e
Banner

Otoyol ve köprülerde HGS'ye geçiş tarihi!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğünün ortaklaşa işletecekleri Hızlı Geçiş Sistemi'nin başlama tarihi netleşti.

hgs_binali_yildirim.jpg

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından tanıtımı yapılan ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile PTT Genel Müdürlüğünün ortaklaşa işletecekleri Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), 17 Eylül'de tüm yurtta uygulanmaya başlıyor.

Ücretli geçiş yapılan otoyol ve köprülerde kuyrukların önlenmesi, vatandaşların hizmeti en kısa sürede ve ucuz şekilde alabilmesini sağlamak amacıyla OGS ve KGS'ye alternatif olarak PTT ile Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından kurulan HGS, 17 Eylül'de hizmete girecek. HGS abonelerine gerektiğinde bilgilendirme-uyarı mesajları gönderilecek.

HGS'de, cama içerden yapıştırılan etiket ve kart tipi etiket olmak üzere iki tip etiket kullanılacak. Etiketler, pilsiz, çalışma enerjisini radyo frekanslı okuyucudan geçerken alan, üzerine geçiş bilgisi yazılabilen, silinebilen, silikon korumalı, çıkarılmak istendiğinde kendi kendisini yok eden, yüksek güvenlik seviyesinde olacak ve klonlanamayacak.

Ücret hesap tablolarında yer alan liste uygulamaları hizmet içi uygulamalar olup, yalnızca bakiye durumlarının takibi ve sürücülerin bilgilendirilmesine yönelik olacak. Geçişe yeterli bakiyesi olan herkes HGS hizmetinden yararlanabilecek, bu listelerde yer alan hiç kimseye cezai işlem uygulanmayacak.

HGS gişelerinden ilk etiket/kart alımlarında hesaba en az yatırılması gereken ücretler 1. sınıf araçlar için 30 lira, 2. sınıf araçlar için 37 lira, 3. sınıf araçlar için 53 lira, 4. sınıf araçlar için 67,50 lira, 5. sınıf araçlar için de 81,50 lira olarak belirlendi.

Kart bakiyesinin geçiş ücretini karşılamadığı durumlarda HGS abonelerine, geçişten sonra 7 gün içerisinde hesaplarına para yatırmaları durumunda cezai işlem uygulanmayacak. Ayrıca HGS abonesi olmadığı halde HGS gişelerinden geçiş yapan sürücüler de 7 gün içerisinde abone oldukları takdirde herhangi bir cezai işleme tabi tutulmayacak.

HGS etiketleri PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan PTT gişelerinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.

HGS ile geçişler OGS'de olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Böylece İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş olacak.

Otomatik Geçiş Sistemi

OGS olarak ifade edilen Otomatik Geçiş Sistemi, araç içine yerleştirilen elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden duraksamadan hızlı ve ucuz geçiş imkanı sağlıyor. OGS'ye üye olmak için Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank ve Garanti Bankası'nın yetkili şubelerine ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunmak gerekiyor.

OGS cihazları bankalar tarafından belirlenen, 40-60 lira bedel karşılığında satılıyor. Cihazların garanti süreleri yine bankalar tarafından belirleniyor. Garanti süresinin sonunda yeniden OGS cihazı almak gerekiyor. Ziraat Bankası ve Garanti Bankası OGS elektronik etiketleri 3 yıl, İş Bankası 4 yıl, Vakıfbank ve Denizbank ise 5 yıl garanti kapsamında bulunuyor.

OGS geçişleri, Kartlı Geçiş Sistemi'ne (KGS) göre daha ucuz. Örneğin İstanbul Boğaz Köprüsü'nden geçen bir otomobilde OGS cihazı varsa geçişini 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruşa yapıyor. OGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunlu. Bu nedenle OGS hesaplarına kredi kartlarından otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekiyor.

OGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar banka tarafından iptal edilip kara listeye alınıyor. Hesap iptalinden sonra yapılacak geçişler ise 11 kat cezalı oluyor.

Kartlı Geçiş Sistemi

Kartlı Geçiş Sistemi'nde (KGS) kartlara kredi yüklemesi benzin istasyonlarından, otoyol üzerindeki hizmet noktalarından yapılıyor. Gişede kart okutmak için yapılan duraklama, hem zaman kaybına hem de trafiğin yoğun olduğu gün ve saatlerde uzun beklemelere neden oluyor.

OGS ve HGS'deki indirim KGS'de bulunmuyor. Dolayısıyla İstanbul Boğaz Köprüsü'nden geçecek olan bir otomobil OGS ile 3 lira 40 kuruşa geçerken KGS ile 4 lira 25 kuruşa geçiyor. İndirim konusunda tek istisna motosiklet kullanıcıları. KGS de bile olsa motosikletler yüzde 20'lik indirimden yararlanıyor. Ancak bunun için 6. sınıf motosiklet KGS kartı alınması gerekiyor.

KGS, Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Bank Asya, Halk Bankası ve Garanti Bankası şube veya internet bankacılığından alınabiliyor. Kart ücreti için 1 ila 5 liralık ödeme bir kereye mahsus yapılıyor. Bankalar bunun yanı sıra kredi kartlarından da KGS hizmeti tanımlayabiliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGS'yi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. Söz konusu gün, daha önceden ilan edilerek vatandaşların mağdur olması önlenecek.

OGS, KGS ve HGS'nin avantaj ve dezavantajları

OGS, otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor. Ancak alması zahmetli ve pahalı. 40-60 lira bedelle alınıyor. Kredi kartı hesabıyla ilişkilendirmek veya banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekiyor.

KGS kartı kullanıcılarının gişelerde durması gerekiyor. OGS ve HGS'ye göre yüzde 20 daha pahalı. Ancak kartı almak 1-5 liraya mal oluyor. Nakit KGS'lerde banka hesabı gerekmiyor ancak kartta geçiş ücreti kadar para bulundurmak gerekiyor. Yükleme yapmak son derece kolay.

HGS, hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlıyor. OGS'ye göre almak daha kolay ve ucuz. 5 lira veya 15 liraya alınabiliyor. PTT'nin yaygın şube ağı ve otoyollar üzerindeki 29 noktada HGS etiketlerinin ilişkili olduğu PTT bank hesabına para yatırmak çok kolay.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat