Banner


Yıldırım, Göksun Tüneli ile denizleri birleştiriyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım 'Türkiye'nin iki denizini bir araya getiriyoruz. Bu yol yapıldığında Karadeniz'den Anadolu'ya oradan da Ortadoğu ülkelerine ticaret artacak'' dedi.

binali_yildirim_izmir.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, ''Dağlar, ovalar, vadiler bu ülkenin zenginliği, bu ülkenin güzelliği. Ama bu dağlar ülkenin çaresizliği olamaz. Bugün artık dağları delerek geçen, vadileri köprülerle aşan bir iktidarınız ve bir Başbakanınız var'' dedi.

Bakan Yıldırım, Göksun Tüneli ve viyadüğü temel atma töreninde yaptığı konuşmada, sözlerine Göksunlu Aşık Hüdayi'nin dizeleriyle başlayarak, ''Bu dağların sizin mecalinizi kesmesine izin vermeyeceğiz'' diye konuştu.

Kahramanmaraş-Göksun arasındaki 23 kilometrelik bölüme 5 kilometrelik, 3 tünel ve 3 viyadük yapılacağını bildiren Yıldırım, şunları kaydetti:

''23 kilometrelik yola 260 milyon TL ödenek ayrıldı. Eskiden tünel yapmak, viyadük yapmak deyince 'git işine babam, bizimle dalga mı geçiyorsunuz, bu dağlarla güreş mi tutacaksınız' derlerdi. Dağlar, ovalar, vadiler bu ülkenin zenginliği, bu ülkenin güzelliği. Ama dağlar bu ülkenin çaresizliği olamaz. Bugün artık dağları da delerek geçen, vadileri de köprüler yaparak aşan bir iktidarınız var, bir Başbakanınız var. Recep Tayyip Erdoğan var. Yıllardan beri ülkemizin doğudan batıya, kuzeyden güneye aşılmaz dağlarını, geçilmez vadilerini ve bu yollarda hayatını kaybeden on binlerce insanımızı bugün artık bu çaresizliğe muhtaç etmemek için 10 yıldır gece gündüz çalışıyoruz. 16 bin kilometre otoyol standardında bölünmüş yol yaptık. Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye bölünmüş yollarla donattık. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Bu yollar artık hayat kurtarıyor.''

Bakan Yıldırım, çalışmaların tamamlanmasıyla Kahramanmaraş-Göksun arasının 40 dakikaya ineceğini bildirdi.

''Bu dağları aşmak için ne kadar büyük zahmetler çektiğinizi biliyoruz. Kereste kamyonlarının arkasına takılarak ömür tükettiğinizi biliyoruz. Ama bunların geride kalması için çok az bir şey kaldı'' diyen Bakan Yıldırım, ''Bu yol 40 dakikaya inecek. İşte çağdaşlık bu, işte hizmet bu, işte vatandaşı sevmek bu. Vatandaşa efendilik olmaz, vatandaşa hizmet yapmak lazım. Bu vatandaşa hizmet yapan ancak bu vatandaşın efendisi olur. Onun için bizi göreve getirdiğiniz ilk günden itibaren durmadık, yorulmadık, yol yapmaya, havaalanı yapmaya, deniz limanları yapmaya, hava yolunu halkın yolu yapmaya azimle, kararlılıkla çalıştık. Bugün karşınızda alnımız ak, başımız dik olarak görevini yapmış bir kardeşiniz olarak buradayız'' diye konuştu.

 

'Size kavuşmak için dağları da deleriz vadileri de geçeriz'

AK Parti iktidarı döneminde ulaştırma alanında Kahramanmaraş'a yapılan hizmetleri anlatan Yıldırım, göreve geldiklerinde Kahramanmaraş'taki bölünmüş yolun 37 kilometre olduğunu şimdi ise buna 281 kilometre ilave yol yapıldığını bildirdi.

Yıldırım, ''80 yılda 37 kilometre, 10 yılda 281 kilometre, 6 kattan fazla yol yapmışız. İşte hizmetin adı budur. Dağ gibi sorunları, dağ gibi hizmetlere dönüştürerek gelen bir iktidar var, sizin iktidarınız var, AK Parti iktidarı var'' şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Nasıl Ferhat, Şirin'e kavuşmak için kazma kürekle dağları deldiyse, biz de size kavuşmak için dağları da deleriz, vadileri de geçeriz. Şu kadarcık yolun tutarı 260 milyon TL. Her kilometresi 11 milyon TL. Hiç önemi yok, yeter ki sizin hayatınız kolaylaşsın, yeter ki siz rahat edin, paranın önemi yok, Kahramanmaraş'a helal olsun. O Maraş ki Sütçü İmamı'yla, düşmana 'dur' diyen, bayrağımızı yere indirmeyen, yiğit ve mert insanların yaşadığı bu mübarek şehrimize ne hizmet yaparsak yeridir, layıktır, bunun kararlılığı içindeyiz.''

Kahramanmaraş'ın Türkiye'nin önemli ticaret merkezlerinden biri olduğunu hatırlatan Bakan Yıldırım, üretilen ürünlerin dünyaya ulaşması için buraya lojistik merkez kurulacağını kaydetti.

 

‘Türkiye'nin iki denizini bir araya getiriyoruz’

Temeli atılan yolun Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan önemli güzergahlardan biri olduğunu ifade eden Bakan Yıldırım, tüneller ve viyadüklerle yolun 7 kilometre kısalacağını vurguladı. Bu kısalmayla yıllık 30 milyon TL tasarruf yapılacağına işaret eden Yıldırım, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin iki denizini bir araya getiriyoruz. Bu yol yapıldığında Karadeniz'den Anadolu'ya oradan da Ortadoğu ülkelerine ticaret artacak. Maraş'ın ürünleri daha uzaklara kolayca nakledilecek. Artık o dağları tırmanmak yok, tünelle köprüyle ver elini Göksun. Ondan sonra da Kayseri ve Ankara. Böylece şuradan dağın arkasına Göksun'a gitmek için 40 dakika yolda gidiyordunuz, şimdi artık Göksun 10 dakika. Nasıl fena değil, değil mi? hayırlı uğurlu olsun. Sadece bu yol yapılınca süre kısalmıyor mazotu, benzini de daha az yakacaksınız. Bir yılda cebinize kalan para 30 milyon TL. Yollarda boşuna zaman kaybetmeyeceksiniz, boşuna mazot yakmayacaksınız. Biz ne harcadık 260 milyon TL. 7 senede yol bize bedavaya gelecek. Ne güzel iş değil mi? İş bilenin, kılıç kuşananın. Yıllarca bu dağlara bakıp hayal diyenlere buradan sesleniyorum. AK Parti, hayalleri birer birer gerçek yapan partidir. İspatı da budur. Burada bitmiyor, buradan Maraş'a giden yolu tamamen elden geçirip bütün virajları ortadan kaldırıyoruz. Oranın tamamını da otoyol gibi asfaltla kaplayacağız.''

'Önemli olan hem yol yapmak hem gönülleri yapmaktır'

Milletteki birlik ve beraberlik devam ettikçe her türlü hizmetin hayata geçeceğini dile getiren Yıldırım, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Yol da yapılır, hava yolları, halkın yolu da yapılır, hızlı tren özlemi de giderilir. Türkiye'nin her tarafı bilişim otoyollarıyla donatılır. Ama önemli olan bir şey var. Önemli olan yol yapmak değildir. Önemli olan hem yol yapmak hem de gönülleri yapmaktır. İşte hem yolları hem gönülleri yapan bir iktidarınız var. Sizin birliğiniz, beraberliğiniz her şeyin önünde gelir. Bu kardeşlik devam ettikçe bizim önümüzde hiç kimse duramaz. Hatırlayın, Türkiye Bolu Dağı tünelini 20 senede ancak yapabildi. 3 bin metre tüneli zor yaptık. Burada Göksun'a 5 kilometrelik tüneller var. Orada 20 yıl, burada 2 yıl. İşte AK Parti'nin farkı bu. On yılları tek yıllara indiren bir anlayışla yapıyoruz.''

Bakan Yıldırım, konuşmasının sonunda, temeli atılacak tünelin 2015'in başında hizmete girmesinin planlandığına değinerek, bunun öne çekilmesini istedi. ''Yahu kardeşim bu güzel insanlar, yıllardan beri bu ızdırabı çileyi çekti. Bunun bir çaresi yok mu? Daha önce yapılamaz mı? Yapılır. Azmedersek daha öne çekeriz'' diyen Bakan Yıldırım, vatandaşlara ''Ne kadar çekelim?'' diye sordu. Törene katılanların ''Daha erken, daha erken'' demesi üzerine Binali Yıldırım, ''6 ay daha öne çekelim. 2014'ün artık kışını burada çekmek istemiyoruz. Kış girmeden önce inşallah yol hazır'' diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından tünel ve viyadüklerin temeli atıldı

Törene TBMM Başkanvekili Mehmet Sağlam, Vali Şükrü Kocatepe, AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri Nevzat Pakdil, Sıtkı Güvenç, Yıldırım Ramazanoğlu, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, bürokratlar ve vatandaşlar katıldı.

Bu arada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, temel atma töreninin ardından Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde çıkan çatışma şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Bilal Akgün'ün Dereli köyünde oturan ailesine taziye ziyaretinde bulundu.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat