Banner


Gemide silah mı bisküvi mi vardı?
Yemen'de bir Türk gemisinde silah bulunduğu yönündeki iddialarla ilgili soruşturma başlatıldığını bildiren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, ''Kontrol zafiyeti söz konusu mu?'' sorusu üzerine, ''Silahlar bunun içerisinde varsa buna rağmen kontrolde görülmemişse bir zafiyet var, zafiyet yok denilecek bir durum yok ortada'' diye konuştu.
hayati yazıcıGümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, , TBMM'de gazetecilerin sorusu üzerine, geminin, Mersin Limanı'ndan gümrük işlemlerinin yapıldığını, taşıyıcı firma ile ilgili kırmızı hat kaydının olduğunu ifade etti. Kırmızı hat uygulaması doğrultusunda, yapılan aramalara ilişkin detayların henüz kendisine ulaşmadığını vurgulayan Yazıcı, ''Ama bu normal olarak silah şeklinde beyan edilerek gönderisi yapılmış bir dış ticaret faaliyeti değil. İçerisinde gıda, bisküvi ve benzerleri var, beyanname o şekilde'' dedi.
Gümrükleme faaliyetleriyle ilgili soruşturma talimatı verdiğini aktaran Yazıcı, 'soruşturma bitince kusuru olan var mı yok mu' ortaya çıkacağını kaydetti.
Bir gazetecinin, ''Türk yapımı silahlar olduğu söyleniyor'' sözlerine Yazıcı, ''Türk yapımı mı değil mi söyleyebilmek için gümrükte beyan edilen normal bir ihracat işlemine tabi ürün olması lazım. Öyle bir ürün değil. İçinde gıda maddesi var'' karşılığını verdi.
Taşıyıcı firma açısından da detaylı incelemenin yapılacağını söyleyen Hayati Yazıcı, ''Türkiye, Yemen Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasını kabul ediyor mu?'' sorusuna ise ''Onların söylediğine göre biz bu araştırmayı yapıyoruz. Bu olmuş olmamış, sayısı şudur, o anlamada bir açıklama değil. Bu ürünlerin içerisinde yer aldığı iddia edilen taşımayla ilgili gümrük prosedürlerini sizlerle paylaştım. Bu gümrük işleminde beyannamede yer alan ürünler gıda ürünleri, bisküvi, kraker vesaire'' dedi.
Kırmızı hat uygulamasıyla ilgili kontrolü yapan görevli memurun belli olduğunu, detaylı boyutunu ortaya koymak için soruşturma talimatı verdiğini yineleyen Yazıcı, ''Kontrol zafiyeti söz konusu mu?'' sorusu üzerine, ''Silahlar bunun içerisinde varsa buna rağmen kontrolde görülmemişse bir zafiyet var, zafiyet yok denilecek bir durum yok ortada'' diye konuştu.
Yazıcı, Yemenli yetkililerle görüşmediğini, taşıyıcı firmanın da Türk olduğunu söyledi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat