e
Banner


Otokar, kamyonda Atlas ile satışlarını yüzde 64 artırdı
Otokar, 8,5 tonluk kamyon modeli Atlas ile farklı iş kollarındaki işletmelerin iş yükünü hafifletiyor.  Otokar İç Pazar Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül,  “2021 yılında Atlas’ın satışları 2020’ye kıyasla yüzde 64 arttı, filoların öncelikli tercihlerinden olduk” dedi. 
otokarOtokar, 2021 yılını İç Pazar Satış ve Pazarlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül ve Otokar yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen çevrimiçi toplantıda paylaştı. 59 yıllık sektör tecrübesi ile ürettiği araçların yanı sıra Ar-Ge, dijital dönüşüm, alternatif yakıtlı araçlar ve sürdürülebilirlik çalışmalarıyla sektörde birçok ilke imza atan Otokar; 13'üncü kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası oldu.
 
otokar“GELECEĞİMİZE YATIRIM YAPMAYA DEVAM ETTİK”
 
Etkisi devam eden Covid-19 sürecine rağmen; Otokar’ın kullanıcı beklentileri doğrultusunda tasarladığı ve ürettiği araçlarla, kesintisiz devam eden satış ve satış sonrası hizmetleriyle faaliyet gösterdiği segmentlerin toplamında 13’üncü kez Türkiye’nin en çok tercih edilen otobüs markası olduklarını belirten Genel Müdür Yardımcısı H. Basri Akgül, “Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında büyük beğeni toplayan ürün gamımızı gelecek ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirmeye devam ettik, öncü olduğumuz alanlara yenilerini ekledik. Pandemi koşullarına rağmen hem iç hem de dış pazarda araçlarımızı tanıtmaya, yetkinliklerimizi paylaşmaya, müşterilerimizin yanında yer almaya devam ettik. Ticari araçlarda başarılı ve verimli bir yılı geride bıraktık. Faaliyet gösterdiğimiz otobüs segmentlerin toplamında 13'üncü kez lider olduk; 2021’in en çok tercih edilen otobüs markası olduk. Tüm otobüs pazarında satılan her 2 araçtan yaklaşık biri Otokar oldu. Şehir içi toplu taşımada Ankara, İzmir, İstanbul’un başta olmak üzere büyük şehirlerin toplu ulaşımda tercihi Otokar oldu. Turizm ve servis taşımacılığı alanında 2021’de yollara çıkan her 2 küçük otobüsten 1'i Otokar Sultan oldu. Elektrikli otobüsümüz Kent Electra karış karış Avrupa’yı dolaşıp test edildi” dedi.
 
“ATLAS, TİCARETİN YÜKÜNÜ HAFİFLETMEYE DEVAM EDİYOR”
 
Farklı iş kollarındaki işletmelerin iş yükünü hafifleten 8,5 tonluk Otokar Atlas’ın önceki yıl yenilenen tasarımı ve özelliklerinin pazarın beğenisini kazandığını belirten Akgül; “Faaliyet gösterdiğimiz 8,5 tonluk kamyon pazarı 2020’ye oranla yüzde 50’ye yakın büyüdü. Taşımacılık pazarındaki talep artışında Atlas kamyonumuz yüksek torku, güçlü motoru, üstün özellikleriyle ön plana çıktı. Bu alanda da pazarın üzerinde bir büyüme gerçekleştirdik. Atlas’ın satışları 2020’ye kıyasla yüzde 64 arttı, filoların öncelikli tercihlerinden olduk. 500’a yakın Atlas satışı gerçekleştirdik” dedi. Araçların kargo sektöründe de kullanılmaya başlandığını belirten Akgül, 2022 yılında Atlas ihracatına başlayacaklarını açıkladı. 
 
“GLOBALLEŞME ATILIMIMIZ SÜRÜYOR”
 
Otokar’ın, 2021 yılında da Türkiye otomotiv ihracatına önemli katkı sağladığını belirten Akgül, “İtalya’dan Almanya’ya, İspanya’dan Fransa’ya hedef pazarımız olan Avrupa’da büyümemizi sürdürdük. Türkiye’de tasarlanan ve üretilen otobüslerimizin dünyanın dört bir yanında, metropollerde kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Slovakya’nın Bratislava şehrinden aldığımız 40 adetlik siparişin teslimatlarına başladık. Avrupa’nın yanı sıra Ortadoğu’dan aldığımız yüksek adetli siparişlerin teslimatlarını bu yıl tamamlayacağız. Alternatifli yakıtlı araçlar ve elektrikli otobüsler konusunda küresel rekabette önemli bir oyuncu olan şirketimiz, Ukrayna’nın yanı sıra Romanya ve Azerbaycan’dan  yüksek adetlerde doğalgazlı KENT CNG siparişi aldı. Araçların teslimatlarını yıl içinde tamamlayacağız. Hatırlayacağınız üzere geçen yıl IVECO ile önemli bir anlaşmaya imza atmıştık. IVECO BUS otobüslerinin Türkiye’de üretilmesine yönelik anlaşma kapsamında da çalışmalarımıza geçen yıl başladık” dedi.
 
SEKTÖRDE İLKLERİN ÖNCÜSÜ KONUMUNDA
 
Sakarya Arifiye’deki 552 bin metrekare alana yayılı fabrikasında 500’ü aşkın Ar-Ge mühendisi ile faaliyetlerini sürdüren Otokar’ın 10 yıl içinde gerçekleştirdiği Ar-Ge harcamasının 1,3 milyar TL’ye ulaştığını aktaran Akgül; “Türkiye’de alternatif yakıtlı araçlar, akıllı otobüsler, elektrikli otobüsün ardından sürücüsüz otobüs projesinde de ilklerin öncüsü olan Otokar, Okan Üniversitesi iş birliği ile yürüttüğü otonom otobüsü projesinde çalışmalarına devam etti. Öte yandan Ar-Ge ve tasarım alanındaki başarımız bir kez daha taçlandı. Şehirler arası, servis ve okul taşımacılığı gibi geniş bir kullanım alanı sunmak üzere Avrupa pazarına özel olarak tasarladığımız ve büyük beğeni toplayan otobüsümüz Territo U, BIG SEE Awards 2021 ve European Product Design Award ödüllerine layık görüldü” dedi.
 
“OTOKAR SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GELECEK İÇİN ÇALIŞIYOR”
 
Otokar çevre, sosyal ve yönetişim konularında yaptığı çalışmalarla 6 yıldır Borsa İstanbul’un Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yer alan 61 şirketten biri. İklim değişikliği ve emisyonların yönetimi konularında Koç Holding’in 2050 Karbon Nötr Programı’ı doğrultusunda Otokar, alternatif yakıtlar, enerji verimliliği ve yeşil satın alma gibi çalışmalar yürütüyor. Otokar ayrıca, Koç Holding’in imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve UN Women Kadının Güçlenmesi Prensiplerini benimsiyor.
 
“2022 OTOKAR’IN YENİLİK YILI OLACAK”
 
Globalleşme atılımının devam edeceği 2022 yılı hakkındaki hedefleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Basri Akgül şöyle konuştu; “Bu yıl iç pazarda sahip olduğumuz liderliğimizi korumayı hedefliyoruz,  öncü olduğumuz alanlara yenilerini eklemek için yatırıma devam edip, var gücümüzle çalışacağız. Avrupa’da regülasyonlar nedeniyle alternatif yakıtlı çevreci araçlara, elektrikli otobüslere geçiş hızlanıyor. Otokar için büyük fırsat olduğunu düşünüyoruz. Avrupa başta olmak üzere hedef pazarlarımızdaki ihracatımızı artırmak için tanıtım faaliyetlerimize devam edeceğiz. Son iki yıldır kamyon pazarındaki başarılı yükselişimizi bu yıl da sürdürmeyi hedefliyoruz. 2022’de öncüsü olduğumuz elektrikli araçlarda ürün gamımızı genişleteceğiz. Yıllardır ülkemizde ve ihracat pazarlarından minibüsümüz ile ilgili heyecanlı bir bekleyiş var. Bu yıl bu bekleyiş sona eriyor. Tasarımıyla, özellikleriyle şehir içi taşımacılıkta rakipsiz bir aracı bu yıl satışa sunacağız. 2022, Otokar’ın yenilik yılı olacak.”
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat