Banner


Pasifik Eurasia demiryoluyla soğuk zincir taşımalarına başladı
Pasifik Eurasia, demiryolu taşımalarında soğuk tedarik zincirindeki yerini aldı. Şirketin, 13 Aralık’ta Mersin bölgesinde yaş meyve ve sebze yükleyerek Rusya’nın Astrahan bölgesine gönderdiği 14+1 frigo treni, 35 saatte Kars sınırına ulaştırdı.
Pasifik EurosiaTCDD Taşımacılık’ın resmi operatörü Pasifik Eurasia, demiryoluyla soğuk zincir taşımalarına start verdi. Şirketin, 13 Aralık’ta Mersin bölgesinde yaş meyve ve sebze yükleyerek Rusya’nın Astrahan bölgesine gönderdiği 14+1 frigo treni, 35 saatte Kars sınırına ulaştırdı. Tren, sınır çıkışından sonra tamamen BTK hattı üzerinden Gürcistan – Azerbaycan rotasını izleyerek Rusya Astrahan’a varış yapacak.
 
Isı jeneratör enerjisiyle muhafaza edilecek 
 
Pasifik Eurasia Lojistik Müdürü Alper Taylan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Trenimizdeki 14 reefer konteynerımızın içerisinde yaş narenciye ürünleri bulunuyor ve soğutmayı +1 olarak tabir ettiğimiz jeneratör enerjisi sağlıyor. Jeneratörün sağladığı enerji sayesinde konteynerlar yol boyunca çalışarak ısısını muhafaza ederek demiryolunda kırılmayan bir soğuk tedarik zinciri yaratacak. İlaveten, Rus Demiryolları ile yaptığımız anlaşmaya istinaden otonom kendinden yakıtlı ve jeneratörlü genset taşımalarımızı da bu halkaya ekleyeceğiz. Reefer konteynerlere elektrik enerjisi sağlayan konteynerimiz dizi ile birlikte varış noktasına kadar gidecek. Aynı zamanda, konteynerlerde olası durumları izlemek adına Jeneratör konteynerimizde 2 adet teknisyen bulunuyor. TCDD Taşımacılık’ın resmi operatörü Pasifik Eurasia olarak partnerimiz ile beraber demiryollarımıza sağladığımız bu soğuk zincir operasyonu için çok sevinçliyiz” diye konuştu. 
 
Türkiye-Rusya taşımacılıkta 40 milyon tona ulaştı
 
İki ülke arasındaki genel ticarete bakıldığında Türkiye ve Rusya arasında 40 milyon tonun üzerinde bir taşımacılık hacminin olduğu görülüyor. Bu taşımaların %80’i deniz yoluyla, yüzde 20’si de karayoluyla yapılıyor ve iki ülke arasında demiryolu sık kullanılmıyor.
 
Hizmet alanını genişletecek 
 
Kurdukları demiryolu sistemi ve yapmış oldukları anlaşmalarla şuan demiryolu ile Rusya’da 30 farklı noktaya ulaştıklarını kaydeden Alper Taylan, şunları aktardı: “Karayolunun ulaşamadığı Sibirya ve Urallara dahi taşımalar gerçekleştiriyoruz. Özellikle Volga- Don nehirlerinin donduğu bu zorlu koşullarda denizyolu ve karayoluna alternatif olarak demiryolu taşımalarımız öne çıkıyor. Rusya Federasyonu Demiryolları (RZHD) ile yaptığımız anlaşma ile Türkiye resmi partneri olarak hem bölge ülkelerinde hem de Türkiye’de özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerin yapacağı ticareti Rusya’nın her bölgesine ulaştıracağız. Güney bölge üreticimize lojistik maliyet avantajı sunan bu taşımalarımızı artırarak  %80’i Moskova ekseninde dönen Rusya pazarımızı demiryolu anlaşmalarımızla ve soğuk tedarik zinciri çözümlerimizle tüm Rusya’ya yaymayı hedefliyoruz.” SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat