Banner

Türk pilotlar işsiz yabancılar baş tacı ediliyor!

Türkiye Havayolu Pilotları Vakfı Başkanı Erhan Çakmak, Türkiye'de işsiz Türk pilotlar varken, hava yolu şirketleri tarafından çalıştırılan yabancı pilotlara yıllık 80 milyon avro ödendiğini söyledi.

pilot_kabini.jpgÇakmak, yaptığı açıklamada, Vakıf olarak 19-20 Kasım tarihlerinde İstanbul'da işsiz Türk pilotlarının durumlarının görüşülmesi amacıyla düzenlenen çalıştayın adını ''Huzur Calıştayı'' olarak belirlediklerini ifade etti.

Kokpitte sevgi, kardeşlik ve huzur ortamını daha etkin hale getirmek amacıyla planlanan çalıştayın, pilotların sorunlarını kapsayacak şekilde geniş katılımlı sonuç bildirgesiyle tamamlanacağını bildiren Çakmak, iki gün sürecek çalıştayın ilk gününde sorunların dinleneceğini, çözüm önerilerinin kaleme alınacağını, ikinci gün de sonuç bildirgesiyle taleplerin kamuoyuna duyurulacağını anlattı.

 

''2 bin 700 kişilik ailenin sorunlarını çözmek istiyoruz''

Türkiyede işsiz Türk pilotlar varken, hava yolu şirketleri tarafından çalıştırılan yabancı pilotlara yıllık 80 milyon avro ödendiğini ifade eden Çakmak, şöyle devam etti:

''Çalıştayda, işsiz Türk pilotlar varken, hayranlık seviyesinde yabancı pilot çözüm mü?, Yabancı pilotlara kendi ellerimizle verdiğimiz, yurt dışına kaçırılan yıllık 80 milyon avro geri gelebilecek mi?, İşsiz Türk pilotlarını, vakıf çatısı altında toplayarak kaliteli bir eğitimden geçirip yüksek derecede kalifiye pilotlar olarak toplumumuza kazandırmak için neler yapılabilir?, Şirketlerde iş garantili, bir üniversite kurmak için kimlerle ortaklık yapılabilir?, Vergi dilimi konusunda önümüze konacak meselelerde nasıl önlem alabilir ya da çözüm bulabiliriz?, Ekip planlama ve limitler konusunda neler yapılabilir? sorularına yanıt aranacak.''

İşsiz Türk pilotlarıyla ilgili her türlü sorun ve çözümler için önerilere, projelere ve emeğe ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Çakmak, çalıştayda, 2 bin 700 kişilik dev bir ailenin sorunlarının çözülmesini istediklerini dile getirdi.

Türkiye ekonomisinin gelişimine paralel olarak havacılık sektöründe ülkenin 3 katı kadar büyüme başarısına imza atan Türk Hava Yolları'nın (THY), öncelikle uçuş emniyetini ilk planda tutarak pilotları ve eğitimi konusunda çıtayı yükselttiğini ve bayrak taşıyıcı rolünü bir üst ligde devam ettirdiğini bildiren Çakmak, şunları kaydetti:

''Dolayısıyla onların stratejileri ve yöntemleri sorgulanmamalıdır. Bize burada düşen görev o çıtanın üstüne çıkabilecek pilotlar yetiştirmek olmalıdır. Bu maksatla Vakıf şemsiyesi altında kuracağımız kaliteli eğitim zincirine bir halka olabilecek tüm uçuş okulları, üniversiteler, özel hava yolu şirketleri, bankalar, İŞKUR İl müdürlükleri, STK ve üyeleri çalıştayımıza davetlidir.''

 

''Yabancı pilotları baş tacı ediyoruz''

''Cihana bedel bir Türk, dünya hava yollarının kapısından içeri giremezken, biz, yabancı pilotları baş tacı ediyoruz'' diyen Çakmak, son iki yılda yapılan taraflı değerlendirmeler ve yapılan spekülasyonlar sonucunda pilotlarla ilgili kendi yurdunda sevilmeme, yalnızlığa itilme durumunun oluştuğunu söyledi.

Çakmak, ''Kamuoyunda alın terimizle kazandığımız paranın çok olduğundan şikayetçi olanların (bizler bu işi yapamazsak) bu paraların yabancı pilotlara gittiğini ve kazandıklarını yurt dışına taşıdıklarını bilmelerini isteriz'' dedi.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat