Banner

AB’de krize rağmen otomotiv ihracatında liderliği bırakmıyor

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) eylül ayı ihracat raporunu açıkladı. Otomotiv endüstrisi ihracatta geçtiğimiz ay yüzde 8 daralmasına rağmen gerçekleştirdiği bir milyar 503 milyon dolarlık ihracatla sektörel bazda liderliği yeniden ele geçirdi.

orhan_sabuncu.jpg

OİB Başkanı Orhan Sabuncu, yılın ilk 9 ayında yüzde 6 azalışla 14 milyar dolarlık dış satışa imza attıklarını hatırlatarak, “Bu daralmanın arkasında AB kaynaklı krizin yanı sıra parite de önemli rol oynuyor. 9 ayda pariteden kaybımız bir milyar dolar” dedi. 

Otomotiv endüstrisi, ağustos’ta bıraktığı ihracat liderliğini eylül’de geri aldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) hazırladığı eylül ayı ihracat raporuna göre, otomotiv endüstrisi sektörel olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalarak, bir milyar 503 milyon dolarlık dış satışla birincilik koltuğuna yeniden oturdu. Yılın ilk 9 ayında ise otomotiv endüstrisi yüzde 6 geriledi ve 14 milyar dolarlık ihracata imza atarak bu dönemde de sektörel birinciliği aldı.

Eylül ayı ihracat raporunu değerlendiren OİB Başkanı Orhan Sabuncu, tüm ana mal gruplarında dış satışlarda düşüşlerin sürdüğüne değinerek, bunun arkasında AB merkezli krizin hala devam etmesinin olduğunu söyledi. Sabuncu, özellikle ana ihracat merkezi olarak değerlendirdiği Fransa, İtalya, İspanya gibi ülkelerdeki büyük oranda gerilemelere işaret ederek, “Türk Cumhuriyetlerine yüzde 57, Afrika Ülkelerine yüzde 45, eski Doğu Bloku ülkelerine yüzde 12 gibi artışlar sağlasak da otomotivin hem ana sanayi hem de pazar anlamında merkezi olan AB’deki gerilemeyi telafi etmek mümkün olmuyor. Çünkü ihracatımızın neredeyse üçte ikisi bu bölgeye yapılıyor. Bu nedenle pazarlarımızı çeşitlendirmeye ve risklerimizi azaltmaya çalışıyoruz” diye konuştu. 

İhracatta son aylarda yaşanan gerilemelere rağmen morallerini bozmadan çalıştıklarını ifade eden Sabuncu, yılın geri kalan bölümünde hedefledikleri satışları yakalayarak sektörel bazda yeni bir şampiyonluğa imza atmak istediklerini dile getirdi.

 

Bir milyar dolarlık kayıp pariteden

Diğer yandan döviz kurlarına da dikkat çeken Sabuncu, eylülde pariteden kaynaklanan yaklaşık 90 milyon dolarlık bir kayıp yaşadıklarını, yılın ilk 9 ayında ise bunun bir milyar dolara ulaştığının altını çizdi. Sabuncu, “İhracatçı düşük kur uygulaması karşısında hedeflerinde sıkıntı yaşıyor. Bunun aşılabilmesi için gerekli önlemleri her platformda dile getiriyoruz” dedi.

 

Ürün gruplarında gerileme devam ediyor

OİB eylül ayı ihracat raporuna göre ürün gruplarında yan sanayi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3 gerileyerek 683 milyon dolarlık ihracata imza attı. Bunu yüzde 9 gerileme ve 464 milyon dolar ihracatla binek otomobiller, yüzde 18 gerileme ve 251 milyon dolarla eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, yüzde 11 daralma ve 79 milyon dolarla otobüs-minibüs-midibüs, yüzde 22 artış ve 26 milyon dolarla diğer başlığı altındaki ürünler izledi.

Yılın ilk 9 aylık bölümünde ise yan sanayinde yüzde 1 artış ile 6 milyar 167 milyon dolar, binek otomobillerde yüzde 9 gerileme ile 4 milyar 414 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlarda yüzde 19 azalış ile 2 milyar 446 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüste yüzde 4 düşüş ile 763 milyon dolar, diğer aşlığı altında ise yüzde 30 artış ile 258 milyon dolarlık ihracata imza atıldı.

 

Almanya’da da daralma sürüyor

Rapora göre ülke bazlı inceleme yapıldığında ise en büyük ihraç üssü olan Almanya’ya da eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2 daralma ile 246 milyon dolarlık dış satış yapıldı. Fransa’ya yüzde 17 azalış ve 190 milyon, İtalya’ya yüzde 39 gerileme ve 121 milyon dolar ihracat gerçekleşti.  Diğer yandan Birleşik Krallık’a yüzde 10 artışla 115 milyon, Rusya Federasyonu’na  yüzde 22 yükselişle 78 milyon dolarlık ihracat dikkat çekti.

Ocak-Eylül döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre Almanya’ya yüzde 1 azalışla 2 milyar 212 milyon, Fransa’ya yüzde 15 gerilemeyle bir milyar 648 milyon dolarlık ihracata imza atıldı. Dokuz aylık dönemde ihracat artışı yaşanan ülkelerden ise yüzde 7 yükseliş ve 718 milyon dolarla Rusya ile yüzde 23 artış ve 652 milyon dolarlık ihracatla Birleşik Devletler öne çıktı.

 

 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat