e
Banner

BD Depolama palet istifleme sektörünü ‘MaxiMate’ ile yeşillendirdi

Depolamada ihtiyaçlara özel çözümler sunan BD Depolama, yük sabitleme malzemelerinden sonra palet istifleme sektörüne de adım attı. Türkiye temsilciliğini üstlendikleri “MaxiMate” ürünlerinin 2, 3 ve hatta 4 paleti pratik ve emniyetli şekilde istifleme imkanı sunarak, yükleme verimliliğinde %300’e kadar artış sağladığını belirten BD Depolama Genel Müdürü Uğur Evcil, “CO2 emisyonlarını da önemli ölçüde düşürülmesine imkan sunan MaxiMate ürünlerimiz, sektörümüzün yeşil lojistik hedeflerine de önemli katkı sağlayacak” diyor. 

bddepolama_ugur_evcil

2012 yılında ilk etapta gümrüksüz, orta vadede gümrüklü ve gümrüksüz depolama hizmetleri vermek ve şirketlerin tedarik zinciri yönetiminde aksayan süreçlerine alternatif çözümler üretmek üzere kurulan BD Depolama, yeni temsilciliklerle hizmet yelpazesini genişletiyor. Bu yılın başında yük güvenliği (lashing, strapping ve dunnage bags) malzeme üreticisi olan Hollanda merkezli Cordstrap B.V. firmasının Türkiye distribütörlüğünü üstlenen şirket, Nisan ayından itibaren ise yine Hollanda merkezli Advance Transport Unit B.V. firmasının geliştirdiği “MaxiMate” ürünlerinin Türkiye temsilciliğini yürütmeye başladı. BD Depolama Genel Müdürü Uğur Evcil, depolama alanında örnek uygulamalara imza atmayı, yük emniyeti ve palet istifleme sektöründe ise bilinirliklerini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

DEPOLAMADA İHTİYACA GÖRE ÇÖZÜM

BD Depolama’nın en güçlü olduğu alanlardan birisi teknolojik altyapısı. Kurduğunuz altyapı hakkında bilgi verir misiniz? Bu altyapıyla hizmetlerinizde nasıl bir esneklik sağlıyorsunuz?

BD Depolama olarak bilgi işlem altyapımıza özen gösteriyoruz. İleride karşılaşabileceğimiz farklı depolama projelerini yüksek performans ve kalitede yürütebilmek için sistem altyapımızı ve depo yönetim sistemi (WMS) yazılımımızı sürekli geliştiriyoruz. Tüm ERP’ler ile veri entegrasyonu istenilen formatta (edi, xml, txt vb.) mümkün kılan ve tüm depo operasyonlarını gerçek zamanlı olarak yürüten yazılımımız, 3PL depolarındaki esnek kullanımı sağlayan dünyadaki az sayıdaki lojistik yazılımından birisidir. Bu yazılım, depolama süreçlerinin istenilen biçimde kurgulanması ve bu kurgunun istenilen zamanda değiştirilmesi imkanı tanımakta, ihtiyaçlara kolay ve hızlı adapte olunabilmesini sağlamaktadır.

Tüm depolama süreçlerimizde performans, kalite ve maliyet parametrelerini yakından takip ederek, mutlak müşteri memnuniyeti ve rekabet avantajı sağlamaya çalışmaktayız. Bu sayede stratejik iş ortaklarımızın asıl süreçlerine daha fazla konsantre olmalarını hedeflemekteyiz.

BD Depolama hem hizmet verdiği alanları hem de sektörleri genişleterek büyümeyi hedefliyor. Bu kapsamda özellikle ihracata dönük başlatmış olduğunuz “yük emniyeti” hizmetlerinizin ayrıntılarını öğrenebilir miyiz?

Mevcut depolama faaliyetlerimizin yanında, geçtiğimiz Şubat ayı itibarı ile Hollanda merkezli olan ve şu an itibariyle 50 farklı ülkede faaliyet gösteren Cordstrap B.V. firmasının distribütörlüğünü aldık. Cordstrap B.V., Hollanda dahil 5 farklı ülkede yük emniyeti ile ilgili ürünlerin üretimini yapmaktadır. Ana ürün kategorileri, polyester lashingler, kompozit polyester çemberler (composite polyester straps) ve hava yastıklarıdır (dunnage bags).

Yükün doğru bir şekilde taşıma ünitesine sabitlenmemesi ve uygun malzeme kullanılmaması, nakliye esnasında oluşabilecek olumsuzluklar durumunda çok ciddi maddi kayıplara ve hatta can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu kayıpların önüne geçebilmek için, yük emniyetinin sağlanması konusunda dünyanın birçok ülkesinde yönetmeliklerle tanımlanmış kurallar bulunmaktadır. Türkiye’de de özellikle deniz ve proje taşımacılıklarında “lashing” uygulamaları çok titizlikle yürütülmektedir. Benzer hassasiyet ve bilinç konteyner içi yük sabitleme ve paletleme konusunda da gün geçtikçe artmaktadır.

BD Depolama olarak distribütörlüğüne başladığımız Cordstrap B.V. ürünleri, konvansiyonel lashing malzemeleri olan spun-z, çelik halat, zincir, çelik çember vb. malzemelere alternatif olarak geliştirilmiş, yüksek kaliteli, kolay uygulanabilir, maliyet avantajları olan ve bağımsız test kuruluşları tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış malzemelerdir. Yük sabitleme ile ilgili tüm ihtiyaca cevap verecek bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

YÜKLEMEDE VERİMLİLİĞİ %300’E KADAR ARTTIRIYOR

Temsilciliğini yürüttüğünüz palet istifleme ürünleri ve bu ürünlerin nakliye verimliliğine katkıları hakkında da bilgi verir misiniz?

2014 Nisan ayından itibaren, merkezi Hollanda’da bulunan Advance Transport Unit B.V. firmasının geliştirdiği ve paletlerle yapılan sevkiyatlarda bir palet alanı üzerine 2, 3 ve hatta 4 paleti pratik ve emniyetli şekilde istifleme imkanı sunan “MaxiMate” ürünlerinin Türkiye temsilciliğini de yürütmeye başladık.

MaxiMate ürünleri verimli bir yükleme yapılmasına ve dolayısı ile araç doluluk oranlarının artırılmasına imkan sağlamaktadır. Bu sayede nakliye verimliliği %300’e kadar artırılabilir ve nakliye giderlerinde en az %30 tasarruf elde edilebilir. CO2 emisyonlarını da önemli ölçüde düşürülmesine imkan sunan MaxiMate ürünlerimizin, sektörümüzün güncel konularından birisi olan “Yeşil Lojistik” hedeflerine önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum.

Önümüzdeki süreçte öncelikli olarak planladığınız yatırımlarınızdan ve hedeflerinizden söz eder misiniz?

BD Depolama olarak, enerjimizi, kaynaklarımızı ve yatırımlarımızı farklı depolama ihtiyaçlarına, özellikle yoğun giriş ve çıkış hareketleri olan projelere cevap verecek depolama çözümleri üretmek için kullanmaktayız. En önemli hedeflerimizden birisi de bu alandaki örnek uygulamalarımızla öne çıkmaktır. Yine içinde bulunduğumuz sektörle yakından bağlantılı olan yük emniyeti ve palet istifleme ürünlerimizin bilinirliliğinin arttırılmasına ve pazarda önemli oyuncular olmalarına yönelik yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza öncelik vereceğiz.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat