Banner


Logitrans’tan Kazakistan’a 2 haftada teslimat
Logitrans, uçak krizi sonrası taşımalarda büyük sıkıntı yaşanan Rusya ve Orta Asya’ya ticareti, alternatif yollar ve yeni projelerle kolaylaştıracak. Hazar Geçişi Projesi ile 25-30 günü bulan İstanbul – Almatı transit süresini, 12-16 güne indirmeye hazırlanan şirket, 2016 yılında yeni hatlar ve ofislerle Çin, Doğu Avrupa, Baltık ve Balkan ülkelerindeki etkinliğini daha da artırmayı hedefliyor. 
logitrans_ekipRusya ve Orta Asya bölgesinde 20 yılı aşkın bir tecrübesi bulunan Logitrans, son dönemde bu bölgelere yapılan taşımalarda yaşanan zorlukları ortadan kaldırmak için harekete geçti. Şirket, uluslararası dağıtım ve iş süreçlerini sekteye uğratan sorunları ortadan kaldırmak adına, alternatif rota ve yöntemleri hayata geçirdi. Bu doğrultuda uluslararası ofis ve filo ağıyla Rusya Federasyonu gönderileri için yenilikçi çözümler sunmaya başlayan Logitrans, Hazar’ı ise hayata geçireceği Ro-Ro projesiyle aşıyor. Şirket ayrıca yenilenen kadro yapısıyla demiryolu taşımacılığında da önemli alternatifler oluşturmayı hedefliyor. 
Şirket, yeni kurduğu hatları ve yeni projelerini 13 Ocak’ta Double Tree Hilton’da düzenlediği toplantıyla iş ortaklarına tanıttı. Toplantının açılışında konuşan Logitrans Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Sünel, Hazar Geçişi Projesi’ne büyük bir önem verdiklerini söyledi. Türk ihracatçısının Hazar Geçişi Projesi’ne destek vereceğine inandığını vurgulayan Sünel, “Bakü-Almatı arasında hayata geçireceğimiz Ro-Ro hattıyla müşterilerimize oldukça rekabetçi transit sürelerle çözüm sunarken, pazar payımızı da aynı oranda artırmayı planlıyoruz. Tüm ihracatçılarımızın bu projeye destek vereceğine inanıyoruz” dedi. 2016 yılında alternatif pazarlara yoğunlaşacaklarını vurgulayan Sünel, bu doğrultuda Doğu Avrupa, Baltık ve Balkan ülkelerine öz varlık araçlarıyla taşıma yapmaya başladıklarını söyledi. Sünel, ayrıca Çin’den Kazakistan’a, Kazakistan’dan da Rusya, Ukrayna gibi Doğu Bloğu ülkelerine yaptıkları taşımaları artırmak hedefiyle 2016’nın ikinci yarısında Şangay’da bir ofis açmayı planladıklarını sözlerine ekledi. 
 
RUSYA’YA ALTERNATİF YOLLAR
Logitrans CEO’su Sertalp Demirağ ise, yeni geliştirdikleri rotalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Şirket olarak hizmet sundukları hatlarda yeni çözümler geliştirmeyi görev bildiklerini vurgulayan Demirağ, “Rusya ile yaşanan uçak krizi sonrasında bu bölgeye yapılan taşımalarda transit süreler de, maliyetler de son derece yükseldi. Bu bölgeye yönelik yapılan taşımalarda gümrüklerde birçok problem yaşanmasına karşın Logitrans olarak geliştirdiğimiz yeni çözümlerle Rusya Federasyonu’na yaptığımız taşımaları hız kesmeden sürdürüyoruz. Logitrans olarak söz konusu sorunları aşmak adına alternatif karayolu rotaları hazırladık ve operasyonlarımıza başladık. Türkiye’deki müşterimizden aldığımız yükü Belarus, Litvanya Romanya veya Bulgaristan’a götürüyor, filomuzda yer alan yabancı plakalı araçlarla veya sözleşmeli araçlarımızla bu ülkelerden Rusya Federasyonu’na taşıyoruz. Tüm süreçte gümrük işlemlerini biz yürütüyoruz. Ayrıca bu bölgede müşterilerimize depolama ve iç dağıtım hizmetleri de veriyoruz” dedi. Sundukları hizmetlerin sadece Rusya Federasyonu ile sınırlı olmadığını vurgulayan Demirağ, 2015’in son çeyreğinde başlattıkları Romanya ve Bulgaristan’a yönelik haftalık grupaj servisinin devam ettiğini sözlerine ekledi. Baltık, Doğu Avrupa ve Balkan hatlarını aktif olarak kullandıklarının altını çizen Demirağ, ayrıca Logitrans ofislerinin bulunduğu Bulgaristan, Romanya, Moldova, Rusya Federasyonu ve Kazakistan gibi ülkelerin tamamında depolama ve iç dağıtım hizmeti verdiklerin belirtti. UND’nin verilerine göre Logitrans’ın, Rusya Federasyonu ve Kazakistan’a yapılan ihracat taşımalarında ’un üzerinde pay aldığını vurgulayan Demirağ, “Geliştirdiğimiz yeni çözümlerle bu sayıları her yıl artırmayı hedefliyoruz” dedi. 
 
HAZAR GEÇİŞİ PROJESİ 
Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerginliğin Kazakistan başta olmak üzere, tüm Orta Asya’ya yapılan ticareti de olumsuz etkilediğine dikkat çeken Demirağ, bu sorun karşısında geliştirdikleri çözüm projesini ise şöyle anlattı: “Kasım ayı öncesi ortalama 10-12 gün olan İstanbul-Almatı transit süresi, uçak krizi sonrasında Aralık ayı itibariyle 25 güne çıkmış durumda. Uzayan bu transit süre hem ihracatçılarımız hem de lojistikçilerimiz için kaybedilen zaman ve iş gücüdür. Bu nedenle Logitrans olarak her zaman yaptığımız gibi ihracatçılarımızın önüne çıkan sorunlar karşısında inisiyatif alarak bu durumu değiştirmek için önemli bir adımlar attık. Bu doğrultuda ‘Hazar Geçişi’ ismini verdiğimiz yeni projemizle 25 günü bulan İstanbul – Almatı transit süresini, ortalama 12 – 16 güne indirmeyi planlıyoruz. ‘Hazar Geçişi’ hizmetimiz ile müşterilerimizin yüklerini Türkiye’den karayoluyla önce Bakü’ye taşıyacağız. Ardından Bakü-Aktau arasında gerçekleştirdiğimiz, Logitrans’a özel Ro-Ro seferleri ile Kazakistan/Aktau’daki 10.000 m² kapalı alana sahip yeni depomuza ulaştıracağız. Buradan da kara veya demiryolu aracılığıyla Asya’nın istenilen noktasına taşıyacağız. Eğer taşıdığımız yükler aktarmaya uygun değil ise, aynı araç ile son varış noktasına kadar teslim edeceğiz. Bu noktada römork taşımacılığıyla geçiş belgesi sorunlarının önüne geçeceğiz. Sefer süresini teminat altına almak ve olası aksaklıkları engellemek adına tüm taşıma süreci ve Bakü ile Aktau limanlarındaki Ro-Ro işlemleri dahil, bizzat Logitrans’ın uzman ekibi tarafından gerçekleştirilecek. Hazar Geçişi Projesi kapsamında; 52 araç kapasiteli Ro-Ro gemisi ile ayda 5 sefer, toplamda 260 araç kapasitesi ile hizmet sunacağız. Bu sayede taşıma süresini yarıya düşürmeyi ve yükleri 12-16 gün içerisinde Kazakistan/Almatı’ya ulaştırılmayı hedefliyoruz. Talebe bağlı olarak karşılıklı seferlerle taşıma oranlarını iki katına çıkarma imkanımız bulunuyor. İhracatçılarımızın desteği ile gemi ve sefer sayısı arttığı taktirde daha iyi sefer sürelerine ulaşmayı hedefliyoruz.”  
 
ŞANGAY VE BELARUS’TA OFİS AÇACAK 
Sertalp Demirağ, Logitrans’ın 2016 yılı planlarından da söz etti. 2016 yılı içinde şu anda altyapı çalışmalarını yürüttükleri iki önemli projeyi hayata geçireceklerini belirten Demirağ, “Çin’den Kazakistan’a, Kazakistan’dan da Doğu Bloğu ülkelerine yaptığımız taşımaları artırmak ve bölgede etkinliğimizi geliştirmek için bu yılın ikinci yarısında Şangay’da bir ofis açmayı planlıyoruz. Bir diğer projemiz ise, Baltık, Doğu Avrupa hattını geliştirmek ve Rusya taşımalarında daha etkin olmak. Bu doğrultuda da Belarus’ta yeni bir ofis açmayı planlıyoruz. Ofislerimizin bulunduğu diğer ülkelerde olduğu gibi, Çin ve Belarus’ta açacağımız ofislerle bu ülkelerde de müşterilerimize depolama, gümrükleme ve iç dağıtım hizmeti vereceğiz” dedi. 
 
LOGILINE SEKTÖRE YENİ BİR SOLUK GETİRDİ 
LogiLine Co Genel Müdürü Giray Özer ise, Logitrans’ın kardeş kuruluşu olan LogiLine’ın sunduğu hizmetler hakkında bilgi verdi. LogiLine’ın denizyolu konteyner taşımacılık sektörüne NVOCC (Non-Vessel Operating Common Carrier) statüsünde yeni bir soluk getirdiğini vurgulayan Özer, şunları aktardı: “LogiLine, özellikle Karadeniz, Akdeniz ve Avrupa limanlarında anlaşmalı feeder gemi operatörleri ve kendi konteynerleriyle de servis veriyor. Dünyanın diğer tüm limanlardan da freight forwarding statüsünde taşımalar gerçekleştirmektedir. Yeni yapılan slot anlaşması doğrultusunda Genoa, Marsilya, Barcelona limanlarından Türkiye ve Kazakistan’a kadar uzanan bir konteyner ağı oluşturmuş durumdayız. Freight forwarding kimliğimizle denizyolunun yanı sıra kara, hava ve demiryolu ve proje taşımacılığı alanlarında da hizmetler sunmaktayız. Tuzla Orhanlı’da 25 bin metrekare üzerine kurulu gümrüklü/gümrüksüz ve boş konteyner depolama alanıyla müşterilerine konteyner yükleme/boşaltma hizmeti veriyoruz.” 
 
DEMİRYOLUNDA ATAĞA KALKACAK 
Denizyolu konteyner taşımacılığında fark yaratan LogiLine, demiryolu taşımacılığında da güçlü bir çıkış yakalamayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda demiryolu taşımacılığı sektöründe ciddi bir tecrübeye sahip olan Hacer Uyarlar’ı Demiryolu Koordinatörü olarak atayan şirket, Trans Hazar Yolu ile transit geçişli gönderilerde problem yaşayan ihracatçı şirketler için demiryolu taşımacılığı hizmetiyle önemli bir alternatif yaratıyor. Toplantıda uluslararası demiryolu projelerine ilişkin geniş bir sunum yapan LogiLine Demiryolu Koordinatörü Hacer Uyarlar, “Kazakistan Devlet Demiryolları ile yapmış olduğumuz acentelikten kaynaklı ayrıcalıklarımızı da kullanarak Türkiye çıkışlı tüm gönderileri Asya’nın dört bir yanına taşıyoruz. Türkiye’den teslim aldığımız yükleri denizyolu veya karayolu ile Gürcistan’a ulaştırıyoruz. Buradan yükleri demiryoluna yükleyerek, Bakü rotası üzerinden Kazakistan’a ve diğer Orta Asya ülkelerine ulaştırıyoruz. Uzman ekibimiz tarafından planlanan Trans Hazar Yolu sayesinde sabit maliyetli ve tarifeli gönderi taşımaları mümkün oluyor” dedi. Uyarlar ayrıca, çok yakın zamanda yeni alternatif rota çalışmalarında da sona gelineceğini, bu sayede Türkiye’den Orta Asya’ya vagon taşımalarında daha da güçleneceklerini ve müşterilerine daha hızlı çözümler sunabileceklerini söyledi. 
 
 
LOGITRANS TRANPORTS IN 2 WEEKS TO KAZAKHSTAN
Logitrans that has more than 20 years of experience in Russia and Central Asia region started to act to eliminate the difficulties encountered in the shipments to the region. The company put alternative routes and methods into service to eliminate the problems that inflict interruptions on its international distribution and business processes. Having started to present innovative solutions for the shipments to the Russian Federation through its international office and fleet network accordingly, Logitrans gets over the Caspian Sea with its Ro-Ro project that it will implement. In addition, the company aims to create significant alternatives in railway transportation through its renovated staffing. Logitrans introduced the lines it has newly established and its new projects to its associates with a meeting that it held on 13 January at Double Tree Hilton. Giving a speech in the inauguration of the meeting, Cihan Sünel, Chairman of Logitrans, underlined that he believed that the Turkish exporters would support the Caspian Crossing Project that they would implement and said, “We are planning to provide solutions to our customers with competitive transit periods and increase our market share at the same proportion thanks to the Ro-Ro line we will put into service between Baku and Alma-Ata.” Sünel added that they aimed to increase their efficiency in China, Eastern Europe, and Baltic and Balkan countries in 2016. Logitrans CEO Sertalp Demirağ pointed out that the transit period between Istanbul and Alma-Ata increased to 25 days subsequent to the aircraft crisis with Russia, and said, “This extended transit period is lost time and workforce for both our exporters and logisticians. Hence, as Logitrans, we have taken significant steps to change the condition by taking the initiative against the problems confronted by exporters as we always do. Accordingly, we are planning to reduce the transit period between Istanbul and Alma-Ata that is normally up to 25 days to 12 to 16 days thanks to our new project we refer to as the Caspian Crossing.” 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
SEKTÖRLER VE LOJİSTİK

  • Otomotiv
  • Enerji
  • Gıda
  • Akaryakıt
  • Tekstil
  • Kimya
  • İnşaat
  • Lastik
  • İhracat

Yorumlar

Hiçbir yorum bulunamadı


Yeni yorum yaz