AHL’den 130 milyon yolcu geçti
2012 yılını değerlendiren Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü (DHMİ) Orhan Birdal, Atatürk Havalimanı'nda 2012 yılında 364 bin uçak iniş kalkışı gerçekleştiğini ve 130 milyon yolcuya hizmet verildiğini açıkladı.
atatürk hava limanıDHMİ  Genel Müdürü Orhan Birdal, 2012 yılında yapılan çalışmalar ve 2013 yılındaki hedefler hakkında basın toplantısı düzenleyerek bilgi verdi. 2012 yılı kesinleşmemiş verilerine göre, iç hat yolcu trafiğinin 2011 yılına göre yüzde 10,8 artış gösterdiğini ve 64,5 milyon olarak gerçekleştiğini belirten Birdal, son 10 yılda iç hat yolcu trafiğinin toplamda 7,4 kat artış gösterdiğini söyledi. 2012’de dış hat yolcu trafiğinin ise 2011 yılına göre yüzde 10,2 artış gösterdiğine dikkat çeken Birdal, dış hat yolcu trafiğinin 65,4 milyon olarak gerçekleştiğini açıkladı. 10 yılda dış hat yolcu trafiği, her yıl ortalama olarak yüzde 10 ve toplamda 2,6 kat artış gösterdiğini, 2012 yılında Atatürk Havalimanı’nın toplam trafiği 364 bin 303 uçak iniş kalkışı olarak gerçekleştiğini vurgulayan Birdal szölerini şöyle sürdürdü, “Böylelikle toplam yolcu trafiğimiz 2012 yılında, 2011’e göre yüzde 10,4 artış göstererek, 130 milyon 630 bin 154 oldu. Bu bağlamda 2013 yılında yolcu trafiğinin 144 milyon olacağını tahmin ediyoruz. Ülkemiz hava ulaşımı, 10 yılda, hak ettiği büyümeyi sadece ulusal ölçekte değil, küresel ölçekte de yakaladı. Şu an itibariyle Türkiye Avrupa ulaşım ağlarına günlük trafik ekleme kapasitesi en yüksek ülkelerden birisidir”.

Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin (Airports Council International-ACI) 2012 yılı verilerini de açıklayan Birdal, “Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin, 2012 yılı ilk 11 aylık önemli dünya havalimanları yolcu verilerine göre, yolcu artış oranı sıralamasında yüzde 20 büyüme ile Atatürk Havalimanı, 10 milyon ve üzeri yolculu havalimanları arasında Avrupa’da ve dünyada birinci oldu. Yine Türkiye, yeni rotalar sıralamasında dünyada 9. sırada oldu. Uçuş rotasının her iki bacağı dikkate alınarak yapılan 2013 yılında yeni rota gelişimi sırasında Türkiye, dünyada 9. sırada, Rusya ise 10. sırada yer aldı. Pazar büyüklüğü ölçeğine göre; Amerika, İngiltere ve Almanya’nın ilk üçte yer olması sürpriz olmadı” diye konuştu. İstanbul’a yapılacak olan 3. havalimanı ile ilgili soruları yanıtlayan Orhan Birdal, şunları söyledi: “Atatürk Havalimanı’ndan tarifeli seferler artık yapılmayacak. Onun dışında genel havacılık devam edecek. Bakım onarım hangarları faaliyetlerine devam edecek. Kargo faaliyetleri devam edecek. Şirketler burada kalmaya devam ettiği sürece bunlar devam edecek. Tarifeli seferler hariç Atatürk Havalimanı fonksiyonunu devam ettirecek”
“YENİ HAVALİMANINDA MİMAR SİNAN’DAN DA MOTİFLER GÖRECEĞİZ”
Yeni havalimanının mimarisinden de bahseden Birdal, “Yapılacak olan proje ülkenin yüzü olacak, yüz akı olacak. Ülkenin gelişmişliğini de göstermiş olacak. Hem moderniteyi hem de kültürümüzden esinlenmiş motifleri içerisinde barındıracak. Yani bu ikisini beraber bütünleştirmiş bir proje olacak. Biz bütün terminal projelerimizde bunu gözetiyoruz. Örneğin Diyarbakır Havalimanı terminal binasını yapıyoruz, ihaleye çıktı. Onun projesinde o yörenin Selçuklu tarzında Güneydoğu bölgemize ait motiflerin olduğunu göreceksiniz. Yeni havalimanında Türkiye’nin modern yüzünü gösterecek, kültürümüzden geçmişimizden esintileri orada hissedeceğiz. İnşallah Mimar Sinan’dan da motifler göreceğiz”SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat