e
Banner

Michelin, kadınlara ekonomik ve güvenli lastik kullanımı tüyolarını veriyor

Michelin kadın sürücülerin hayatını kolaylaştırmak ve otomobil lastiklerinin patlamasını engellemek için 12 altın uyarıda bulundu. Hava basıncını ve lastiklerin aşınma durumunu düzenli takip etmek yol güvenliği için yeterli birkaç pratik önlem arasında dikkat çekiyor

 
lastikci_kadin.jpgDünyanın önde gelen lastik üreticisi Michelin, yol ve yolcu güvenliği için düzenlediği etkinlikler ve çalışmalar ile her zaman sürücü ve yayaların yanında olmaya devam ediyor. Michelin yaptığı araştırmalara dayanarak bu kez kadın sürücülerin kabusu haline gelen lastik patlamasını engellemek için kadınlara 12 öneri de bulunuyor.

Michelin olarak kadınlara önerecekleri küçük ama önemli bilgiler sayesinde lastik patlamasını korkulu rüya olmaktan çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Michelin Pazarlama Direktörü Sertan Akçagöz, “Lastiklerin üç düşmanı vardır; yol, zaman ve bakım eksikliği. Bunların tamamı lastiğinizin ömrünü ve yol güvenliğimizi olumsuz yönde etkilemektedir. Lastikleriniz zaman içerisinde doğal olarak aşınmaktadır. Sadece lastik hava basıncını ve aşınma seviyelerini düzenli bir şekilde kontrol etmeye devam etmeniz bile yeterli olacaktır. Çünkü doğru bir şekilde şişirilmiş ve bakımı yapılmış olan lastikler güvenliğinizi daha iyi koruyacak, daha uzun kilometre yol katedecek ve yakıt tasarrufu sağlayacaktır” dedi.

İPUCU 1

Araç kullanım profilinize göre lastik satın alın.

Sürüş stilinizi bilin ve buna göre lastik alın. Yakaladığınız her fırsatta uzun sürüş maceralarına çıkmayı seviyorsanız daha fazla araç kullanacağınız anlamına gelir.  Ne kadar fazla kilometre kat ederseniz, o kadar kısa sürede lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, uzun ömürlü olarak tasarlanmış lastiklerde ısrar ediniz.

İPUCU 2

Yağmurlu bir gün için plan

Hava koşulları lastiklerinizin performansını etkilemektedir. Yağmur yağarken lastiklerinizin mümkün olduğunca güvenli olmasını beklersiniz. Islak zeminlerde daha kısa mesafede durabilen lastikler talep etmekte tereddüt etmeyiniz.

İPUCU 3

Hava durumu tahminlerini kontrol edin

Farklı mevsimler, yolda farklı ihtiyaçları beraberinde getirmektedir. Kış lastikleri bütün yol yüzey tiplerinde, 7 derecenin altında daha fazla güvenlik ve daha kısa frenleme mesafeleri sunmaktadır. Bu nedenle, yaşadığınız yerde, soğuk aylarda yağmur ve kar ön plana çıkıyorsa, kış lastikleri iyi bir seçenek olabilir.

İPUCU 4

Her yönden daha iyi performans elde etmeye çalışın

Bu günlerde, bir lastikten daha fazlasını bekleyebilirsiniz. Uzun ömürlülük, güvenlik ve yakıt tasarrufu temel teşkil etmektedir ve doğru lastiklerle bu üç etkenin bir aradaki en iyi dengesini elde edebilirsiniz. Günümüzde, daha iyi bir lastik 10 bin km’ye kadar daha uzun süre dayanabilmektedir. Bu da çoğumuz için yaklaşık olarak fazladan bir yıl daha sürüş demektir. Daha iyi bir lastik, ıslak zeminlerde 3 metre kadar daha kısa bir mesafede durabilmektedir. Bu ise bir yaya kaldırımının genişliğidir. Daha iyi bir lastik aynı zamanda, yakıt açısından aşırı derecede etkin olabilir, ömrü boyunca 80 litreye kadar yakıt tasarrufunda bulunmanızı sağlar.

İPUCU 5

Lastiklerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayın

Evet, bunu yapabilirsiniz! Bunun için gerekli olan biraz özen ve dikkattir. Kilometre ömrünün büyük bir kısmını, lastiklerinizin aşınma durumunu ve hava basınçlarını düzenli olarak kontrol ederek, gerektiğinde kayıp hava basıncını tamamlayarak ve lastiklerinizin yerlerini değiştirerek elde edin. Genel olarak, lastiklerin bir çifti diğerinden daha hızlı bir şekilde aşınacaktır. Lastiklerinizin yeri düzenli olarak değiştirildiğinde daha düzgün bir şekilde aşınırlar ve daha uzun süre dayanırlar. Böylelikle uzun vadede para tasarrufu yapmış olursunuz.

İPUCU 6

Hava basıncını sevmeyi öğrenin

Hava basıncı yetersiz olan lastiklerle lastiğin ani bir şekilde patlamasından, direksiyon hâkimiyetini kaybetmeye ve daha uzun frenleme mesafelerine kadar kaza riski altında olursunuz. Lastik hava basınçlarınızı düzenli olarak ve uzun yolculuklardan önce kontrol ediniz ve yedek lastiği unutmayınız! Emin değilseniz, yerel servis istasyonunuz veya lastik uzmanınız size yardımcı olabilir. Lastikleriniz için doğru hava basıncını bulmak için otomobilinizin kullanım kılavuzuna bakınız.

İPUCU 7

Gözlerinizi kullanın, aşınma için kontrol edin

Aşınmış olan lastikler tehlikelidir, suda kayma ve kızaklama riskini artırmakta; yol tutuş ve kontrolü azalmaktadır. Birçok lastik size yardımcı olması açısından lastik sırt deseni aşınma göstergesine sahiptir. Lastik desen derinliğini düzenli olarak kontrol ediniz. Şüphe halinde, lastik uzmanınıza sorunuz.

İPUCU 8

Belirtileri değerlendirin

Aşınmış lastikler tehlikelidir ve yasal olarak ta kullanılmamalıdır. Aşınmanın dışında diğer yaşlanma belirtileri; çatlaklar, kesikler ve biçim bozukluklarını içerir, bunlar da lastiğinizin performansını tehlikeye atar ve lastiğin aniden patlama riskini artırırlar.

İPUCU 9

Geçici onarım çantası taşıyınız

Hazırlıksız yakalanmanız durumunda kullanmak üzere el altında bir tamir çantası bulundurunuz. Bir lastik uzmanına güvenli ve rahat bir hızla ulaşıncaya kadar, deliği doldurmak için lastik patlağına karşı bir sprey veya dolgu macunu kullanılabilir. Ancak, sadece bu ürünlere bel bağlamayınız, gerçek hasarın değerlendirilmesi için lastiğin yerinden sökülmesi gerekmektedir.

İPUCU 10

Lastik uzmanına başvurun

Lastiklerinizin tamamını yılda bir kere eğitimli bir lastik uzmanına kontrol ettirmeniz iyi bir fikirdir. İster lastiğinizde bir delik, anormal düzensiz aşınma belirtileri olsun, isterse lastiklerinizi neredeyse havasız bir şekilde kullanmış olun, bir lastik uzmanı bir lastiğin güvenli bir şekilde onarılıp onarılamayacağını söyleyebilir.

İPUCU 11

Yeşile katkıda bulunun

Doğru lastiklerle çevreyi korumaya katkıda bulunun. Ortalama olarak, beş depodan birisi yuvarlanma direnci nedeniyle sadece lastikleriniz tarafından tüketilmektedir. Satın alma zamanı geldiğinde, enerji tasarrufu sağlayan modelleri tercih ediniz;  bu sayede sadece çevre için bir şeyler yapıyor olmayacaksınız aynı zamanda yakıt maliyetleri üzerinden tasarruf yapacaksınız.

İPUCU 12

Hepsi aynı mıdır?

Yeni lastikler seçerken, farklı markaların ne sunduğuna göz atın. Daha uzun süre dayanan ve fazladan güvenliğe ilaveten ortalamadan daha fazla yakıt tasarrufu sağlayan bir lastiğin bulunması her zaman kolay değildir ama Michelin Energy Saver yakıt tasarrufu sağlayan lastikler gibi modeller, bunların tamamını ve daha fazlasını sunmaktadır. Kaliteli bir lastik uzun bir süre dayanacaktır ve aslında daha fazla tasarruf yapmanızı sağlayacaktır.

Michelin’in kullanıcılarına önerisi, kaliteli ve yüksek performanslı ürünler kullanılmasıdır. Lastikler aslına bakıldığında büyük bir teknoloji gerektiren ürünlerdir. Bundan dolayı her lastiğin aynı kalitede ve performans dengelerini yakalaması beklenemez. Tüketicilerin, lastik seçiminde hayatlarını kolaylaştıracak yeni etiketleme uygulaması sayesinde kullanıcılar lastik performansları hakkında bilgi sahibi olacaklar. Avrupa Birliği komisyonunca zorunlu hale getirilen lastikte etiketleme uygulaması ile sürücüler lastik satın alırken artık lastikleri hakkında en doğru ve tarafsız bilgilerin sahibi olacak. Yakıt tüketimi, ıslak zeminde fren mesafesi ve lastik dış ses gürültüsü gibi performansların bulunduğu etiketleme sistemi sayesinde, kullanıcılar lastiklerini satın alırken kaliteli lastiklere hak ettiği değeri verecekler.
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat