Banner


GKN Kargo 64 milyon TL ciro ile yüzde 200 büyüdü!
Pandemi döneminde kullanıcıların online alışverişe yönelmesiyle birlikte kargo firmalarının yükü de oldukça artmış ve yaşanan yoğunluk nedeniyle şehir içi bazı teslimatlarda bile 1 haftayı geçen gecikmeler yaşanmıştı. İstanbul içi teslimat sürecini tıpkı kurye hizmeti gibi 1 güne indiren GKN Kargo, yaptığı filo yatırımı ve pandemide 100 kişilik ek istihdamla birlikte, bir önceki yıla oranla yüzde 200 büyüme sağladı. Marka, 2020’de pazar payını arttırdığı gibi, kargo sektörünün yükünü de hafifletmiş oldu.
GNK KARGOAylık ortalama 250 bin koli taşıdıklarını ifade eden GKN Kargo’nun 31 yaşındaki genç  Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, sektörün en yenisi olarak krizde büyümeleriyle ilgili olarak görüşlerini şöyle aktarıyor: “Lojistik sektöründe 50 yıllık bir geçmişe sahip olan aile işimizi 2016 yılında GKN Kargo’ya taşıdık.  Son kullanıcılara da hizmet vermekle birlikte, firma olarak odak noktamız daha çok markalara B2B alanında hizmet vermek yönünde” dedi.
 
“Krizde daha çok büyüdük”
 
Bildiğiniz üzere, pandemiyle birlikte özellikle perakende sektöründe firmaların tüketicilerine mağazalarından hizmet verememesi nedeniyle, online alışverişlerde bir patlama yaşandı. Böylece kargocuların yükü de neredeyse 10’a katlandı. Hem son kullanıcıya hem de firmalara hizmet veren kargo sektöründe o dönem bir kaos durumu da gözlemlendi. Ancak bu duruma her sektör gibi kargo sektörü de kolay adapte oldu. Biz, müşterilerimize daha butik hizmet veren bir marka olmakla birlikte, pandeminin etkisiyle perakende sektöründen yoğun bir hizmet alma talebiyle karşılaştık. Güçlü lojistik ağımız ve teknolojik alt yapımızla, krizde sektörün yükünü de sırtımıza aldık. Yeni marka işbirlikleri yaptık ve mevcut 300 çalışanımızla birlikte 100 kişilik daha ek istihdam yaptık” dedi.
 
“Endüstri mühendisi firmamıza kargocu olmak için iş başvurusu yaptı”
 
Gökhan Akyürek,  “Pandemi, birçok sektörün daralmasına neden olduğu gibi, ilk başlarda işten çıkarmaların da yaşandığına şahit olmuştuk. Ancak başta sağlık sektörü olmak üzere, kargo ve taşımacılık sektörünün iş yükü de bu dönemde daha çok artmış oldu. Biz de şirket olarak yeni istihdam açısından vatandaşlarımıza kapılarımızı sonuna kadar açtık. Ve fakat gördük ki, endüstri mühendisi CV’si olan vatandaşımız bile kargocu pozisyonu için firmamıza iş başvurusunda bulundu” dedi.
 
2021 yılında da yeni istihdam alanı yaratacaklarını belirten Gökhan Akyürek, “Firma olarak filo ağımıza da ek yatırım yaptık, 120 araçla yurt genelinde hizmet sağlıyoruz ve 26 ilde ana dağıtım merkezlerimiz bulunuyor. Türkiye’de 81 ile kargo taşıyoruz. 2020 yılında 64 milyon TL ciroya ulaşan firmamızla 2021 yılında yüzde 100 büyüme hedefimiz var” dedi.
 
“Perakendenin taşıyıcısı olarak sektör lideri olmak istiyoruz”
 
Kadın, erkek ve çocuk giyim ile ayakkabı sektörü dışında perakende alanında gıda taşımacılığında da Türkiye’nin en büyük markalarının kargo süreçlerini yönettiklerini belirten GKN Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, markamızın mottosu olan “Güven Taşır” sözünün içini her zaman doldurmak için gayretle çalışıyoruz. Zamandan tasarruf,  hasar, kayıp çalıntı oranı firmamızda binde 1’den daha azdır diyebiliriz. Lojistik, taşımacılık ve dağıtım alanında firmalara, ihtiyaç duydukları farklı lojistik hizmet ihtiyaçlarını tek bir firmadan sağlayarak takip kolaylığı, kaliteli hizmet ve uygun maliyet avantajı sunuyoruz. Sektörümüz gelişime çok açık, biz de şirket olarak yenilikçi bakış açımızla sektöre birçok yenilik kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat