THY, 32 ülkeyi daha gözüne kestirdi

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, 90 ülkeye yaptığı uçuşla lider durumda olan THY'nin gelecek planlarını 'Bana Söz Ver'de anlattı. Topçu'nun açıklamalarına göre 40 yeni hat ve 32 ülke yolda...

hamdi_topcu.jpg

Gülay Afşar'ın sunduğu 'Bana Söz Ver'in konuğu Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu'ydu.

Topçu, 200'üncü uçağını filosuna katan THY'nin son dönemdeki gelişimini ve gelecek planlarını anlattı.

Şu anda 90 ülkeye uçuş yapan THY'nin bu alanda lider konumda olduğunu hatırlatan Topçu, yakın bir zamanda 32 ülkeye daha uçuş gerçekleştirileceğini söyledi.

 

Topçu, şunları söyledi:

"2003 yılında 64 uçakla yönetimi devraldık. 11 uçağın da filodan çıkmasıyla 53 uçakla operasyon yapmak zorunda kaldık. THY, bu sayıyla bölgesel bir hava yolu şirketiydi ve hiçbir sıralamada yeri yoktu. 10 milyona yakın yolcu taşıyordu ve bunların çoğu iç hatlardaydı.

2006'da 100'üncü uçağın törenini yaparken, bazı eleştiriler aldık. Bugün 200'üncü uçak geldi. Geçen 10 yılda hepsi bizi teyit etti, bizi haklı çıkardı. Şu anda yüzde 74'lük doluluk oranıyla uçmaktayız.

Açtığımız hiçbir hattı da kapatmadık. Şu anda da yönetim kurulu kararı alınmış 40 tane açılacak hattımız var. Şu anda 90 ülkeyle dünyada en çok ülkeye uçan hava yolu şirketiyiz. Şehir olarak 5'inci sıradayız. 32 ülke de sırada şu anda. Bunu da eklediğimiz zaman, 88 ülkeyle ikinci olan Air France'la arayı iyice açmış olacağız.

Son 10 yılın bilançocuna baktımızda hiçbir zarar yazmadık ve hiçbir devlet imkanından faydalanmadık.

 

'Lufthansa ile görüşmelere başlayacağız'

Topçu, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Erdoğan'a teklifiyle gündeme gelen THY-Lufthansa ortaklığına da değindi.

Konuyla ilgili daha önceden görüşmeler yaptıklarını aktaran Topçu, şöyle devam etti:

"Zaten Lufthansa ile ortak bir şirketimiz var, SunExpress... Bütün görüşmeleimizi zaten ortak yapıyorduk. Lufthansa ile halen ortak uçuşlarımız var.

Bu konuları görüşüyoruz, 'daha ileri gidebilir miyiz' diye. Kendileri 'bir adım daha atmak istiyoruz' dediklerinde THY'de yüzde 49 hissesi bulunan devletin karar vereceğini söyledik.

Büyük bir ihtimalle bunu Başbakanımıza ilettiler. Biz de işbirliğinden yanayız. İşbirlik de her tarafın kazanacağı bir model olur.

Lufthansa büyük bir holding, THY'de onun boyutunda olmasa da süratle büyüyor. Birleşmeden kastımız, iki şirketin tüzel kişiliklerinin kaldırılması değil. İşbirliklerimizi nasıl ileri götürebileceğimizi, önümüzdeki aydan itibaren konuşmaya başlayacağız."

 

'İstanbul'un yeni havaalanına ihtiyacı var'

İstanbul'a yapılacak üçüncü havalimanı için önümüzdeki ay ihaleye çıkılacağını hatırlatan Topçu, "Bize yeni havalimanının 2016 yılında faaliyete geçeceği söylendi. Başbakanımız daha çabuk tamamlanmasını istiyor ancak bir inşaat süresi var sonuçta. İstanbul'un çok acil böyle bir havalimanına ihtiyacı var" şeklinde konuştu.

 

(ntvmsnbc)
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat