e
Banner

Pan Lojistik’i kendi kulvarında koşan bir şirkete dönüştürdü
21 yılda lojistik sektörü içinde Pan Lojistik’i kendi kulvarını oluşturan ve bu yolda büyüyen bir şirkete dönüştüren Pan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Gülriz Kantek, “Durup geriye baktığımda fiilen tüm süreci yaşamış olmama rağmen gelinen noktayı hayretle izliyorum. Gelecek için olabilecekleri düşündükçe ve planladıkça ilk kuruluş gününün heyecanını yaşıyorum” diyor. 
PANPan Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Gülriz Kantek, 21 yıl önce lojistiği geleceğin sektörü olarak görerek adım atan ve başarılı bir şekilde yol alan müteşebbis  kadın yöneticilerden. Gülriz Kantek, sektöre ilk başladığı dönemde henüz kullanımda dahi olmayan lojistik kelimesi ve algısının, çok hızlı bir şekilde günlük hayatımızın her köşesine yerleştiğini ve o dönemde ki algının ötesinde farklı boyutlara ulaştığını söylüyor. 
 
21 YILA SAYISIZ BAŞARI SIĞDIRILDI 
1997 yılında Pan Lojistik’i kurarken hedeflerinin A noktasından B noktasına taşıma işi yapan geleneksel bir yapıdan çok, katma değer üreten, “müşteriyi dinleyen, anlayan ve çözüm” üreten sloganıyla iş yapan bir yapı geliştirmek olduğunu vurgulayan Kantek, “Ancak bununla birlikte algımız halen içinde ‘taşımacılık’ olan bir iş yapısı boyutu ile sınırlıydı. Aradan geçen 21 yıl sonunda, gelişen ticari, coğrafi ve hatta siyasi ihtiyaçlara cevap veren öyle lojistik çözümler geliştirdik ki, durup geriye baktığımda fiilen tüm süreci yaşamış olmama rağmen gelinen noktayı hayretle izliyorum. Gelecek için olabilecekleri düşündükçe ve planladıkça ilk kuruluş günün heyecanını yaşıyorum” diyor. Kantek, geçen 21 yılda şirketin yaşadığı değişimi ise şöyle özetliyor: “Pan Lojistik otomotiv firmalarının yedek parça stoklarını depolayarak, üretim bandına zaman kontrollü teslimatlar yapmaktan; mega yatırım projelerine teknik  istihdam, personel istihdamı, ofis yönetim, teknik ve teknik olmayan ekipman satınalmalarına kadar oldukça geniş bir yelpazede lojistik hizmeti sunmaya başladı. Depolama hizmetimiz; katma değer ürettiğimiz, taşıdığımız, gümrüklediğimiz, bazı durumlarda satınalması ve dış ticaretini yaptığımız, teknik içeriğini değiştirdiğimiz, paketlediğimiz, fabrikasına veya tüketicinin ayağına kadar dağıttığımız komple bir hizmetler bütünüdür. 17.000 m2’lik 20.000 euro palet kapasiteli AHL ve İstanbul Havalimanı bölgesindeki depolarımızda elektronik ve otomotiv yedek parça ağırlıklı olmak üzere, katma değer lojistik hizmeti üretmekteyiz. Kuruluş aşamasında ki ilk ‘farklı’ olma adımımızı, 2000 yılında otomotiv sektörünün lojistik ihtiyaçlarına özel yarattığımız 7/24 ‘Autolog’ servisimiz ile başlattık. Zaman odaklı ve müşteri ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen Autolog servisimiz, bir kartopu efekti ile gelişti ve gemi, uçak, medikal yedek parça lojistiği, 24 saatte dünyanın her tarafına kurye hizmeti olan Pan Flash hizmetleri ile ‘Spare Parts’ lojistiği adı altında yeni bir boyuta ulaştı.” 
 
KADINLARIN BAŞARILI OLDUĞU BİR SEKTÖR 
Kantek, Pan Lojistik’in kurulduğu ilk günden beri hep öğrenmek, geliştirmek, dizayn etmek, ölçümlemek ve planlamak modeli ile yönetildiğini ve iş yaptığını söylüyor. Bunu yaparken sektördeki mevcut oyuncular arasına girmek değil, kendilerine özel bir kulvar oluşturmayı ve bu yolda gelişmeyi hedeflediklerini aktaran Kantek, şunları aktarıyor: “Bu sırada vizyon açısından büyük fotoğrafı gözden kaçırmadan, eş zamanlı olarak, detaya verilen önem, özen, ekip eğitimi ve bunu destekleyen sistem, en önemlisi de ticari ve toplumsal etik ile geldiğimiz noktada  fark yarattığımız görüşündeyim. Şirketimizde satış ve müşteri ilişkileri, proje, deniz ve finans birimleri oldukça uzun yıllardır kadın yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Ekip yönetiminde kadın duyarlılığı yadsınamaz bir gerçek olmasıyla birlikte, şirketin tüm yaşamsal birimlerinin de aynı duyarlılığı hissetmesi ve  yukarıda sözünü etmiş olduğum tüm ortak değerlere sahip çıkması gerekiyor ki, ‘fark’ oluşabilsin.” 
Lojistiğin organizasyon yetisi, proaktif olunması, stres yönetimi, uzun vadeli iş planı yapılması gerekliliği açısından kadınların oldukça başarılı olabildiği bir sektör olduğunu vurgulayan Kantek, “Aile yapısında çocuk hayatına yön ve şekil veren bireyin anne olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu noktada doğru eğitimi alan tüm bireylerin, toplumda ve iş hayatında en sağlıklı noktaya güvenle ulaştığına inanıyorum. İş hayatında kadının sabrına ve iletişim gücüne saygı duyuyorum” diyor.  
 SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat