e
Banner


Lojistik sektörü 2024’ten neler bekliyor?
“2024 yılında daha etkin ve sürdürülebilir lojistik çözümleri sunmaya odaklanarak, küresel gelişmeleri yakından takip ederek sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz” diyen UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin, sektörün 2024 yılı için öncelikli beklentilerini açıkladı. 
utikadUTİKAD, lojistik sektörünün 2023 yılı değerlendirmelerini, dernek faaliyetlerini, taşımacılık istatistiklerini ve 2024 yılı öngörülerini 10 Ocak 2024 Çarşamba günü RadissonBlu Şişli Hotel’de düzenlediği basın toplantısında paylaştı.
Basın toplantısına UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilgehan Engin, Başkan Yardımcıları Ayşem Ulusoy, Barış Dillioğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Arkın Obdan, Serkan Eren, Serdar Ayırtman, Esen Öz Tekayak, Tolgahan Bulut, Yüksel Kahraman, Murat Gümüşlüol, Cumhur Erzurumluoğlu, İbrahim Halil Delgezenli, Devrim Fırat, Ayfer Vurgun, Özgecan Er Çevlik ve Adem Güler, FIATA Başkanı Turgut Erkeskin, UTİKAD Genel Müdürü Alperen Güler, UTİKAD İcra Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katılım sağladı.
 
“DOĞAL AFETLER VE JEOPOLİTİK RİSKLER LOJİSTİK SEKTÖRÜNÜ DOĞRUDAN ETKİLİYOR”
Başkan Bilgehan Engin, 2023 yılının lojistik sektörü için önemli gelişmelere sahne olduğunu belirtirken, 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi sonrasında lojistik koordinasyon faaliyetlerinin öneminin bir kez daha arttığını vurguladı. Ayrıca, devam eden Rusya-Ukrayna savaşı ve yılın son çeyreğinde başlayan İsrail-Filistin çatışmasının sektöre olumsuz etkilerine de değinen Engin jeopolitik krizlerin sektörü daha dayanıklı kılacak tedbirler almaya sevk ettiğini vurguladı.
 
“SÜVEYŞ KANALINDAKİ KRİZ NAVLUNLAR ÜZERİNDE ETKİLİ OLUYOR”
2023 yılında ortaya çıkan Kızıldeniz'deki güvenlik endişeleri sonrasında deniz taşımacılığı şirketlerinin Süveyş Kanalı'ndan geçişlerini durdurması ve sevkiyat rotalarını değiştirmesiyle ilgili yaşanan krizin navlun maliyetlerini ve teslimat sürelerini artırdığını söyleyen Başkan Engin, UTİKAD'ın süreci yakından takip ettiğini belirterek konuya ilişkin tarafları bilgilendirmek amacıyla paylaşımlara devam edeceklerini belirtti.
 
“SEKTÖREL EĞİTİM GÜNDEMİMİZDE” 
2023 yılında ortaya konan UTİKAD çalışmalarına da değinen Başkan Engin, 9 Kasım’da gerçekleştirilen Taşıma İşleri Organizatörlüğü çalıştayında mesleki yeterliliklere, TİO’ların sorumluluklarına ve yetki belgesi alma şartlarına yönelik düzenlemelerin istişare edildiğini belirtti, sektörel eğitim gündemine vurgu yaparak UTİKAD'ın bu alandaki çalışmalarını paylaştı.
Ayrıca, UTİKAD'ın AB'nin geçen yıl ikinci sürümünü başlattığı İthalat Kontrol Sistemi uygulamasına yönelik sektörde farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği ICS2 bilgilendirme seminerlerine ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Ticaretin Kolaylaştırılması Koordinasyon Komitesine etkin katılımları ile özellikle Altyapı ve Lojistik Çalışma Grubu’nda eşbaşkanlık görevine katkılarını aktardı.
Toplantıda, Lojistik Sektörü Raporu, İhracatta Çekilemeyen Yükler Raporu ve E-Ticaret Lojistiği Mevcut Durum Analizi Raporu gibi önemli dokümanların 2023 yılında yayımlandığını belirten Başkan Engin, UTİKAD TV'nin aktif yayınlarına başlamasından ve UTİKAD tarafından düzenlenen Cumhuriyet'in 100. yılı dolayısıyla yapılan Cumhuriyet Balosu’ndan söz etti.
 
SEKTÖRÜN 2024 YILI BEKLENTİLERİ
2024 yılına ilişkin beklentileri değerlendiren Başkan Engin, "Sektörümüzün geleceğine dair öngörülerimize göre, 2024 yılında daha etkin ve sürdürülebilir lojistik çözümleri sunmaya odaklanarak, küresel gelişmeleri yakından takip ederek sektörümüzü en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz" şeklinde konuştu.
Sektördeki Ara Eleman Sorununun Giderilmesi
Ülkemiz Üzerinden Geçen Transit Taşımacılığın Geliştirilmesi
Demiryolu Yük Taşımacılığında Altyapı Yatırımlarının Artırılması
Karayolu Taşımacılığında Şoförler İçin Vize Alım Süreçlerinin İyileştirilmesi
Geçiş Belgesi Kotalarının Artırılması 
Sürücü Eksikliğinin Giderilmesi İçin Çalışmalar Yapılması
Denizyolu Konteyner Taşımacılığında Rekabetin Canlandırılması
ICS2 Aşama 3 İçin Sektörün ve Kamu Kurumlarının Hazırlıklı Olması
Taşıma İşleri Organizatörlüğü Yönetmeliği Başta Olmak Üzere Uluslararası Yük Taşımacılığı Kurallarını Belirleyen Mevzuatın Sektörle Uyumlu Hale Gelmesi
Avrupa Yeşil Mutabakatına Uyum Çerçevesinde Kamu İdaresi Tarafından Taşımacılık Sektörüne Destek ve Teşviklerin Sağlanması
Yeşil Lojistik Belgesi Başvuru Süreçlerinin Düzenlenmesi
E-Ticaretin Gelişimi İçin Vergilerde Düzenleme Yapılması
İstanbul Dışındaki Havalimanlarının ETGB’ye Hazır Hale Getirilmesi
utikadSEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat