Banner

Türkiye bizim için ilham verici bir pazar
Demiryolunda serbestleşme sürecinin hızlanması yabancı yatırımcının Türkiye'ye ilgisini de artırdı. Bratislava merkezli demiryolu ve  lojistik  şirketi Trade Trans, geçtiğimiz hafta Türkiye'de ofis açtı. Şirket, Türkiye ile Avrupa arasında yapılacak taşımalarda merkez olmak istiyor. 
trade_transŞirket, bu hedefleri doğrultusunda İstanbul-Münih trafiğinin ortasında bulunan Curtiçi Terminali’ne de 22 milyon euro yatırım yaptı. Trade Trans Holding Yönetim Kurulu Başkanı,  Dieter Kaas, "Özellikle demiryollarının serbestleşmesi sürecinde daha birçok yabancı firmanın Türkiye’ye yatırım yapacağını düşünüyorum. Biz bu anlamda ilk yatırımcılardan olacağız. Türkiye’de yatırımlarımıza devam edeceğiz" dedi.
Romanya’ya Yapılan Yatırımın Hedefinde  Türkiye Var
Türkiye ve Avrupa pazarları arasındaki yük trafiğinde merkez olmak istedikleri için Romanya'da terminal yatırımı yaptıklarına dikkat çeken Kaas, "Macaristan – Romanya sınırının, Romanya tarafında yer alan terminal,  bu konumu ile İstanbul-Münih taşımasının ortasında bulunuyor. Curtiçi Terminali’nde 2010 yılında başlayan yük trafiği bugün itibari ile haftada 17 tren ile sürüyor.  Terminalden hizmet veren demiryolu operatörleri Belçika’nın Genk, Avusturya’nın Lambach, Macaristan’nın Budapeşte ve Almanya’nın Duisburg şehirlerinden haftalık düzenli seferler sunuyor" dedi 
Curtiçi Terminali’ni 5 yılda 24 kat büyüttü 
Dieter Kaas, toplamda 22 milyon euro yatırım yaptıkları Curtiçi Terminali ile ilgili şu bilgileri verdi: "İlk yatırım faaliyetlerine 2010 yılında başlanan Curtiçi Terminali’nin ikinci faz yatırımı bu ay içerisinde tamamlandı. Toplam 10 hektarlık alanda kurulu terminalin, hat sayısı 2’ den 7’ ye çıkarılarak,  yıllık elleçleme kapasitesi  60 bin  TEU’dan 180 bin TEU’ya yükseldi. 2010 yılında 3 bin 400 TEU elleçlenmiş olan terminal 2015 yılında toplam 82 bin 500 TEU elleçledi. Böylelikle yükleme sayısını 24 kat artırarak lojistik pazarında lider konuma geldi. İkinci fazın bitmesiyle, daha da artan kapasitenin yanı sıra, teknik üstünlükleri ile de ön plana çıkan bölgenin en modern terminali tamamlandı. 2 adet 45 ton terminal vinci ve 2 istifleme makinesi ile 34 konteynerlik bir tren  2.5 saat içinde elleçleniyor. "
Bir Dünya Markası Olan Trade Trans, Türkiye Pazarında Etkin Olmak İstiyor
Bratislava  merkezli Trade Trans'in 2015 cirosu 180 milyon euro. Grubun 12 ülkede 52 şirketi ve 26 ofisi bulunuyor. Trade Trans, yaklaşık iki yıldır Türkiye- Polonya arasında müşterilerine yaklaşık  bin 200 TIR'lık  taşımacılık hizmeti veriyordu. Demiryolu sektörünün özel sektöre açılmasıyla birlikte Türkiye'ye yatırım kararı alan Trade Trans, ekim ayında Trade Trans Türkiye A.Ş yi kurdu. 
Trade Transe Holding Yönetim kurulu Başkanı Dieter Kaas, "Türkiye bizim için dünyaya  güçlü bir şekilde entegre olabilmiş, dinamik iş dünyası, genç nüfusu  ve başarılı iş  profesyonelleri  ile güçlü bir ülke. Hükümetin, yatırım ajansları ve iş dünyasından insanların, yabancı yatırımcıların Türkiye’de olması için ne denli  gayret gösterdiklerini görebiliyoruz. Bizler, zaten iki yıldır Türkiye- Polonya arasında müşterilerimize yaklaşık  bin 200 TIR'lık  taşımacılık hizmeti veriyorduk . Bu sayıyı artırmak ve müşterilerimize daha yakın olmak için  ekim ayı itibari ile yüzde 100 yabancı sermaye ile Trade Trans Turkey A.Ş'yi faaliyete geçirdik. Türkiye bizim için ilham verici bir pazar. Özellikle demiryollarının serbestleşmesi sürecinde daha birçok yabancı firmanın Türkiye’ye yatırım yapacağını düşünüyorum. Bu anlamda Trade Trans olarak ilk yatırımcılardan olacağız. Kısa zamanda açılması planlanan Bakü-Tiflis-Kars hattının faaliyete geçmesiyle Türkiye’nin sektördeki öneminin daha da artacağına inanıyorum" diye konuştu. 
Türkiye’nin İstikrarlı Yönetimi ile Anlık Sıkıntılarını Atlatacaktır.
Türkiye’deki yatırım fırsatlarını daha iyi değerlendirmek ve sektörün ihtiyaçlarını anlamak için, bu yıl 16.sı düzenlenecek olan Logitrans Uluslararası Lojistik Fuarı’na katılacaklarını belirten Kaas, "Türk nakliyeciler, lojistik operatörleri , ithalat ve ihracatçılarla görüşmeler yaparak sektörün dinamizmin daha fazla içerisinde olmayı arzuluyorum" dedi. Türkiye'de yaşanan sıkıntıların şirketin yatırım planlarını etkilemediğini ifade eden Kaas, "Türkiye, 80 milyonluk, eğitimli, dinamik genç nüfusu ve jeopolitik konumu ile kendisini uluslararası arenada her zaman  göstermeyi başarmış bir ülkedir. Bizler anlık endişelerle değil, daha geniş bir vizyon ve stratejik planlama ile Türkiye’de yatırımlarımıza devam edeceğiz. Türkiye’nin istikrarlı yönetimi ile anlık sıkıntıları atlatabileceğine inanıyorum" diye konuştu. 
 
 
 
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat