49 ülke, bölgesel ortaklık için İstanbul’da buluşacak

Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi bölge ülkeleri arasındaki işbirliğini artırmak için 49 ülkeden üst düzey yöneticileri İstanbul’da buluşturacak.

mehmet_buyukeksi.jpgRusya, Tunus, Suudi Arabistan, Mısır, Irak, Malezya, Ürdün ve Güney Kore’den bakanların katılacağı zirve 13 Aralık’ta başlayıp üç gün sürecek. Uluslararası İşbirliği Platformu’nun (UİP) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde gerçekleştireceği zirvenin tanıtım toplantısında konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, bölgede bütün ülkelerle sürdürülebilir bir işbirliği için iyi bir zemin hazırlamayı hedeflediklerini söyledi. Hükümetler düzeyinde karar alıcıları ve iş dünyasının önemli üyelerini bir araya getireceklerini kaydeden Büyükekşi, “Bu zirvenin o amaca çok iyi bir şekilde hizmet edeceğini düşünüyoruz. Geçen seneki zirvemize Arnavutluk’tan Azerbaycan’a, Bahreyn’den Cezayir’e, Hırvatis-tan’dan Rusya’ya kadar geniş bir coğrafyadaki ülkelerden çok büyük bir katılım gerçekleşmişti. Bu yıl 49 farklı ülkeden bakan, üst düzey  bürokrat, yönetici ve işadamı davet edildi. Son derece yüksek profilli bir katılım gerçekleşecek.’’ diye konuştu.

 

Zirvede ele alınacak projeler arasında 80 milyar dolar değerindeki, Rusya Federasyonu Kuzey Kafkasya Bölgesi Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Projesi olan ‘ELBRUS’ da yer alıyor. Kuzey Kafkasya yatırımları için kurulacak olan altyapı girişim sermayesi fonunun, müteahhit ve yatırımcılar için cezbedici imkânlar sunması bekleniyor. Projenin ilk bölümünde 25 milyar dolarlık yatırım bekleniyor. Söz konusu projeler hakkında bilgi veren UİP İcra Kurulu Üyesi Fehmi Akın, Hazar Denizi’nden Karadeniz’e kadar uzanan 140 bin  kilometrelik bir alanda Kuzey Kafkasya Cumhuriyetleri’ni kapsayan bir bölgede hayata geçirilecek bir proje olduğunu belirterek, içinde kış sporlarının yapılacağı komplekslerin, otellerin, havalimanının ve limanların yer alacağı bir yatırım projesi olacağını ifade etti.

 

Öte yandan dün açıklanan büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan TİM Başkanı Büyükekşi, Türkiye’nin aldığı tedbirlerde bir miktar aşırıya kaçtığını söyledi. Gaz-fren tartışmalarına değinen Büyükekşi, Orta Vadeli Program’da yüzde 4 olan bu yılki büyüme hedefinin yüzde 3,2’ye revize edildiğini belirterek, “Ben, 4. çeyrekte bu rakamın tekrar yükseleceğini düşünüyorum. Çünkü 3. çeyrekte ihracatta o aylarda olumlu şeyler açıklayamadık. İhracatta düşüş gerçekleşmişti.’’ dedi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat