2013'te en büyük sorun işsizlik ve cari açık olacak

331 iktisat hocasının cevapladığı "Hocaların Gözüyle 2013 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması" anket sonuçları açıklandı.

cari_acik.jpg

İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği (İEAD) tarafından hazırlanan "Hocaların Gözüyle 2013 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması"na göre, 2013 yılında Türkiye ekonomisini bekleyen en önemli sorun cari açık ve işsizlik olacak. Araştırmaya göre bu yıl en çok kazandıracak yatırım aracı ise altın.

İEAD'den yapılan açıklamaya göre, Türkiye'de 18-31 Aralık 2012 tarihleri arasında 'online anket' yöntemi ile gerçekleştirilen ve profesör, doçent ve yardımcı doçent unvanlarına sahip 331 iktisat hocasının cevapladığı "Hocaların Gözüyle 2013 Yılında Türkiye Ekonomisi Araştırması" anket sonuçları açıklandı. Sonuçlar, iktisat hocalarının dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirme ve 2013 yılına ilişkin beklentilerini gösterdi.

 

Avrupa'da umut yok

İEAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin, anket sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, önceki yıla göre iyimserlikte artış olmasına rağmen iktisat hocalarının dünya ve AB ekonomisi için oldukça kaygılı olduklarını söyledi. Profesör Bilgin'in verdiği bilgilere göre, ankete katılanların yüzde 77.7'si 2013 yılında dünya ekonomisinde belirgin bir iyileşme beklemiyor. Avrupa borç krizinde iyileşme beklemeyenlerin oranı ise yüzde 74.6. İktisat hocaları Euro Birliğinin dağılması/küçülmesi konusunda ise daha iyimserler. Hocaların yaklaşık yüzde 70'i Euro Birliğinin dağılmasını ya da küçülmesini beklemiyor.

 

İktisatçıların büyüme tahmini

Anket sonuçlarına göre, dünya ve AB ekonomisine ilişkin karamsar beklentilere karşın, iktisat hocaları genel olarak Türkiye ekonomisinin gidişatından memnunlar. Ankete göre, Türkiye'nin mevcut ekonomik durumunu "iyi" olarak değerlendirenlerin oranı yüzde 37, "normal" olarak değerlendirenlerin oranı ise yüzde 43.6. Böylelikle iktisat hocalarının yüzde 80'den fazlasının Türkiye ekonomisinin mevcut gidişatını normal ve iyi olarak gördüğü sonucu ankette ortaya çıktı. Buna rağmen, hocalar 2013 yılında ekonomide belirgin bir canlanma beklemiyor. Hocaların yüzde 70'den fazlasının 2013 yılı için büyüme tahmini yüzde 3-5 aralığı. Yüzde 5'in üzerinde büyüme bekleyenlerin oranı ise yüzde 6'nın altında.

 

Hocalar da faizde azalış beklemiyor

Diğer yandan, küresel durgunluk ve riskler karşısında Merkez Bankası'nın duruşu da genel olarak başarılı bulundu. Küresel kriz, cari açık ve büyüme konusunda TCMB'nin uyguladığı politikalar, hocaların yarıya yakını tarafından "iyi" olarak değerlendirildi. Merkezin politikalarını "kötü" olarak değerlendirenlerin oranı sadece yüzde 11. Faiz konusunda ise hocaların yüzde 60'tan fazlası faizde azalış beklememesine karşın, diğer taraftan faizlerin mevcut düzeyin altına ne kadar inebileceği merak konusu olduğu ortaya çıktı.

 

Merkez'in yüzde 5 hedefinin tutması zor

Anket sonuçlarına göre, TÜFE'yi tek hanede bekleyen hocaların tahminleri Merkez'in TÜFE hedefinden biraz uzak. Hocaların yüzde 96'sının TÜFE tahmini yüzde 5 ve bunun üzerinde olduğu ve bu durumun yüzde 5'lik hedefin tutmasının zor görüldüğü şeklinde yorumlanabileceği kaydedildi. 2012 yılında dolar ve Euro kur hedefleri tutan hocaların bu yılki tahminlerinin tutup tutmayacağı da merak konusu. Hocaların 2013 yılı için dolar kuru tahmini 1.500-2.000 TL arası ve Euro için de 2.000-2.500 TL arasında oldu.

 

2013'ün en büyük sorunu cari açık ve işsizlik

İktisat hocalarına göre, 2012 yılında görülen iyileşmeye rağmen 2013 yılında Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu cari açık ve işsizlik olacak. Bu beklentinin nedeni, muhtemelen bu iki sorunun da yapısal bir nitelik kazanmış olması şeklinde ifade edildi. Ekonomide belirgin bir canlanma beklemeyen hocalara göre, durgunluk diğer bir önemli sorun olmaya devam edecek.

 

Altın 2013'te kazandıracak

Hocaların yarısı 2013 yılında en çok kazandıran yatırım aracının altın olacağını tahmin etti. Hisse senedi en çok kazandırır diyenlerin oranı da yüzde 30'dan fazla olduğu ortaya çıktı. Faiz ve dövizin cazibesini kaybettiği dikkate alındığında yatırımcılara "altın" ve "hisse senedi"nden oluşan bir yatırım sepeti önerildi. Diğer yandan, iktisat hocalarının yüzde 70'e yakını İMKB'deki pozitif ayrışmanın 2013 yılında da devam etmesini bekliyor. Petrol fiyatlarına ilişkin beklenti ise mevcut düzeyin korunması ve artış şeklinde, dolayısıyla azalış beklenmediği belirtildi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat