendi ve değerlendirildi.

- TÜLOMSAŞ Geliştirme Programı ile Üretim, Pazarlama, Satın Alma, İnsan Kaynakları ve Malzeme Tedarik politikaları belirlendi.

Kuruluşundan bu yana ülkemizin anahat ve manevra lokomotifleri ile çeşitli tipte yük vagonlarının ve bu ürünlere ait alt komponentlerinin üretim, bakım, onarım ve revizyon merkezi konumunda olan TÜLOMSAŞ, bu misyonunu en üst düzeyde yerine getirmek üzere faaliyetlerini sürdürüyor. Öte yandan bu misyonu yanında;

Ø       Demiryolu yan sanayinin oluşturulması ve raylı sistemler kümelenmesi,

Ø       Demiryolu araçları test merkezinin kurulması,

Ø       Yeni nesil lokomotiflerin yerli katkı ile üretilerek ülkemiz hizmetine sunulması,

Ø       Lojistik firmalarının yük vagonu ihtiyaçlarının karşılanması,

Ø       Milli lokomotif projesi

Ø       Tramvay araçları modernizasyonu kapsamında da etkin olarak çalışmalar yürütüyor.

Yürütülen çalışmalar

Ülkemizin sektörel yapı taşı olan TÜLOMSAŞ’ın başarısının sürekliliğinde son beş yılda uyguladığı modern yönetim metotları ve modelleri de etkili oldu. Şirketimizin 2023 vizyonu kapsamında yürütmekte olduğu çalışmalarda baz alınan yöntemlerin başlıcaları şöyle sıralanabilir:

 • Modern üretim ve yönetim sistemlerinin uygulanması,
 • Dünyanın önde gelen firmaları ile ortak üretim projeleri yürütmesi,
 • Ürün ve sistem sertifikasyonlarına önem verilmesi,
 • Verimlilik artırıcı çabalar,
 • Bilgi teknolojilerinin etkin olarak kullanılması,
 • Etkin üretim planlaması ve takibi,
 • Uluslar arası kalite seviyesinde üretime önem verilmesi ve buna yönelik çalışmalar,
 • Çalışanların katılımı,
 • İç-dış müşteri memnuniyetinin sağlanması,
 • Teknolojik gelişmelerin izlenmesi,
 • Yan sanayi geliştirme programlarının uygulanması kapsamında atılan adımlar ve ilerlemeler.

Performansa yönelik olarak ise lokomotif, vagon, dizel motor, cer motoru, boji ve hafif raylı sistemler alanında sektörel bazda yapılanma için adımlar atıldı. Sektörel yapılanmada sadece demiryolu değil, denizcilik sektörü için de üretim yapılması hedeflendi ve Van Gölü feribotları için dizel motor seti üretimi başlatıldı.

 

Yan sanayi-kümelenme

TÜLOMSAŞ’ın liderliğinde, ESO, Anadolu Üniversitesi, Osmangazi Üniversitesi, ABİGEM, Sangem ve tedarikçilerimizle birlikte demiryolu kümelenmesi oluşturuldu. Lokomotif ve yük vagonu imalat, bakım, onarım ve revizyon siparişlerinin en üst seviyede karşılanması ve demiryolu tedarikçi geliştirme programları kapsamında yan sanayiye aktarılan kaynak miktarı artırıldı; montaj ağırlıklı üretime yönelik olarak tedarikçilere yaptırılan işlerle hem istihdama katkıda bulunuldu hem de istenen zaman ve miktarda ürün sunumu sağlandı.
Ülkemizde demiryolu araçları üretim sektörünün geliştirilmesine yönelik olarak, Avrupa Birliği’nin de desteklemekte olduğu bir model olan kümelenme modeline önderlik edilerek; parça imalatından montaj ağırlıklı imalata ağırlık verildi. Bu kapsamda uygulamakta olduğumuz üretim yönetimi sistemi gereğince; emek yoğun işlerin yan sanayiden temin edilmesini hedefleyen Yan Sanayi Geliştirme Programı devreye alındı. Bu kapsamda; yan sanayi katkısı lokomotif imalatında yaklaşık %55, vagon imalatında ise %80 oldu. Elektrik/Elektronik, Döküm ve Kaynak Konstrüksiyon vb. sektörlerinde yan sanayilerimiz sürekli desteklendi. Özel işlerimizde 2012 yılı ilk altı ay sonu itibarı ile yılda yaklaşık 3 bin 100 kişinin istihdam edilmesi sağlandı.

 

Yurtiçi-yurtdışı faaliyetler

Ürünlerimizi ABD, Irak, İran, Tayland, Fransa gibi ülkelere ihraç etmekteyiz. İhraç ettiğimiz ürünlerin başında lokomotif, lokomotif yedek parçaları, dizel motor, cer motoru ve parçaları geliyor.

Lokomotif: Dizel elektrikli lokomotifte; TÜLOMSAŞ-GE ortak işbirliği ile üretilen ilk lokomotif Eylül ayında Berlin’de Uluslararası Demiryolu Fuarı’nda pazara sunuldu. Elektrikli Lokomotifte TÜLOMSAŞ-ROTEM işbirliği ile üretilecek lokomotiflerimiz 2013 yılından itibaren yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda yerini alacak.
Vagon: Lojistik firmalarının ihtiyacı olan yük vagonları 2007 yılından itibaren şirketimiz tarafından karşılanıyor. Çeşitli tipte (tenteli, konteyner, kayar duvarlı, cevher, sarnıç, tahıl, vb.) yük vagonu ihtiyaçlarını TÜLOMSAŞ karşılıyor. Pazar taleplerinin karşılanmasına yönelik olarak Otomobil Taşıma Vagonu, Manyezit Taşıma Vagonu, Balast Vagonu gibi yeni tip ve yerli dizayn vagon çalışmalarımız sürüyor.
Dizel Motor: TÜLOMSAŞ marka dizel motorların gemilerde kullanılması yönündeki çalışmalarımız başarı ile sonuçlandı ve tip onay sertifikası alındı. Bu kapsamda Van Gölü Feribotları için Marine Motor imalatlarına başlandı. Tayland ve Fransa için motor parçaları imalatı yapılıyor.
Cer Motoru: TÜLOMSAŞ hafif raylı araçlara ait cer motorlarını imal ediyor. Marmaray araçlarına ait cer motorlarının üretimi TÜLOMSAŞ’ta yapılıyor. Yerlileştirme kapsamında TCDD için DE 33000 tipi lokomotiflerde kullanılmak üzere Cer motoru imalatı yapılacak.
Boji ve Tekerlek: Marmaray araçlarına ait tekerlek-aks seti montajı ve cer motorlu boji montajı TÜLOMSAŞ’ta yapılacak.
Hafif Raylı Sistemler: Belediyelerin tramvay modernizasyon ve modifikasyon ihtiyaçlarını karşılıyoruz.  Gaziantep Belediyesi için 15 adet tramvay modernizasyonu yapıldı, 10 adet daha yapılacak.

Önümüzdeki dönem için plan ve hedefler

2023 vizyonuna yönelik olarak 2011 yılı için belirlemiş olduğumuz hedeflere ulaşmış olmamız, almış olduğumuz kararların ve uyguladığımız yöntemlerin doğruluğunu gösteriyor. Öyle ki, satış rakamımız da bir önceki yıla göre arttı.  
Son olarak TÜLOMSAŞ 2023 Vizyonu’na yönelik hedeflerini ise şöyle özetleyebiliriz:

 •     Şirketimizin ürünlerinin dünya markası yapılması,
 •     2023 yılında ihracat ağırlıklı olarak 1 milyar Euro satış cirosunu aşmak,
 •     2023 yılında yan sanayilerimize en az 250 milyon Euro’luk bir kaynak aktarımının sağlanması,
 •     Bölgemizin Demiryolu Taşıt Araçları Üretim Merkezi konumuna gelmesini sağlamak,
 •     2023 yılında yaklaşık 30 bin kişinin istihdam edileceği bir sektörün oluşması.

Dünya demiryolu pazarında pazar payımızın yükseltilmesi, imalatta yerli oranının artırılması ve özgün projelerin geliştirilmesi için TÜBİTAK ve üniversiteler ile işbirliğimizi sürdürüyoruz. Elektrikli lokomotif, hafifletilmiş vagon ve yüksek hızlı trenlere yönelik özgün projelerimiz devam ediyor.”
 

Hayri AVCI
Genel Müdür & Yönetim Kurulu Başkanı
Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi A.Ş. (TÜLOMSAŞ)

 

 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

 • Otomotiv
 • Enerji
 • Gıda
 • Akaryakıt
 • Tekstil
 • Kimya
 • İnşaat
 • Lastik
 • İhracat