Banner


DTO'da seçim maratonu başladı

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, 15-30 Mart tarihlerinde yapılacak olan DTO seçimlerinde isteyen herkesin aday olabileceğini belirterek, "Buyurun, hodri meydan" dedi.

metin_kalkavan.jpg

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın 2013 yılının ilk Olağan Meclis Toplantısı geniş bir katılımla dün gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, DTO seçimlerinin 15-30 Mart tarihleri arasında yapılacağını belirterek, seçimlerin herkese hayırlı olmasını diledi.

Kalkavan: İsteyen herkes aday olabilir, buyurun hodri meydan!

Seçimlerde herkesin demokratik olarak aday olma hakkına sahip olduğunu söyleyen DTO Yönetim Kurulu Başkanı Kalkavan, "Önümüzde bir seçim var, hayırlı olsun. İsteyen herkes aday olabilir. Burası er meydanı, isteyen istediği tarafı tutar. Bu kadar net söylüyorum. Buyurun, hodri meydan, buyurun gelin seçime. Yeter ki seçim olsun" dedi.

Konuşma zamanının kendilerine de geleceğini ifade eden Kalkavan, "Ama henüz gelmedi. Bekleyin gelecek. Dediğim gibi isteyen istediği tarafı tutabilir. Keşke beyinlerinizi çalıştırıp üretin, keşke sektöre katkı sağlamak için üretin. Seçimin güzel yanı da budur. Yalnız kırmızı çizgilerimiz var, sakın belden aşağı inmeyin. İndiğiniz zaman sektöre zarar verirsiniz. O zaman kavgada kimin yumruk yediği hiç belli olmaz. Adaylara hayırlı olsun diyorum. Seçim 15-30 Mart tarihleri arasında yapılacak. Kim istediği tarafta, neredeyse istediği adayla seçime gelebilir" diyerek seçim maratonunu başlattı.

ÖTV'siz akaryakıt sistemi değişecek

Daha sonra akaryakıt kaçakçılığı konularını gündeme getiren Metin Kalkavan, "Armatör armatördür, kaçakçı kaçakçıdır. Bugün de çok büyük kaçakçılık yapılmaktadır. Bu bir şebekedir, artık bir sektör haline geldi" diyerek ÖTV’siz akaryakıt defterleri ile ilgili olarak çok büyük kaçakçılık yapıldığını açıkladı. Belli dağıtım firmalarının belli kaçakçılarla çalıştığını anlatan Kalkavan, bu faaliyetlerden dolayı ÖTV'siz akaryakıt sisteminin değişeceğini ve büyük bir ihtimalle önce vergisini ödeyerek daha sonra iadesinin alınacağını kaydetti.

Konuşmasında Osman Atasoy’un teknesi ile dünya denizlerini dolaşarak Antartika’ya Türk bayrağı dikmesinede de değinen Metin Kalkavan “Ülke adına yaptığınız muhteşem” yorumunu yaptı.

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan NACE kodlarının kaldırılmasıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

"Evet, 7 Ocak'ta TOBB Başkanı ile Ankara'da istişare toplantısı yapıldı. NACE kodlaması diye gelen kodlama tamamen bitirildi. Bundan sonra herbirinizin firmasının hangi sektörde olduğunu, nerde olduğunun bir kodlaması var. Bu Maliye Bakanlığı'nda, TÜİK’ de, SGK’da, odalarda sicilde her yerde bu kodlama artık teke dönüştürüldü. Dolayısıyla bu çok büyük bir çalışmaydı ve bu bitirildi. Envanter, envanter denir ama TOBB olarak üzerinde çok çalışıyorduk, gerçek envanter çıkartıldı. Birkaç gün içinde bize link gelecek, düğmeye bastığımızda artık herkesin nerede olduğunu, hatta hangi sektörün alt sektörlerinde olduğunu, kaç tane ayakkabıcı, kaç tane gemici kaç tane tamir bakımcı, gemi inşacı ve gemi inşa yan sanayici, boyacı, kaynakçı olduğu, bütün hepsi çıkacak. Bir tek şu var; defalarca uyardık, firmalara defalarca yazdık, bu uyarıları dikkate almayıp, yanlış yere konmuş olabilir ama dedik ki bu yanlışlıklara bakın sizin ana iş kolunuz ne ise gelin müracaat yapın düzeltme yapılsın. Bunu yapan firmalar doğru yerlere gittiler. Bunu yapmayan firmalar yanlış yerdeler. Bu neyi etkiliyor? Komite seçimleri öyle bazılarının dediği gibi al onu oraya koy falan o devir bitti. Komiteler belli. Herkes belli komiteye gitmek zorunda. Bunu isteseniz de artık oynama şansınız yok. Komiteler kodlarına göre otomatik olarak belli"

Kalkavan, bugüne kadar kaç tane ayakkabı imalatçısı, kaç tane boyacı olduğunun bilinmediğini, bir çoğunun, 1,5 milyon firmadan bir kısmı normal adreslerinde olmadığını da hatırlatarak, "Bir kısmı sicillerinden bulundu, bir kısmı tekrar tekrar yazıldı. En son telefonla temas kurularak yeni adreslerine kadar götürülüp, sistemin doğru envanter çıkartılması için büyük bir çalışma yapıldı.
Burada dediğimiz gibi SGK, TÜİK, Maliye, Gümrük Ticaret Bakanlığı Odalar Birliği çok büyük bir çalışma yaptı. Ve gerçek NACE kodlaması çıktı. Ama ben eminim hala bir kısmınız şirketinizde olan şeylerin farkında olmayabilirsiniz. Maalesef bazen gelenlere bakmayıp atlama yapılabilir, ama şunu söyleyeyim; artık komiteye gidecek olan, ben iki gün önce CD yi elden aldım, Benim firmalarımın da nerde olduğunu bilmiyorum daha bakmadım ama Deniz Ticaret Odası'na getirip verdik. 8 bin üyenin nerelerde olduğu tek tek yazıyor. Bir kaç gün içinde link verilecek herhalde web sayfamıza koyacağız" diye konuştu.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat