e
Banner


Tet Global Lojistik, global pazarda varlığını güçlendirecek
Dökme kimyasal madde taşımacılığında intermodal çözümler sunan TET Global Lojistik, hizmetlerini teknoloji ve çevre dostu çözümlerle besliyor. Yeşil Lojistik Belge’si almaya hak kazanan sayılı firmalardan biri olduklarını vurgulayan TET Global Lojistik Genel Müdür Yardımcısı Cemil Can Yalçın, uluslararası pazarda varlıklarını yeni adımlarla güçlendirirken, sürdürülebilirlik faaliyetlerini teknolojik altyapı yatırımları ve boş kilometreyi azaltmaya dönük operasyonlarla sürdüreceklerini söyledi. 
tglTET Global Lojistik’in hizmetlerini yoğunlaştırdığı alanlar hangileri? 
Tehlikeli madde taşımacılığı, tank konteyner depolama, tank konteyner acenteliği, kimyasal tanker yıkama, likit kimyasal madde taşımacılığı, intermodal taşımacılık ve gıda ürünleri taşımacılığı sunduğumuz hizmetlerimizden. 
Özellikle sıvı kimyasal hammadde taşımacılığı alanında faaliyet gösterdiğimiz için bu konu hem yurt içi hem de yurt dışı taşımalarda büyük bir önem arz ediyor. ADR (Avrupa Tehlikeli Mal Taşımacılığı Anlaşması), tehlikeli maddelerin taşınmasıyla ilgili uluslararası standartları belirleyen bir düzenleme. Bu standartlar, tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınmasını ve taşıma sırasında oluşabilecek risklerin en aza indirilmesini amaçlıyor.
Yıkama tesislerimizde katma değer yaratan hizmetler sunuyoruz. Yol tankerleri ve konteynerler, son teknoloji yıkama sistemleri kullanılarak temizleniyor. Ayrıca, ısıtma gerektiren ürünler için tank konteyner ısıtma sistemlerimiz de mevcut. Bu hizmetlerle, müşterilerimizin ürünlerini güvenle taşıyor, aynı zamanda çevreye duyarlı bir yaklaşımı destekliyoruz.
 
GÜÇLÜ FİLO VE UZMAN EKİP KALİTE YARATIYOR 
ADR taşımacılığı alanında uzmanlaşmış kaç çalışanınız bulunuyor? Ve filonuzda ADR standartlarına uygun kaç araç bulunuyor?
Filomuzda toplam 140 adet ADR standartlarına uygun araç bulunuyor. Bu, şirketimizin tehlikeli madde taşımacılığı alanında güçlü bir uzmanlık ve kapasiteye sahip olduğunu gösteriyor. Bu araçlar, müşterilere güvenli ve güvenilir hizmet sunma kabiliyetini artırıyor ve farklı tehlikeli maddelerin taşınması için çeşitli çözümler sunuyor. 
Şirketimizde ADR taşımacılığı operasyonlarında görev alan SRC 5 belgeli toplam 170 şoför bulunuyor. SRC 5 belgesi, tehlikeli madde taşımacılığı için gerekli olan özel bir ehliyet ve şoförlerimiz tehlikeli maddelerin güvenli bir şekilde taşınması konusunda oldukça uzmanlar.
Filomuzda TMGD danışmanı da yer alıyor. Danışmanımız, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik kapsamında gereken düzenlemelerin ve standartların takibini yapıyor ve operasyonların uygunluğunu sağlıyor. Ayrıca, MDI ve TDI gibi özel taşımalarda çalışan şoförlere eğitim vermek üzere ISOPA sertifikalı bir eğitmen de filomuzda istihdam ediliyor. Bu, şirketimizin tehlikeli madde taşımacılığı operasyonlarında kaliteyi ve güvenliği artırmak için yaptığı yatırımlardan biri. Bu uzman ekip ve eğitimli personel kadrosu, TET Global Lojistik'in tehlikeli madde taşımacılığı konusundaki güvenilirliğini ve kalitesini sağlamlaştırıyor. 
 
Teknolojik altyapı çalışmalarınız nelerdir? Müşterileriniz araçlarını takip edebiliyor mu?
Tedarik zincirinin en önemli halkalarından lojistik faaliyeti toplum ihtiyaçlarının temininde büyük öneme sahip. Bununla birlikte dünya nüfusunun hızla artması ile çevresel etkisinin arttığının da bilincindeyiz. Şirket olarak hem çevresel etkiyi düşürmek hem de iş süreçlerinin verimliliğini artırmak adına yeni teknoloji kullanımı bizim için önemli. Su ayak izini düşüren, enerji, çevre ve sera gazı yönetim sisteminde yeni teknoloji uygulamaları ile karbon ayak izini azaltan faaliyetler yürütüyoruz. Operasyonlarımızda tamamı mobil iletişim sistemleriyle donatılmış araçlarımızla müşterilerimize tüm lojistik süreci bire bir takip olanağı sunuyoruz.
 
YEŞİL LOJİSTİK BELGESİ ALDI 
TET Global Lojistik olarak yeşil lojistik alanında hangi adımları atıyorsunuz? 
TET Global Lojistik’te çevresel etkiyi düşürmek ve iş süreçlerinin verimliliğini artırmak adına yukarda vurguladığımız gibi yeni teknoloji kullanımından en iyi şekilde faydalanılıyor. Operasyonlar sürücülerin eğitiminden, ekipmanların kalitesine kadar her konuda ulusal ve uluslararası standartlara uygun yönetiliyor. Bu sayede çevre dostu yeşil lojistik hizmeti TET Global Lojistik müşterilerinin yeşil dönüşüm hedeflerine de katkı sağlıyor. 
TET Global Lojistik olarak çevre dostu uygulamalarımız ve sürdürülebilirlik kapsamındaki faaliyetlerimizle “Yeşil Lojistik Belgesi” almaya hak kazandık. Çevreye ve topluma karşı sorumluluk bilinci ile yürüttüğümüz bu faaliyetlerle Yeşil Lojistik Belgesi’ne sahip sayılı lojistik firmaları arasında yer almak bizim için gurur verici. Müşterilerimizin ürünlerini güvenle ve çevre dostu yöntemlerle sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam edecek. TET Global Lojistik olarak yürüttüğümüz çevre dostu yeşil lojistik hizmeti müşterilerimizin de yeşil dönüşüm hedeflerine de katkı sağlayacak.
Aynı zamanda araç filo yaşımızı gençleştiriyor ve yeni araç yatırımlarıyla filomuzu yeniliyoruz. Depo yatırımları ve yıkama istasyonu için ekipman yatırımları da gerçekleştiriyoruz. Bu adımlar, şirketimizin çevre dostu ve sürdürülebilir bir lojistik operasyon yürütmesine katkı sağlıyoruz.
 
Bu yıla ilişkin hedefleriniz neler? 
2023 yılını bir milyon ton taşıma ile kapattık. 2024 yılında, TET Global Lojistik olarak, daha da büyümeyi ve hizmet kalitemizi artırmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda, teknolojik altyapımızı güçlendirerek operasyonlarımızı daha verimli hale getirecek yeni yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Ayrıca, müşteri portföyümüzü genişletmek ve uluslararası pazardaki varlığımızı güçlendirmek için stratejik büyüme adımları atmaya devam edeceğiz. Kullandığımız araçların varış noktasından tekrar geri yüklü olarak gelmesi gibi bir taşıma opsiyonu hem çevreci hem de getirisi daha yüksek olacağı için hedeflerimiz arasında. Bu şekilde sürdürülebilirlik odaklı yaklaşımla 2024’te daha çok pozisyonumuzu korumayı hedefliyoruz.
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat