e
Banner


Mars Logistics 2020’yi 2,1 milyar TL ciro ile kapatıyor
2020 yılını 2,1 milyar TL ciro ile kapatan Mars Logistics, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarına 2021’de de devam edecek. 2021’de 20 milyon euroluk filo yatırımı yamaya hazırlanan şirket, Avrupa’da ikinci bir şirket açmayı planlıyor. 
MarsMars Logistics Yönetim Kurulu Üyesi Gökşin Günhan, birçok sektör gibi lojistiğin de pandemiden olumsuz şekilde etkilense de sektörün doğası gereği durmasının imkansız olduğunu söyledi. Pandeminin iş yapış biçimlerinde kalıcı değişimlere yol açtığını belirten Günhan, şirket olarak halihazırda altyapısı hazır olan uzaktan çalışma modelini hayata geçirdiklerini ve temassız taşımacılığa imkan sağlayan intermodal taşımacılık modelini öne çıkararak müşterilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ettiklerini ifade etti. 
“Pandemi döneminde lojistik sektörünün ve tedarik zincirinin hayati öneme sahip olduğunu, lojistiğin varlığını sürdürmesinin ne denli önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk” diyen Günhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu nedenle lojistik yavaşlasa da, hacmi azalsa da asla durmadı.  Herkes gibi bizim için de 2020 yılı zorlu geçti. Pandemi döneminin ilk günlerini de kapsayan ikinci çeyrekte iş hacmimizde bir düşüş yaşandı. Ülkemizin dış ticaretine paralel olarak lojistik için de lokomotif sektörler olan otomotiv ve tekstil bu dönemde yavaşladı fakat aynı dönemde ambalaj, gıda, hijyen, kimya gibi sektörler hızlandı. Sektör ve müşteri çeşitliliğini bir strateji olarak belirlediğimiz için bu eksen kaymasında müşterilerimize maksimum seviyede destek olduk. Dünya olarak yeni normale alışmaya başlayınca Haziran ayından itibaren işlerimiz normal seyrine dönmeye başladı. 2020 yılını yaklaşık 2,1 milyar TL ciro ile kapatacağımızı öngörüyoruz. 2020 yılı her ne kadar beklenmedik durumların yaşandığı bir yıl olsa da büyümemiz devam etti. Çünkü sektörümüzün doğası gereği durmamız söz konusu değil. Bu yılı başarıyla bitirmemizdeki en büyük etken ekip arkadaşlarımız. Ekibimizi de bu sene biraz daha büyüttük. İstihdamda azalma olmadı, aksine artış oldu.” 
 
FİLOYA 15,3 MİLYON EURO YATIRIM
 
2020 yılının Ocak ayından itibaren müşterilerin talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda yatırımlarını yaptıklarını ifade eden Gökşin Günhan, yaptıkları yatırımları ise şu şekilde sıraladı: “Müşterilerimizin ihtiyaçları ve talepleri doğrultusunda yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz ve sunduğumuz hizmeti geliştirmek ve genişletmek için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2020 yılında filomuza 15,3 milyon Euro değerinde yatırım yaptık. Diğer yandan 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Yurt İçi Dağıtım Kanalları hizmetimizi geliştirmeyi sürdürdük ve 2020 yılına ocak ayında Eskişehir’de 1.000 metrekarelik bir toplama transfer merkezi açarak başladık.  Pandemi döneminde de yatırımlarımıza devam ederek nisan ayında Manisa’da iki yeni depo açarak yurt içi dağıtımda önemli adımlar attık. 2019 yılı stratejik planımızda evden çalışma modelinin altyapısını kurmak vardı. 250.000 Dolar’lık teknolojik yatırım gerçekleştirerek planladığımız modeli hızlıca hayata geçirdik ve iş süreçlerimize uzaktan çalışmayı dahil ettik. Yeniliklerimize mayıs ayında Halkalı-Duisburg hattımıza Marmaray Tüneli’ni dahil ederek devam ettik ve Marmaray hattını uluslararası ihracat taşımacılığında ilk kez kullanan firma olduk.” 
 
GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMİNE 1 MİLYON DOLAR’LIK YATIRIM
 
Pandemi sürecinde tüm dünyada dengelerin değiştiğini ve bunun yalnızca iş yapış şekillerini değil, doğal kaynakların bilinçli kullanımına yönelik adımları da etkilediğini söyleyen Günhan, “Ağustos ayında 1 milyon dolar yatırım yaparak Avrupa Yakası’nın BEDAŞ’tan onaylı en büyük Güneş Enerji Sistemi projesinin kurulumuna başladık. Projenin Kasım ayında kullanıma hazır hale gelmesiyle Hadımköy depomuzun elektrik ihtiyacını çatı üstüne kurulan Güneş Enerji Sistemi panellerinden karşılamaya başladık. Yenilenebilir enerji kullanımı ile kaynaklarımızı çevre dostu sistemler ile değiştirmeyi ve sürdürülebilirlik anlayışımızı Mars Logistics’in her alanına dahil ederek ilkleri gerçekleştirmeye devam etmeyi hedefliyoruz” dedi. 
 
YURT İÇİ VE YURT DIŞI YATIRIMLAR DEVAM EDECEK
 
2021 yılında 20 milyon euroluk filo yatırımı yapmayı ve hizmet ağlarını genişletmeyi amaçladıklarını belirten Gökşin Günhan, gelen taleplere ve doğan ihtiyaçlara göre Türkiye’nin farklı illerinde depolar ve transfer merkezleri açarak yatırımlarını sürdüreceklerini aktardı. Günhan, çevre dostu olan ve tek seferde taşınılan yük miktarının fazla olmasıyla tercih edilen, pandemi döneminde oldukça talep gören intermodal taşımacılığa 2021 yılında daha çok yoğunlaşacaklarını aktardı. Yurt dışı yatırımlarının da devam edeceğinin bilgisini veren Günhan, “2019 yılında Avrupa’nın lojistik açıdan önemli konumlarından biri olan İspanya’da şirket açarak yurt dışında da Mars kalitesini müşterilerimizle buluşturmuştuk. 2021 yılında ise Avrupa’da başka bir ülkede şirket açacağız” dedi. SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat