Binali Yıldırım: Rekabet, hizmete hız kazandırıyor

Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Yıldırım, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen İzmir Körfez’i Projesi konusunda böyle yorum yaptı…

 
binali_yildirim.jpg

İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi Çalıştayı Kaya Termal Otel’de gerçekleştirildi. TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yürütülen ve İzmir Körfezi’nin ekolojik sistemini artıracak olan projenin tanıtıldığı çalıştaya sivil toplum kuruluşlarından akademisyenlere kadar pek çok kişi katıldı.

 

Ekonomik getirileri

Projenin ekonomik getirilerine de vurgu yapılan çalıştayın açılışında konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, çevreyle ilgili aşamalar da tamamlanırsa projenin hızla ilerleyeceğine işaret ederek, “Körfez hem yüzülebilir olsun, deniz dibi canlı varlığı tekrar kazansın, Körfez’deki esinti imbat olunca da meltem olunca da ikisi birbirinden güzel olsun istiyoruz. Amaç bu, çalışma devam ediyor. Belediye 16 derenin denize akan ağızlarının rehabilitasyonu, sirkülasyon kanalının açılmasını üstleniyor. TCDD de 13 kilometrelik seyir kanalının açılması işlemini üstleniyor. Ayrıca bu atıkların, istiflenmesi konusunda bir işbirliği içindeler” dedi.

 

Ara sıra ayar kaçıyor

İzmirlilerin yaşamını kolaylaştıran projelere her zaman hiçbir siyasi mülahazayı dikkate almadan destek vermeye devam edeceklerini de vurgulayan Bakan Yıldırım, “İzmir’in bunu hakettiğini düşünüyoruz. Kayıp yılları var, telafi etmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Aslında siyasi rekabet hizmeti de hızlandırıyor. Ara sıra ayarı kaçırıyoruz, hizmette biraz akamete uğruyoruz. Ölçüyü kaçırmadan dozunda bırakırsak siyasetin yararı var. Yeter ki rekabet olsun, İzmir kazansın” dedi.

 

‘Körfez, en büyük mirasım olacak’

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu projede çevre yatırımıyla ilgili görev aldıklarını belirtti. Kocaoğlu, 8 yıl içinde 24 tane arıtma bitirdiklerini anlatarak şunları söyledi:

“Arıtma bitirerek dünyanın en güzel körfezlerinden bir tanesini 70 yıl önceki gibi yüzülebilir hale getirirseniz kent olarak belki ilk 5 sıraya gireceksiniz. 8.5 yıldır belediye başkanlığı yapıyorum. Bu projeye çok kafa patlattım. Görevim bittiğinde ‘miras bırakıp gideceğim proje nedir’ diye sorulduğunda ‘budur’ diyeceğim.

(rayhaber)
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat