e
Banner


Kış lastiği uygulamasına son 10 gün!

Yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan ticari araçlara kış lastiği kullanma mecburiyeti önümüzdeki ay başlıyor.

kis_lastigi_uygulamasi1.jpg

7 soruda 'Neden kış lastiği'nin cevabı

Ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması için geri sayım başladı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca hazırlanan “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik” Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 10 gün sonra karayollarında fiilen uygulanmaya başlanacak yönetmelik, Türkiye'de trafikte bulunan yaklaşık 17 milyon aracın 5 milyonunu doğrudan ilgilendiriyor. Yolcu ve yük taşımacılığında kullanılan ticari araçlar bu seneden itibaren her yıl 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorunda. Bu kurala uymayan ticari araçların işletmecilerine 500 lira para cezası uygulanacak. Kış lastiği kullanım süresi, hava şartlarına bağlı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nca 1ay ileri veya geri alınabilecek. Uzun sözün kısası, Türkiye'de artık her ticari aracın 4 değil, 8 lastiği olacak...

 

Neden kış lastiği?

Yapısında daha fazla doğal kauçuk barındıran özel bir hamura sahip kış lastikleri, hem yere sağlam basar hem de fren mesafesini azaltır...

 

Kış lastiğini normal lastikten farklı kılan özellikler nelerdir?

Yaz lastikleri sıcaklık +7 derecenin altına düşünce ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk sayesinde düşük ısılarda bile yumuşaklığını ve tutunma özelliğini korur. Özel deseni ile ilave çekiş sağlar.

 

Kış lastiği sürücülere kaygan yolda nasıl bir avantaj sağlıyor?

Yaz lastikleriyle 50 km/s hızla giden bir aracın fren mesafesi 44 metre iken, kış lastikleriyle bu mesafe 36 metreye kadar düşmektedir. Bu kısalan 8 metrelik fren mesafesi de yaklaşık iki binek araç boyuna denk gelmektedir.

 

Lastiklerin 4'ünün de kış lastiği olarak değiştirilmesi şart mıdır?

Sadece 2 lastiğinin kış lastiği olarak takılması durumunda aracın ani frenleme, viraj alma gibi manevralar sırasında kontrolü zorlaşır. Araç virajlarda önden veya arkadan kayma yapabilir. Bu sebeple kış lastikleri 4'lü set olarak kullanılmalıdır.

 

Kış lastiği karlı havalarda tek başına yeterli midir? Zincir gerekmez mi ?

Zincir kullanımı araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için mümkün olan en kısa süre için kullanılmalıdır. Kış lastiği şehiriçi ve şehirlerarası yollarda karlı havada kesinlikle yeterlidir. Çok dik buzlu dağ yolları dışında zincire ihtiyaç duyulmaz.

 

Yaz geldiğinde kış lastiği ile devam edilirse aracın performansı olumsuz etkilenir mi?

Kış lastikleri yazın kullanılmamalıdır. Aksi takdirde; hızlı aşınma, artan yakıt tüketimi ve ses seviyesinde artış gibi sorunlarla beraber fren mesafesinin uzaması gibi sürüş güvenliğini tehdit edecek ölçüde performans problemleriyle de karşılaşılabilir.

 

Kış Lastiği ile normal lastiğin satış fiyatı arasında ne kadar fark vardır?

Aynı ebattaki kış lastiği ile yaz lastiği arasında 10-15 lira fiyat farkı bulunmaktadır. Bu da kış şartlarına uygun güvenli sürüş için geliştirilen lastiğin özel yapısından kaynaklanmaktadır. Karşılığında elde edilen güvenli sürüş rahatlığı ise tartışılmaz.

 

Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki fark nedir?

Aslında kar lastiği diye bir tanım yoktur. Karda sürüşe göre tasarlanan lastik deseni sebebiyle kış lastiğine halk arasında kar lastiği de denilmektedir. Ayrıca bazı ülkelerde kış lastiğine 'snow tyre' dendiğinden Türkçeye de bu şekilde çevrilip kullanılmıştır.

 

(haber7)
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat